Przegląd podstawowych wersji systemu Windows 10

Istnieją różne wersje Windows 10, które różnią się funkcjonalnością, zestawem wbudowanych narzędzi i, co najważniejsze, ceną. Nie ma sensu kupować drogiej wersji dla ucznia, jak również nie warto ograniczać się do wersji domowej ze skróconą funkcjonalnością przy wykonaniu zadań komercyjnych. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią wersję systemu Windows 10, analizując cztery edycje systemu, dostępne na rynku. Można je kupić w naszym sklepie internetowym licencjonowanego oprogramowania Kupsoft.

Porównanie edycji systemu Windows 10

Windows 10 może zostać zainstalowany na komputerze, smartfonie lub tablecie. W każdym przypadku są stosowane wyspecjalizowane wersje systemu operacyjnego, które są zoptymalizowane zgodnie z wymaganiami konkretnego gadżetu: potrzebują one pewnej ilości pamięci, zajmują współmierne miejsce na urządzeniu i oferują użytkownikowi pewną funkcjonalność. Systemy dla smartfonów i tabletów nie są dostępne dla zwykłego użytkownika, ponieważ są one sprzedawane z uprzednio zainstalowanym systemem Windows 10. Dlatego też przyjrzymy się bliżej edycjom, przeznaczonym dla komputerów. Jest ich cztery:

„Domowa” (Home). Jest to najprostsza i najtańsza wersja do indywidualnego użytku. Możliwości tego systemu są wystarczające do podstawowych działań: pracy z dokumentami, pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, oglądania zdjęć i filmów, surfowania po sieci.

„Profesjonalna” (Professional). Ta edycja jest przeznaczona dla osób, które korzystają z komputerów nie tylko dla rozrywki i potrzeb domowych, ale również do wykonywania pracy.

„Korporacyjna” (Enterprises). Jej funkcje pozwalają zorganizować skoordynowaną pracę wielu urządzeń, co jest wygodne do celów kontrolowania przepływu pracy w różnych organizacjach.

„Dla instytucji edukacyjnych” (Education). Ta wersja jest instalowana w komputerach szkolnych i studenckich.

Rozpatrzmy dokładniej wspomniane wersje systemu Windows 10.

Windows 10 Home

Ta wersja posiada wszystkie niezbędne narzędzia do użytku domowego i, mimo tego, jest jedną z najbardziej tanich edycji Windows 10 firmy Microsoft. 

Wersję „Home” często wybierają oszczędni użytkownicy. System ten jest idealny dla komputerów o niskiej wydajności, ponieważ zajmuje niewiele miejsca i wymaga najmniejszej ilości zasobów do skutecznego funkcjonowania w porównaniu z innymi wersjami.

Windows 10 Professional

Ta wersja jest droższa, ale jej funkcjonalność i możliwości są znacznie szersze. Na przykład, w wersji „Professional” użytkownik uzyskuje dostęp do ustawień administracyjnych i personalizacji komputera, jak również do aplikacji biznesowych, które nie są dostępne w wersji „Home”.

Wersja Pro zawiera przydatną funkcję BitLocker, która może zostać aktywowana w przypadku kradzieży laptopa, a także zapewnia ulepszoną ochronę informacji użytkownika. W tej edycji są dostępne ustawienia polityki grupowej – są one przydatne w przypadku podłączenia urządzenia do wspólnej sieci biznesowej. Windows 10 Professional może być sterowany za pomocą zdalnego dostępu do pulpitu, a także umożliwia interakcję z magazynem w chmurze.

Warto jest kupić Windows 10 Pro, jeśli używasz komputera do zarabiania pieniędzy, na przykład, jako freelancer lub zdalny pracownik.

Windows 10 Enterprises

Ta edycja wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami w dziedzinie zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, i tak dalej. 

Windows 10 Enterprises istnieje w dwóch wersjach – zwykła „Corporate” (edycja dla małych i średnich przedsiębiorstw), a także wersja z oznaczeniem LTSC (wcześniej LTSB). W pierwszym przypadku, wraz z zakupem aktywacji systemu Windows 10 otrzymujesz pełny zestaw funkcji, który może być wykorzystany do organizacji pracy dużych biur i sieci korporacyjnych. Ta edycja jest zbędna w przypadku użytku domowego, podczas gdy wersja LTSC będzie stosowna zarówno dla użytkowników zwykłych, jak i zaawansowanych.

Główną cechą systemu LTSC jest jej nacisk na stabilność pracy. System nie jest aktualizowany w taki sposób, jak wersje regularne (producent przygotowuje aktualizację, są one automatycznie instalowane, a błędy są wykrywane w toku pracy), a przez dedykowany kanał komunikacyjny. W tym przypadku system instaluje tylko te aktualizacje, które zostały już sprawdzone przez innych użytkowników. Windows 10 Enterprises LTSC jest pozbawiony funkcji nieistotnych, dzięki czemu jest on „lżejszy” od innych wersji z grupy „Corporate”, oraz ma dłuższy okres wsparcia technicznego.

Windows 10 Education

Ta edycja posiada prawie wszystkie te same funkcje, co inne wersje z grupy „Enterprises” z wyjątkiem narzędzia „Cortana” – asystenta głosowego, którego na razie nie ma w żadnej z wersji rosyjskojęzycznych.

Cechy szczególne Windows 10 – wspólne dla wszystkich edycji

Zmodyfikowane menu „Start”. W tym systemie operacyjnym programiści wzięli pod uwagę potrzeby użytkowników i połączyli zwykłe menu w postaci listy z wariantem z Windows 8 – z żywymi kafelkami. Dostali tę nazwę ze względu na fakt, że wyświetlają one podstawowe informacje o aplikacji w czasie rzeczywistym: na kafelku prognozy pogody jest wyświetlana aktualna prognoza, kafelek skrzynki pocztowej wyświetla liczbę nowych wiadomości, itd. Żywe kafelki są dostępne tylko dla aplikacji oficjalnych.

Nowe wyszukiwanie. Pozwala on wyszukiwać nie tylko aplikacje i programy, ale także wszelkie inne dokumenty przechowywane na komputerze. W systemie Windows 10 wystarczy wpisać kilka pierwszych liter nazwy pliku lub programu, aby został on odnaleziony.

Cortana. Główną innowacją wyszukiwania i w ogóle całego systemu Windows 10 można nazwać pojawienie się asystenta głosowego Cortana, jednak ta opcja nie jest jeszcze dostępna w rosyjskiej wersji systemu operacyjnego.

Nowe zarządzanie oknami. Okna mogą być przymocowane do krawędzi ekranu, ale system również samodzielnie oferuje warianty rozmieszczenia, dzięki czemu praca z kilkoma dokumentami jednocześnie stała się bardziej wygodna.

Tworzenie nowych pulpitów. Teraz, nawet na komputerze, możesz stwarzać potrzebną liczbę pulpitów i dostosowywać je do własnych potrzeb.

Jest to tylko niewielki, ale znaczący wykaz zmian dokonanych w systemie. W ogóle, system ten posiada przyjazny dla użytkownika interfejs i obszerną listę ustawień spersonalizowanych, dzięki czemu stał się powszechny na całym świecie.