Windows 10 dla graczy: najlepsze ustawienia

Wiele osób używa komputera do grania w gry komputerowe. Jednak nie każdy ma przyjemne wrażenia z gry. Ponieważ nie wiedzą, jak zwiększyć wydajność swojego komputera z systemem Windows 10 do gier, te aplikacje mają problemy. Na przykład opóźnienia w pracy lub lagi.

Jeśli ktoś decyduje się na zakup licencji Windows 10 do uruchamiania aplikacji do gier, warto wiedzieć, jak skonfigurować dla niego system.

Sprawdzanie dostępności aktualizacji i sterowników

Regularne aktualizacje systemu operacyjnego zwiększają stabilność systemu i wpływają na wydajność gry. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że system Windows 10 zawsze ma zainstalowane najnowsze poprawki.

Natychmiast po zastosowaniu przez użytkownika kluczy aktywacyjnego Windows 10 i zainstalowaniu systemu operacyjnego zaleca się przejście do witryny Windows Update. Przejdź do Start – Ustawienia – Aktualizacje i zabezpieczenia – Windows Update. Jeśli aplikacja wskazuje, że system Windows pobrał najnowsze aktualizacje, przydatne jest natychmiastowe ponowne uruchomienie. Następnie zmiany zaczną działać, a wydajność gier może wzrosnąć.

Oprócz aktualizacji systemu operacyjnego dla aplikacji do gier równie ważne są sterowniki. Na przykład sterowniki GPU. Otwórz Menedżera urządzeń i znajdź w nim swoją kartę graficzną. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane sterowniki”. Jeśli wyszukiwanie znajdzie nowe sterowniki, zainstaluj je. Możesz także ręcznie zaktualizować sterowniki dla innych komponentów komputera.

Optymalizacja ustawień

Konfigurowanie systemu Windows 10 do gier jest zalecane dla osób ze słabymi komputerami. Jeśli zasoby robocze komputera są ograniczone, aplikacje do gier nie działają w pełni. Aby rozwiązać ten problem, wyłącz:

 • niewykorzystane usługi;
 • efekty wizualne.

Aby usunąć efekty wizualne, wyszukaj „sysdm.cpl”. Właściwości systemu zostaną otwarte. W sekcji Wydajność kliknij przycisk Opcje. Przejdź do sekcji „Efekty wizualne”, wybierz opcję „Daj najlepszą wydajność” i kliknij OK. Teraz system i gry będą działać szybciej.

Wszystkie aplikacje na komputerze zużywają zasoby komputera, ale ludzie nie używają wielu z nich. Na przykład mówimy o usłudze:

 • Lokalizacja geograficzna;
 • czujniki;
 • faksy;
 • szyfrowanie dysku;
 • kierownik druku.

Otwórz Menedżera zadań. Następnie kliknij Usługi – Otwórz usługi. Otworzy się lista usług pokazująca ich aktywność. Kliknij dwukrotnie niepotrzebne aplikacje i wybierz „Zatrzymaj” we właściwościach.

Wydajność poprawia ustawienie zasilania gier w systemie Windows 10. Otwórz Start – Ustawienia – System – Zasilanie i uśpienie. Wybierz „Zaawansowane opcje zasilania” i włącz tryb „Zrównoważony” lub „Maksymalna wydajność”.

Ustawienia grafiki

Wiele aplikacji i gier wymaga do prawidłowego działania OpenGL, który jest częścią pakietu technologii DirectX. Jeśli DirectX jest nieaktualny, aplikacje mogą nie działać poprawnie. Aby sprawdzić wersję tego pakietu technologicznego, naciśnij Windows + R, wpisz dxdiag i kliknij OK. Otworzy się narzędzie diagnostyczne DirectX. Wybierz kartę System i spójrz na wersję DirectX. Jeśli jest poniżej 12, pobierz najnowszy instalator internetowy z witryny firmy Microsoft.

Optymalizacja sieci

Jeśli właściciel komputera często korzysta z aplikacji do gier online, może być konieczne skonfigurowanie systemu Windows 10 do grania. Dokładniej, przydatne jest dla niego zwiększenie szybkości połączenia internetowego. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • zwiększenie pamięci podręcznej DNS;
 • wyłączyć usługę QoS;
 • wyłącz automatyczne dostrajanie TCP;
 • wyłącz tracker torrentów;
 • diagnostyka i usuwanie wirusów;
 • Konfiguracja routera Wi-Fi.

Te metody zwiększą transfer danych przez Internet, jednak nie pomogą, jeśli prędkość połączenia jest ograniczona przez dostawcę.

Korzystanie z programów stron trzecich

Inną opcją zwiększenia wydajności komputera z systemem Windows 10 do gier są aplikacje Razer Cortex i GameFire.

Razer Cortex zapewnia płynniejsze i szybsze działanie komputera podczas uruchamiania aplikacji do gier. Zatrzymuje procesy wtórne, dzięki którym wszystkie zasoby są wydawane na grę. Podobne funkcje pełni GameFire. Optymalizuje również system operacyjny, monitoruje temperaturę i stan dysków twardych.

Wniosek

Teraz użytkownicy mają wiele sposobów na dostosowanie systemu Windows 10 do gier. Nawet niedoświadczony właściciel komputera może poprawić wydajność aplikacji do gier za pomocą technologii Windows lub programów innych firm.