Windows 10 vs MacOS: porównanie systemów operacyjnych

Użytkownicy PC często spierają się o to, który system jest lepszy – MacOS czy Windows. Pod względem udziału w rynku wygrywają produkty Microsoftu. W styczniu 2023 roku ponad 68% właścicieli komputerów osobistych miało Windows 10. Wszystkie wersje MacOS stanowią zaledwie 15% komputerów osobistych. W każdym razie porozmawiamy o licencjonowanym produkcie, ponieważ piracki system Windows nie ma wszystkich opisanych zalet. Jeśli nadal nie masz klucza aktywacyjnego Windows 10, odwiedź nasz sklep.

Udział w rynku tego czy innego systemu nie czyni go jednak lepszym. Dlatego ocenimy podstawowe parametry tych systemów operacyjnych. Być może pomoże to początkującym użytkownikom dokonać wyboru i kupić klucz licencyjny Windows 10 lub MacOS.

Interfejs

Porównanie Windows i MacOS pokazuje, że oba systemy mają pewne podobieństwa i różnice. Przyjrzyjmy się głównym elementem interfejsu.

Aby uzyskać dostęp do informacji na komputerze, użytkownicy korzystają z paska nawigacyjnego. W Windows 10 i MacOS ta część interfejsu znajduje się w dolnej części ekranu i zajmuje prawie taką samą przestrzeń. W systemie Windows pasek nawigacyjny jest nieco węższy. Użytkownikom łatwiej jest więc uruchamiać różne aplikacje. Z drugiej strony, pasek nawigacyjny w MacOS jest prostszy i bardziej przejrzysty niż pasek wyszukiwania w Windows 10.

Pasek uruchamiania aplikacji w systemie Apple i Microsoftu jest nieco inny. W Windows 10 panel jest rozbity na wiele interaktywnych pól, które zajmują mało miejsca na ekranie. W MacOS launcher aplikacji otwiera się na pełny ekran. Wyrzutnia Apple jest uważana za wygodniejszą, ponieważ łatwiej jest wybrać i uruchomić żądaną aplikację.

Pasek stanu wyświetla ważne informacje systemowe. Windows 10 ma go u dołu, a Apple u góry. W przypadku obu systemów operacyjnych jest to świetny sposób na szybkie wydobycie informacji. W MacOS jest on jednak mniej wygodnie umiejscowiony. Na ekranie jest on umieszczony pomiędzy paskiem nawigacyjnym a paskiem stanu, co zmniejsza przestrzeń wyświetlania dla aplikacji.

Chociaż interfejsy Windows 10 i MacOS są podobne pod względem funkcji, użytkownicy uważają system Apple za prostszy i bardziej intuicyjny.

Wydajność

Porównując Windows i MacOS pod względem wydajności, warto zacząć od wymagań systemowych.

Aktywacja windows 10 przy takich wymaganiach systemowych:

  • Procesora 1GHz lub szybszego;
  • Dysk o pojemności 16GB dla wersji x32 lub 20 GB dla wersji x64;
  • 1 GB pamięci RAM dla edycji x32 lub 2 GB dla edycji x64;
  • karta graficzna z obsługą DirectX 9 lub nowszych;
  • Monitor o rozdzielczości co najmniej 800×600.

Aby korzystać z systemu operacyjnego Mac, potrzebny jest komputer Macintosh. Nie wszystkie wersje systemu operacyjnego można zainstalować na wszystkich urządzeniach Apple. Na przykład nowy MacOS Venture nie jest odpowiedni dla modeli wyprodukowanych przed 2017 rokiem. Dlatego przed zakupem produktu Apple warto sprawdzić, jakie wersje systemu operacyjnego można na nim zainstalować.

Przeciętnie MacOS działa szybciej niż Windows na sprzęcie o podobnej charakterystyce. Wynika to z lepszej optymalizacji oprogramowania pod konkretne komponenty sprzętowe. Oba są produkowane przez tego samego producenta. W tym konkursie Windows 10 vs MacOS to produkty Apple wygrywają.

Kompatybilność

Windows 11 jest kompatybilny z niemal wszystkimi programami i urządzeniami, które działały na poprzednich wersjach systemu operacyjnego. Jeśli programy nie działają poprawnie, Windows może włączyć tryb zgodności, który naprawi błędy uruchamiania aplikacji.

Nie wszystkie aplikacje działają na MacOS. Tylko aplikacje Apple stworzone dla ich własnego systemu operacyjnego działają bez problemów. Wiele aplikacji jest po prostu niekompatybilnych z MacOS.

Jeśli musisz wybrać między MacOS a Windows, Microsoft jest bardziej uniwersalnym wyborem.

Bezpieczeństwo

Windows 10 ma wbudowany program Windows Defender. Regularnie aktualizuje on bazy danych złośliwego oprogramowania i skanuje komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Sprzęt Apple ma wbudowany chip M1 z koprocesorem Secure Enclave. Poprawia to ochronę haseł i szyfrowanie danych w MacOS. Wprowadzono także funkcje antymalware, takie jak ochrona integralności systemu i zamykanie systemu w trybie runtime. Znacznie zmniejszają one ryzyko infekcji.

Porównywanie Windowsa i MacOS pod względem bezpieczeństwa zazwyczaj kończy się nie na korzyść produktów Microsoftu. Wynika to jednak głównie z popularności Windows 10. Chętnych do hakowania MacOS jest znacznie mniej.

Wsparcie

Niezależnie od tego, czy na komputerze masz zainstalowany MacOS czy Windows 10, aktualizacja jest prosta. Możesz ustawić go tak, aby aktualizacje były pobierane automatycznie, lub możesz sam wybrać, kiedy je zainstalować. Zarówno systemy operacyjne Apple, jak i Microsoftu posiadają dział pomocy technicznej. Pomaga on szybko znaleźć przyczynę problemów z systemem operacyjnym.

Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest wybrać wyraźnego zwycięzcę między MacOS a Windows 10. System Apple jest nieco bardziej bezpieczny i wydajny, natomiast produkt Microsoftu wyróżnia się wszechstronnością.