Jak wejść w tryb bezpieczny w systemie Windows 10

Korzystanie z licencji windows 10  gwarantuje stabilną pracę systemu przez długi czas. Niemniej jednak użytkownicy komputerów mogą mieć potrzebę przejścia do trybu bezpiecznego systemu Windows 10. Pozwala on na uruchomienie systemu operacyjnego (OS) z minimalną ilością sterowników i usług.

Uruchomienie systemu Windows 10 w trybie bezpiecznym jest przydatne w wielu sytuacjach:

 • Aby sprawdzić system operacyjny pod kątem wirusów;
 • Aby przywrócić stabilność systemu;
 • Aby zainstalować lub zaktualizować sterowniki;
 • Zresetować hasło systemu Windows 10;
 • Aby sprawdzić wydajność systemu.

Poniżej omówimy opcje wprowadzania trybu bezpiecznego i wyjaśnimy, co zrobić, jeśli się nie uruchomi.

Windows 10 licencja umożliwia szybkie uruchomienie trybu awaryjnego. Można to zrobić na następujące sposoby:

Najprostszym sposobem na wejście do trybu bezpiecznego systemu Windows 10 jest:

 • Za pomocą klawisza F8;
 • Poprzez menu ustawień systemowych.

W poprzednich wersjach systemu Windows użytkownicy mogli łatwo wejść w tryb bezpieczny za pomocą klawisza F8. W systemie Windows 10 ta funkcja jest domyślnie wyłączona. Włączenie jej będzie wymagało drobnych manipulacji.

Użyj wyszukiwania na pasku zadań. Wpisz “wiersz poleceń”, a następnie wybierz “uruchom jako administrator”. Wpisz polecenie “bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy” i naciśnij Enter. Tryb bezpieczny systemu Windows 10 będzie teraz włączony przy ponownym uruchomieniu po naciśnięciu klawisza F8. 

Do trybu bezpiecznego można również wejść za pomocą programu do konfiguracji systemu. Aby to zrobić, naciśnij kombinację klawiszy Win+R. Otworzy się okno wyszukiwania. W nim wpisz “msconfig” i naciśnij Enter. Pojawi się okno “Konfiguracja systemu”, w którym ważne jest, aby wybrać zakładkę “Boot”. Następnie musisz określić system operacyjny. Zwykle użytkownicy mają zainstalowany tylko jeden system operacyjny, ale jeśli jest więcej niż jeden, ważne jest, aby wybrać ten, w którym chcesz uruchomić tryb bezpieczny Windows 10. Pod systemem operacyjnym wskazane są opcje rozruchu. Tam należy zaznaczyć pole “Tryb bezpieczny”. 

Do wyboru jest kilka opcji trybu bezpiecznego:

 • minimalny;
 • z obsługą wiersza poleceń;
 • Włączony przez sieć.

Wybierz żądany tryb i naciśnij Ok. Po ponownym uruchomieniu komputera, tryb bezpieczny zostanie uruchomiony. Aby go wyłączyć, gdy nie jest już potrzebny, wystarczy ponownie wejść do konfiguracji systemu i odznaczyć opcję “Tryb bezpieczny”.

Jak uruchomić tryb bezpieczny systemu Windows 10 za pośrednictwem BIOS-u

W niektórych przypadkach przydatne jest, aby użytkownicy wiedzieli, jak uruchomić tryb bezpieczny systemu Windows 10 za pośrednictwem biosu. Na przykład są to sytuacje, w których system operacyjny nie udaje się uruchomić. To znaczy, użytkownicy nie są w stanie włączyć konfiguracji systemu.

W takim przypadku można użyć dysku rozruchowego lub pamięci USB. W oknie instalacji systemu wybierz “Przywróć” w lewym dolnym rogu. Kliknij “Diagnostyka”, a następnie “Wiersz poleceń”. W wierszu poleceń wprowadź polecenie “bcdedit / set globalsettings” i naciśnij Enter. Zamknij linię poleceń i wróć do ekranu, na którym wcześniej wybrałeś “Diagnostykę”. Teraz musisz nacisnąć przycisk “Kontynuuj”. Następnie system zostanie ponownie uruchomiony i pojawi się opcja włączenia trybu bezpiecznego. Czasami trzeba nacisnąć F8, aby to zrobić.

Jak wyjść z trybu bezpiecznego systemu Windows 10

Metoda wyłączenia trybu bezpiecznego systemu Windows 10 zależy od tego, jak został włączony. Jeśli został uruchomiony poprzez menu ustawień systemowych, trzeba ponownie wejść do konfiguracji systemu i wyłączyć tryb bezpieczny.

Gdy system operacyjny nie uruchomi się i użytkownik wejdzie w tryb bezpieczny za pomocą dysku startowego lub pamięci USB, należy zastosować linię poleceń. Po zakończeniu trybu bezpiecznego wystarczy w wierszu poleceń napisać “bcdedit /deletevalue {globalsettings} advancedoptions”. System uruchomi się wtedy w normalnym trybie. 

Co zrobić, gdy tryb bezpieczny w Windows 10 nie uruchamia się

Kiedy tryb bezpieczny w systemie Windows 10 nie chce się uruchomić, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zrozumienie przyczyny. Czasami dzieje się tak dlatego, że ta funkcja jest domyślnie wyłączona po naciśnięciu klawisza A8. Powyżej wyjaśniliśmy, jak rozwiązać ten problem.

Jeśli tryb bezpieczny nie uruchomi się z powodu wirusów lub uszkodzonych plików systemowych:

 • przywróć system do wcześniejszego stanu;
 • odinstaluj złośliwe oprogramowanie;
 • Ponownie zainstaluj system operacyjny.

Ponowne zainstalowanie systemu jest wymagane tylko rzadko. Zazwyczaj nawet początkujący użytkownicy mogą łatwo aktywować tryb bezpieczny.