Windows Defender: Jak wyłączyć Windows Defender 10

Jeśli kupisz system Windows 10 lub 11, użytkownicy automatycznie otrzymają bezpłatną aplikację antywirusową Defender. Jest wbudowany w system operacyjny. Ten program umożliwia skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu różnych złośliwych programów. Aktualizacja w celu dodania „świeżych” baz danych do programu antywirusowego jest łatwa. Defender można także skonfigurować tak, aby chronił komputer przed aplikacjami ransomware. Ogólnie jest to bardzo wygodne narzędzie, które zapewnia systemowi operacyjnemu wysoki poziom bezpieczeństwa. Czasami jednak użytkownicy muszą tymczasowo lub na stałe wyłączyć program Windows Defender 10. Dzieje się tak z różnych powodów. Na przykład program antywirusowy uniemożliwia uruchomienie aplikacji lub otwarcie pliku. Ponadto bez jego wyłączenia nie można zainstalować i używać innego oprogramowania zabezpieczającego na komputerze.
Następnie porozmawiamy o głównych funkcjach Windows Defender. Informacje te pomogą Ci efektywniej korzystać z programu antywirusowego. Wyjaśnimy również, w jakich przypadkach korzystne jest wyłączenie Windows 10 Defender, a w jakich nie jest to zalecane. W artykule użytkownicy otrzymają szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania tej procedury. Wyjaśnimy również, jak szybko ponownie włączyć aplikację. Aby ułatwić posiadaczom komputerów PC wybór płatnego antywirusa zamiast wbudowanego oprogramowania, na końcu artykułu wymienimy najpopularniejsze programy tego typu. Użytkownicy będą wiedzieć, jakie korzyści otrzymają, jeśli zdecydują się na zakup klucza GCD 32 lub innej licencjonowanej aplikacji.

Funkcje programu Windows Defender

Główne funkcje tego programu antywirusowego:

  • ochrona komputera w czasie rzeczywistym;
  • sprawdzanie plików;
  • ochrona przed złośliwymi linkami;
  • blokowanie potencjalnie niebezpiecznych połączeń;
  • kontrola rodzicielska;
  • Pełne skanowanie systemu Windows.

Aplikacja stale skanuje pliki w systemie operacyjnym w celu identyfikacji wirusów i innego złośliwego oprogramowania. Dzięki regularnym aktualizacjom program z łatwością wykrywa nawet nowe zagrożenia.
Defender monitoruje także aplikacje w systemie operacyjnym. W przypadku wykrycia podejrzanych działań program antywirusowy je blokuje. Zmniejsza to ryzyko przedostania się szkodliwej zawartości do systemu.
Program Windows Defender jest również przydatny do zwalczania phishingu, oprogramowania szpiegującego i innych zagrożeń internetowych. Jeśli użytkownik otworzy potencjalnie niebezpieczną witrynę, program antywirusowy przeskanuje pobrane z niej dokumenty.
Konfigurowanie kontroli rodzicielskiej w Centrum zabezpieczeń Windows Defender jest łatwe. Jest to przydatne, jeśli z komputera często korzystają dzieci. Kontrola rodzicielska pozwala blokować im dostęp do niektórych stron, a także ograniczać czas, w jakim mogą korzystać z komputera.
Należy pamiętać, że wiele innych programów antywirusowych ma podobne funkcje. Na przykład, jeśli kupisz Dr. Web użytkownicy mogą z łatwością skanować swój system operacyjny i chronić go w czasie rzeczywistym.

Dlaczego wyłączenie może nie być zalecane

Należy pamiętać, że jeśli tymczasowo lub na stałe wyłączysz program antywirusowy, Twój komputer pozostanie bezbronny przed zagrożeniami zewnętrznymi. Dotyczy to nie tylko wirusów zakłócających działanie systemu operacyjnego. Istnieje również bardziej niebezpieczna złośliwa zawartość. Na przykład, jeśli wyłączysz program Windows 10 Defender, oprogramowanie szpiegujące może przedostać się do twojego systemu. Monitorują działania użytkowników i przekazują cenne informacje atakującym.
Aplikacje ransomware są również bardzo niebezpieczne. Blokują działanie systemu operacyjnego i wymagają od właściciela komputera zapłaty za dostęp do systemu Windows.
Jeśli program Windows Defender uniemożliwia instalację aplikacji lub pobieranie plików, zaleca się poszukać innych sposobów rozwiązania tego problemu, zamiast całkowicie dezaktywować oprogramowanie zabezpieczające. Niestety czasami nie jest to możliwe. Dlatego ważne jest, aby użytkownicy wiedzieli, jak prawidłowo wyłączyć program antywirusowy dla systemu Windows 10.

Kroki, aby wyłączyć program Windows Defender

Aby tymczasowo wstrzymać tę aplikację, otwórz Centrum zabezpieczeń Windows Defender. Następnie wybierz „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami – Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami”. Znajdź sekcje „Ochrona w czasie rzeczywistym” i „Ochrona w chmurze”. W nich należy ustawić przełącznik w pozycji „Wył.”. Dzięki temu użytkownicy będą mieli trochę czasu na dokończenie operacji, którym zapobiega program antywirusowy. Później ochrona włączy się automatycznie.
Jeśli wyłączenie programu Windows Defender musi być trwałe, zalecamy skorzystanie z Edytora rejestru. Ta metoda jest odpowiednia dla dowolnej wersji systemu Windows 10.

Przede wszystkim musisz przejść do ustawień antywirusa i wyłączyć ochronę w czasie rzeczywistym, ochronę przed fałszerstwami i ochronę w chmurze. Następnie naciśnij Win + R, napisz regedit i kliknij OK. Następnie znajdź sekcję HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender i wybierz ją. Kliknij prawym przyciskiem myszy po prawej stronie menu i wybierz opcję Nowy — 32-bitowa wartość DWORD. Dla parametru podaj nazwę DisableAntiSpyware. Następnie kliknij dwukrotnie parametr i wybierz jego wartość 1. Obok niego utwórz parametry ServiceKeepAlive i AllowFastServiceStartup o wartości 0.

Następnie otwórz podsekcję Windows Defender – Ochrona w czasie rzeczywistym. Jeśli nie istnieje, należy go utworzyć. Przygotuj w nim parametry DisableRealtimeMonitoring i DisableIOAVProtection o wartości 1.
Utwórz kolejny podklucz i nadaj mu nazwę Spynet. W tym celu należy wybrać parametr DisableBlockAtFirstSeen o wartości 1, SubmitSamplesConsent o wartości 2 i LocalSettingOverrideSpynetReporting o wartości 0.

Kolejnym krokiem w wyłączeniu Windows Defendera jest dezaktywacja usługi aplikacji. Uruchom system w trybie awaryjnym i otwórz edytor rejestru. Podświetl HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WinDefend. Przypisz wartość 4 do parametru Start. Następnie zapisz ustawienia, zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer w zwykły sposób.

Ponowne włączanie programu Windows Defender

Aby korzystać z wbudowanego programu antywirusowego po całkowitym wyłączeniu, musisz uruchomić edytor rejestru. Wybierz sekcję HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender. Ustaw parametr DisableRealtimeMonitoring na 0. Zapisz zmiany i zamknij Edytor rejestru. Aby ustawienia zaczęły obowiązywać, należy także ponownie uruchomić komputer.

Alternatywa dla Windows Defendera

Chociaż program Windows Defender jest korzystny dla osób z ograniczonym budżetem, wielu użytkowników woli zainstalować na swoim komputerze skuteczniejszą ochronę. W systemie nie mogą działać jednocześnie dwa programy antywirusowe. Jeśli zamierzasz kupić płatne oprogramowanie zabezpieczające, ważne jest, aby wiedzieć, jak wyłączyć program antywirusowy dla systemu Windows 10.
Niektóre z najlepszych aplikacji antywirusowych to zazwyczaj:

Programy te wykazują doskonałe wyniki w testach wykrywania złośliwego oprogramowania. W szczególności skutecznie zwalczają nieznane zagrożenia. Wiele aplikacji ma wbudowanych wiele dodatkowych funkcji. Na przykład, jeśli płacisz za licencję na Kaspersky Anti-Virus, możesz używać tego oprogramowania do bezpiecznego dokonywania płatności online, monitorowania stanu sieci domowej, identyfikowania numerów telefonów i wielu innych. Dodatkowe funkcje zależą od programu zainstalowanego przez użytkownika.

Wniosek

Wielu właścicieli komputerów może wymagać wyłączenia programu Windows Defender. Czasami wystarczy, że chwilowo zawiesią jego pracę. Dzięki temu możesz pobrać pliki lub uruchomić aplikację blokowaną przez program antywirusowy. Jednak w niektórych sytuacjach korzystne jest całkowite wyłączenie Defendera. Jest to na przykład zalecane dla osób, które chcą zainstalować wydajniejsze oprogramowanie antywirusowe. Aby zapobiec konfliktom tych programów, Defender musi być wyłączony. Wykonanie tej procedury nie jest trudne. Nawet początkujący użytkownicy mogą szybko poradzić sobie z tym zadaniem, nie pogarszając wydajności systemu.