Windows 10 vs MacOS

Kiedy właściciele komputerów PC chcą zainstalować nowy system operacyjny, często zastanawiają się, który system jest lepszy, MacOS czy Windows. Windows Teraz jest  najpopularniejszy system operacyjny. Na początku 2023 roku 68% użytkowników korzystało z systemu Windows 10, a 15% z systemu MacOS. Jednak te informacje nie wystarczą, aby ludzie mogli wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie system. Dlatego dalej porównamy główne cechy systemu operacyjnego Apple i Microsoft. To pozwoli ludziom dokonać trzeźwego wyboru i kupić licencję na Windows 10 lub MacOS. Kiedy mówimy o systemie Windows 10, mamy oczywiście na myśli licencjonowany system Windows 10. Jeśli potrzebujesz aktywacji Windows 10, możesz kupić licencję w naszym sklepie kupsoft.pl.

Interfejs i użyteczność

Porównanie MacOS i Windows pokazuje, że systemy te mają bardzo podobny interfejs. Na przykład pasek nawigacyjny znajduje się u dołu ekranu. Zaletą tej funkcji w systemie Windows 10 jest to, że zajmuje mniej miejsca. Panel macOS jest wygodniejszy w użyciu.

Pasek stanu znajduje się inaczej w systemach Apple i Microsoft. W systemie MacOS ten panel informacyjny znajduje się na górze, w systemie Windows 10 na dole. Która z tych opcji jest wygodniejsza, każdy sam decyduje. Jednak wielu użytkowników zauważa, że ​​​​pasek stanu systemu Windows 10 wygląda wygodniej, ponieważ pozostawia więcej miejsca na ekranie do uruchamiania aplikacji.

W Apple i Microsoft OS wygodnie jest otwierać aplikacje, wyszukiwać niezbędne pliki i programy. MacOS jest uważany za prostszy. Różnica nie jest jednak na tyle duża, aby uznać ten system jednoznacznie za najlepszy.

Wydajność i szybkość

Porównanie systemów operacyjnych Microsoftu i Apple’a na sprzęcie o porównywalnej mocy pokazuje, że MacOS jest nieco szybszy. Powód jest prosty. MacOS działa tylko na komputerach Macintosh, co oznacza, że ​​Apple rozwija oprogramowanie dla swoich komponentów. Zapewnia to doskonałą kompatybilność.

System Windows 10 można zainstalować na różnych komponentach. Konieczne jest jedynie, aby sprzęt spełniał wymagania techniczne:

  • 20 GB miejsca na dane;
  • procesor 1 GB lub wyższy;
  • 2 GB RAM lub więcej;
  • Karta graficzna DirectX 9 lub nowsza.

Ponieważ system Windows 10 jest przeznaczony dla szerokiej gamy urządzeń, jest mniej zoptymalizowany niż system Apple. W związku z tym szybkość pracy jest niższa.

Bezpieczeństwo i ochrona

Pomiędzy MacOS i Windows, system operacyjny Microsoftu jest uważany za system najbardziej podatny na ataki. Wynika to w dużej mierze z jego popularności. Ponieważ system Windows 10 jest zainstalowany na wielu komputerach, osoby atakujące opracowują złośliwe oprogramowanie do atakowania tego konkretnego systemu.

Wbudowany program antywirusowy Defender regularnie aktualizuje bazę danych i dobrze chroni przed wirusami. Aby to działało, musisz  mieć licencje Windows 10. Porównanie MacOS i Windows 10 pokazuje, że system Apple zapewnia znacznie lepszą ochronę. Zmniejsza ryzyko infekcji. Jeśli złośliwe oprogramowanie przeniknie do komputera, funkcje ochronne zatrzymają niebezpieczne działania.

Funkcje operacyjne i oprogramowanie

Pod względem ilości oprogramowania, które jest dostępne dla Windows 10, system ten przewyższa produkty Apple. Teoretycznie w systemie Windows 10 można używać dowolnych programów, które były odpowiednie dla poprzednich wersji tego systemu operacyjnego. Jeśli napotkasz problemy z ich uruchomieniem, po prostu użyj trybu zgodności. Pomoże to poprawić błędy.

Tylko aplikacje Apple działają w systemie macOS. Dlatego wybór oprogramowania dla użytkowników jest poważnie ograniczony.

MacOS i Windows 10 oferują użytkownikom wystarczającą ilość oprogramowania do pracy i zabawy. W systemie operacyjnym firmy Microsoft jest ich znacznie więcej. W systemie Apple są lepiej zoptymalizowane.

Koszt i dostępność

Średnio produkty Apple są droższe od komputerów o podobnej mocy z Windowsem 10. Różnica może sięgać nawet 40%. Za tę nadpłatę MacOS oferuje użytkownikom bardziej stabilny i produktywny system, który jest dobrze zoptymalizowany pod kątem sprzętu.

Jednocześnie porównanie MacOS-a i Windowsa 10 pokazuje, że system Microsoftu jest znacznie wygodniejszy dla tych, którzy lubią budować  PC z pojedynczych komponentów. Pozwala to na złożenie komputera przy minimalnych kosztach.

Wniosek

MacOS i Windows 10 mają mocne i słabe strony. OS od Apple wybierają ludzie, którzy cenią sobie wygodę, stabilność i bezpieczeństwo systemu. Windows 10 jest często instalowany ze względu na oszczędność i dostęp do ogromnej liczby programów.