Nie można znaleźć sterowników pamięci masowej podczas instalacji systemu Windows 10

Często podczas instalacji systemu Windows 10 prosi o sterownik urządzenia pamięci masowej, którego nie można znaleźć, co oznacza, że ​​dalsza instalacja staje się niemożliwa. Z tym problemem borykają się właściciele laptopów i pecetów działających na nowoczesnych procesorach 2021-2023. Dodatkowo w tych laptopach podsystem pamięci dyskowej można stworzyć z uwzględnieniem Intel® Rapid Storage Technology, co pozwala na pracę z szybkimi dyskami SSD.
Korzystając ze starego obrazu systemu operacyjnego, należy pamiętać, że najprawdopodobniej brakuje w nim sterowników dla nowoczesnych technologii.

 

 

Sprawdzanie połączenia urządzenia pamięci masowej

Błąd podczas instalacji systemu Windows 7 – nie znaleziono sterowników może wystąpić z tych samych powodów, co w przypadku systemu Windows 10, kiedy trzeba sprawdzić połączenie urządzenia z komputerem. Biorąc pod uwagę różne warianty regionalne, ale tę samą nazwę modelu, musisz znać PID i VID urządzenia.
Do tego potrzebujesz:

  1. Przejdź do „Panelu sterowania”, wybierając „Menedżer urządzeń”, aby znaleźć dysk flash lub dysk.
  2. Kliknij dwukrotnie urządzenie, wybierając „Właściwości”.
  3. Przejdź do sekcji „Szczegóły”, aby wybrać „Identyfikator sprzętu”.
    Tutaj możesz zobaczyć aktualny PID i VID urządzenia.

Aktualizacja sterownika

Jeśli użytkownik napotka problem – nie mogliśmy znaleźć sterowników, musisz sprawdzić dostępność aktualizacji sterowników pamięci masowej. Można to zrobić za pomocą paska zadań, w który wchodzimy „Menedżer urządzeń”, wybierając odpowiedni z podanej listy.
Decydując się na kategorię, klikamy na interesujące nas urządzenie, które wymaga aktualizacji. Najlepiej jest użyć elementu „Automatyczne wyszukiwanie” w celu uzyskania zaktualizowanych sterowników.

Kontrola zgodności

Sterownik urządzenia pamięci masowej może nie zostać zainstalowany z powodu niezgodności z wybraną wersją systemu operacyjnego. W takim przypadku wiele produktów może działać z poważnymi awariami lub wręcz „odmówić” działania.
Aby sprawdzić wersję i wersję systemu Windows, możesz użyć paska zadań, w którym wpisujesz zapytanie „winver”. Następnie naciśnij klawisz „Enter”. Aby rozwiązać problemy, musisz wprowadzić nazwę urządzenia, klikając „Właściwości”, a następnie „Zgodność”. Aby rozwiązać problem, aktywuj opcję „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością”.

Popularne narzędzia do instalacji sterowników

Zanim kupisz licencjonowany system Windows 10, musisz zapoznać się z najnowszymi produktami oprogramowania do instalowania i aktualizowania sterowników. Ta lista zawiera następujące przydatne narzędzia:
• Driver Booster Free to darmowy program wspomagający automatyczną aktualizację sterowników.
• DriverHub to idealne rozwiązanie zarówno do użytku domowego, jak i firmowego.
• DriverPack Solution to uniwersalne narzędzie, które jest równie odpowiednie dla różnych maszyn o dowolnej konfiguracji.
Wybierając odpowiednie narzędzie, warto również dowiedzieć się, dla jakich marek i modeli laptopów, pecetów zostało ono stworzone (jeśli mówimy o konkretnych „asystentach”).

Ręczna instalacja sterowników

Co zrobić, jeśli system Windows 7 prosi o sterowniki podczas instalacji? Mogą być instalowane automatycznie lub ręcznie. Ostatnia opcja jest możliwa, wykonując następującą sekwencję działań:
• W menu „Start” kliknij „Menedżer urządzeń”.
• Szukamy urządzenia, które wymaga aktualizacji, kliknij jego nazwę.
• Wybierz element „Właściwości”.
• Kliknij sekcję „Sterownik”, przejdź do „Aktualizuj sterownik”.
Po kliknięciu sekcji „Wyszukiwanie automatyczne” sterowniki są instalowane z „Centrum aktualizacji”.

Inne problemy z instalacją sterowników

Istnieje wiele przyczyn, które doprowadziły do ​​​​niemożności zainstalowania, aktualizacji sterowników. Wśród najczęstszych problemów warto podkreślić inne trudności:
• Niezgodność wybranej wersji sterownika używanego systemu operacyjnego. Dlatego ważne jest, aby najpierw sprawdzić kompatybilność.
• Brak uprawnień administratora. Aby to zrobić, musisz zalogować się za pomocą konta.
• Nie można usunąć „starego” sterownika, aby zainstalować nowy. Musisz przejść do zakładki „Procesy”, aby pomyślnie zakończyć wszystkie działania ze sterownikiem, który należy ponownie zainstalować.
• Plik sterownika został uszkodzony. Aby kontynuować pomyślny proces aktualizacji, należy ponownie pobrać sterowniki z Internetu.
Nie zapominajmy, że każdy komputer osobisty czy laptop to złożony sprzęt, w którym stabilna praca jest powiązana z określoną listą czynników wpływających. Dlatego powyższe powody nie są uważane za jedyne, ale należą do listy wspólnych.