Porównanie funkcji: Windows 10 Pro i Enterprise

Aby efektywnie pracować, pracownicy różnych organizacji wymagają wysokiej jakości oprogramowania. Łącznie z systemem operacyjnym. Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 10, który wyróżnia się niezawodnością i szeroką funkcjonalnością. Ona ma kilka wersji. Jeśli firma chce kupić klucz do Windows 10 dla swoich pracowników, należy z góry ustalić, która wersja tego systemu będzie najlepiej dopasowana dla organizacji. Wersje Pro i Enterprise są najczęściej polecane organizacjom różnej wielkości. Jednak wielu osobom trudno jest wybrać spośród nich najbardziej odpowiedni system operacyjny. W rezultacie niektórzy wydają zbyt dużo pieniędzy na system z niepotrzebnymi funkcjami, podczas gdy inni próbują zaoszczędzić pieniądze i kupują system Windows 10 bez niezbędnych funkcji.
Następnie porozmawiamy o funkcjonalności systemu Windows 10 Pro i Enterprise. Porównamy je także pod kątem kilku kluczowych parametrów. Na przykład pod względem ceny i bezpieczeństwa. Porównanie systemu Windows 10 Enterprise z Pro pomoże Ci określić, w jakich sytuacjach lepiej jest używać tej lub innej wersji systemu Windows 10. Podamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać odpowiedni system operacyjny w zależności od potrzeb Twojej firmy. Przydadzą się organizacjom dowolnej wielkości.

Recenzja systemu Windows 10 Pro

Windows 10 Professional to niezawodny system operacyjny, który świetnie sprawdzi się w małych firmach. Jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń:

 • z komputerami;
 • tabletki;
 • serwery;
 • smartfony.

Ten system operacyjny zawiera narzędzia zwiększające produktywność pracowników.

Do popularnych funkcji systemu Windows 10 należą:

 • MDM (zarządzanie urządzeniami mobilnymi);
 • Sklep Microsoft dla firm;
 • Zdalny ekran;
 • Witam Windowsa;
 • Tryb wspólnego komputera.

Ponieważ wielu pracowników w organizacjach wykorzystuje w pracy urządzenia mobilne, bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki funkcji MDM. Pozwala na jednoczesne monitorowanie wszystkich urządzeń mobilnych przedsiębiorstwa, analizowanie znajdujących się na nich informacji i aktywowanie odpowiednich polityk bezpieczeństwa.
Microsoft Store dla Firm to specjalny sklep, który pomaga znaleźć najlepsze oprogramowanie dla konkretnej firmy. Za jego pośrednictwem możesz także zawrzeć umowę z programistami, aby stworzyli unikalne oprogramowanie dla organizacji.
Wśród funkcji systemów Windows 10 Pro i Enterprise funkcja Pulpit zdalny jest przydatna dla firm. Umożliwia zdalne połączenie z innym urządzeniem w sieci. Dzięki temu pracownicy nie muszą być cały czas w biurze, aby skorzystać z komputera.
Wśród funkcji bezpieczeństwa systemu Windows 10 Pro należy wyróżnić funkcję Windows Hello. Blokuje dostęp do komputera osobom z zewnątrz. Funkcja Windows Hello umożliwia wybranie jednej z opcji autoryzacji po włączeniu komputera. Na przykład pracownicy mogą skonfigurować kod PIN lub uzyskać dostęp do urządzenia za pomocą odcisku palca.
Gdy wielu pracowników korzysta z tego samego komputera, konieczne jest utworzenie dla nich osobnych profili. Nie jest to zbyt wygodne ani dla pracowników, ani dla administratora. Funkcja Shared PC Mode rozwiązuje ten problem. Pozwala zoptymalizować wydajność urządzeń z wieloma użytkownikami.
Windows 10 Pro ma silne zabezpieczenia. Chroni przed zagrożeniami zewnętrznymi za pomocą wbudowanego programu Windows Defender, a także zapewnia szyfrowanie danych. Jeśli napastnicy ukradną dokumenty z systemu Windows 10 Pro lub Enterprise, nie będą mogli uzyskać do nich dostępu.

Omówienie systemu Windows 10 Enterprise

Ta wersja systemu Windows 10 jest bardzo podobna do wersji Professional, ale dodano do niej nowe funkcje, dzięki którym system operacyjny jest jeszcze wygodniejszy i wydajniejszy. Przykładowo wśród podstawowych funkcji warto wyróżnić Windows To GO. To nazwa narzędzia, które pozwala sprawdzić system na innych platformach. Aby to zrobić, wystarczy załadować system operacyjny na dysk zewnętrzny, a następnie podłączyć go do odpowiedniego urządzenia.
Kolejną dodatkową podstawową funkcją systemu Windows Enterprise jest BranchCache. Jest to bardzo przydatne, gdy trzeba szybko pobrać duże ilości danych z sieci lub zaktualizować system operacyjny bez spowalniania aplikacji.
Wersja Enterprise posiada także znacznie ulepszone funkcje bezpieczeństwa. Na przykład ochrona przed zagrożeniami w programie Windows Defender umożliwia szybkie i skuteczne skanowanie urządzenia w poszukiwaniu wirusów i innej złośliwej zawartości.
Aby zapobiec kradzieży danych uwierzytelniających z komputerów firmowych, do systemu Windows Enterprise dodano funkcję Credential Guard. To oprogramowanie zapewnia bezpieczeństwo oparte na wirtualizacji. Na urządzeniach wyposażonych w tę funkcję dostęp do cennych danych mają tylko wybrane programy systemowe.
Nie mniej przydatna dla organizacji jest funkcja AppLocker, która pozwala przygotować listę aplikacji, które mogą być uruchamiane w systemie. Inne oprogramowanie w oprogramowaniu po prostu się nie uruchamia. Jest to bardzo przydatne narzędzie w przypadku sprzętu zawierającego wrażliwe informacje.

Korporacyjny system Windows 10 posiada rozbudowane możliwości wirtualizacji. Dlatego świetnie nadaje się dla organizacji, które mają wiele urządzeń podłączonych do serwerów. Na przykład funkcja App-V umożliwia uruchamianie programów w środowisku wirtualnym, a następnie udostępnianie ich na komputerach klienckich. To znacznie upraszcza kontrolę aplikacji. Zamiast instalować je na każdym urządzeniu, wystarczy uruchomić oprogramowanie na serwerze, a następnie zapewnić do niego dostęp pracownikom.

Porównanie kluczowych funkcji

Jeśli porównasz system Windows 10 Pro z wersją Enterprise, wersja Enterprise jest lepsza od wersji Professional pod kilkoma względami. Pozwala na szybsze przetwarzanie danych na dużej liczbie urządzeń. Z tego powodu wzrasta produktywność pracowników.
Dodatkowo Enterprise ma ulepszone funkcje bezpieczeństwa. Funkcje tej wersji pozwalają chronić:

 • urządzenia;
 • referencje;
 • dane korporacyjne.

Microsoft gwarantuje najdłuższe możliwe wsparcie dla systemu Windows Enterprise. Organizacje zamawiające ten system operacyjny mają pewność, że oprogramowanie będzie im służyć przez wiele lat i będzie działać stabilnie.
Kolejną cechą korporacyjnego systemu Windows 10 są jego rozbudowane możliwości zarządzania kontami i dostępem do danych. Ponieważ wiele organizacji pracuje z dużą ilością informacji, bardzo ważne jest prawidłowe skonfigurowanie osób, które mogą przeglądać te informacje. Enterprise posiada wszystkie niezbędne do tego narzędzia.

Zarządzanie mobilnością

Możliwość integracji z urządzeniami mobilnymi dostępna jest w wersjach Windows 10 Professional i Enterprise. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie informacji na smartfonach i wybieranie dla nich polityk bezpieczeństwa. Ponadto właściciele Windows Enterprise mogą korzystać z BYOD. Ta funkcja oznacza „Przynieś własne urządzenie” i polega na korzystaniu z urządzeń osobistych do wykonywania zadań służbowych. Jest to bardzo korzystne dla organizacji, ponieważ mogą zaoszczędzić na zakupie nowego sprzętu.
Ponieważ BYOD stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, w systemie Windows 10 Enterprise dodano kilka funkcji eliminujących ten problem. Na przykład Ochrona urządzenia. Ta usługa umożliwia całkowite zablokowanie urządzenia, aby zapobiec uruchomieniu potencjalnie niebezpiecznych kodów.

Licencje i koszty

Porównując Windows 10 Pro z Enterprise, należy pamiętać, że te wersje systemu operacyjnego mają różne opcje licencjonowania. W przypadku Professional „Ten” dostępna jest zwykła licencja wieczysta. Kupujący płacą za system operacyjny raz i mogą z niego korzystać do momentu zakończenia oficjalnego wsparcia. W wersji Corporate sytuacja jest nieco inna. Ta wersja ma być usługą, za dostęp do której firmy płacą miesięczną opłatę.
Średnio Windows 10 Pro kosztuje 200 dolarów. Jednak Microsoft zaprzestał już sprzedaży tego systemu operacyjnego i dlatego ostateczny koszt będzie zależał od konkretnego sprzedawcy. Profesjonalną „dziesiątkę” można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Istnieją dwie wersje systemu Windows 10 Enterprise – E3 i E5. Druga opcja wiąże się z wyższą opłatą miesięczną, ale jest to równoważone przez ulepszone funkcje bezpieczeństwa.

Zastosowanie w różnych scenariuszach

Jeśli mała organizacja potrzebuje niezawodnego systemu operacyjnego, zwykle zaleca się zakup systemu Windows 10 Professional, którego możliwości są wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i zarządzać urządzeniami kilku pracowników. Ta wersja nie jest bardzo droga. Dlatego nawet małe firmy mogą go łatwo kupić.
Jednak w przypadku dużych organizacji najlepiej sprawdzają się systemy Windows 10 Enterprise E3 i E5. Najczęściej zaleca się subskrypcję E5. Ta wersja wykorzystuje najnowsze funkcje do zwalczania wirusów i innych szkodliwych treści.

Wybór pomiędzy Windows 10 Pro i Enterprise

Z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa Korporacyjna „dziesiątka” góruje nad Profesjonalną. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji trzeba go wybrać. Jeśli firma zatrudnia niewielką liczbę pracowników, a budżet na oprogramowanie jest ograniczony, łatwiej jest zamówić Windows 10 Pro. Zapewnia dobrą ochronę danych i pozwala efektywnie zarządzać urządzeniami.
Zakup systemu Enterprise Windows jest szczególnie korzystny dla dużych organizacji. Gdy firma zatrudnia wielu pracowników, potrzebne jest specjalne oprogramowanie, które odpowiednio skonfiguruje dostęp do dokumentów. Kolejną zaletą Windows Enterprise jest możliwość podłączenia urządzeń osobistych pracowników do sieci firmowej. Zastosowanie tej funkcji obniży koszty firmy związane z zakupem sprzętu.