Rozwiązanie: Nie można zapisać pliku hosts w systemie Windows 10

Brak możliwości pomyślnego zapisania pliku hostów systemu Windows 10 jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi może spotkać się każdy użytkownik. W takim pliku zwykle bierze się pod uwagę dokument tekstowy, który zawiera wszystkie istotne informacje o domenie, adresie IP, który mu odpowiada.
Problemy z zapisywaniem wynikają ze specyfiki tego dokumentu, blokowania takiego procesu przez zainstalowane programy antywirusowe. Czasami powodem jest to, że użytkownik nie do końca rozumie całą istotę, specyfikę planowanego procesu.

 

 

Sprawdzanie uprawnień

Do zapisywania i dalszej edycji plików ważne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Taki plik jest „ukryty” w katalogu instalacyjnym systemu operacyjnego, dzięki czemu jest niezawodnie chroniony przed nieautoryzowanym dostępem. Z tego powodu użytkownik będzie musiał uzyskać dostęp, aby wykonać zaplanowane działania.
Przede wszystkim musisz uruchomić Notatnik jako administrator, używając dobrze znanej kombinacji „klawisz Windows + S”. Jeśli c:\windows\system32\drivers\etc\hosts nie jest zapisywalne, musisz wybrać hosty, klikając przycisk Otwórz. Następnie wprowadzane są pewne zmiany, a następnie zapisywane.

Wyłącz zabezpieczenia: Zmień ustawienia zabezpieczeń

Decydując się na zakup licencjonowanego systemu Windows 10, użytkownik może napotkać problem, gdy nie ma kontroli nad plikiem hosts. W tym celu wykonaj kilka kroków w celu zmiany ustawień zabezpieczeń:

 1. Przejdź do C:\Windows\System32\drivers\etc.
 2. Musisz znaleźć plik hosts, klikając element „Właściwości”.
 3. Interesuje nas zakładka „Bezpieczeństwo”, w której należy kliknąć „Zmień”.
 4. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich, którzy mają dostęp do tego pliku. Jeśli znajdziesz swoje imię i nazwisko na tej liście, kliknij i sprawdź instalację „Pełnych praw dostępu”. Jeśli brakuje Twojego imienia i nazwiska, kliknij Dodaj.
 5. Ręcznie wprowadź wymaganą nazwę, klikając „Sprawdź nazwy”, a następnie potwierdź nasze działania przyciskiem „OK”.
  W związku z tym nastąpią istotne zmiany w formie zabezpieczeń, w związku z czym nastąpi automatyczne wyłączenie ochrony Twojego imienia i nazwiska.

Edycja pliku w wierszu poleceń

Jeśli zauważono problemy, że hosty nie są zapisywane, nie ma możliwości wprowadzenia zmian, trzeba będzie użyć wiersza poleceń, wpisując „użytkownik sieci Administrator / aktywny: tak”. Po zakończeniu musisz nacisnąć „Enter”, aby na ekranie pojawił się raport wskazujący na pomyślne wykonanie określonego polecenia.
Możesz zalogować się za pomocą utworzonego rekordu administratora, co pozwala na dokonywanie absolutnie dowolnych zmian o każdej porze dnia i nocy w pliku hosts. Ponadto takie zmiany zostaną natychmiast zapisane.

Zastosowanie specjalistycznych narzędzi

Po ustaleniu, gdzie znajduje się plik hosts, konieczna staje się jego edycja. W tym celu często wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, edytory tekstu i inne narzędzia.
Rozważ kilka sprawdzonych opcji jednocześnie:
• Micro Hosts Editor to popularne oprogramowanie, które swoim interfejsem przypomina nieco Notatnik. Ale różnica polega na użyciu narzędzi do modyfikowania tabel.
• Online Solutions Hosts Editor to kolejna wyjątkowa aplikacja oparta na zaawansowanym kreatorze odzyskiwania plików.
W zależności od zadania przypisanego użytkownikowi możliwe będzie dokonanie właściwego wyboru w kierunku jednej lub drugiej aplikacji.

Problemy z używanymi programami antywirusowymi

Wiele programów antywirusowych początkowo udostępnia opcję zakazu edytowania pliku hosts, dlatego konieczne staje się najpierw wyłączenie programu antywirusowego na komputerze stacjonarnym lub laptopie.
Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami:

 1. W menu „Start” wybierz „Narzędzia administracyjne”.
 2. W oknie, które zostanie otwarte, kliknij „Konfiguracja systemu”.
 3. Szukamy zakładek „Usługi” i „Uruchomienie”, w których musisz znaleźć własny program antywirusowy, obok którego usuwamy znaczniki wyboru.
 4. Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać wszystkie wprowadzone zmiany.
  Po zakończeniu wszystkich czynności system poprosi o ponowne uruchomienie komputera, po czym program antywirusowy nie będzie zakłócał edycji pliku hosts. Ale po edycji warto ponownie wykonać powyższe kroki, aby aktywować ochronę antywirusową.
  Jednym z głównych błędów każdego użytkownika jest nieprzestrzeganie instrukcji, co prowadzi do naruszenia zasad edycji tego pliku. Z tego powodu należy zachować ostrożność i postępować zgodnie ze wszystkimi krokami krok po kroku, nie pomijając ważnych punktów.