Windows 11 do gier: optymalizacje i nowe funkcje dla graczy

Wiele osób używa komputera do uruchamiania aplikacji do gier. Najbardziej zapaleni gracze chcą zmaksymalizować wydajność w grach. W szczególności wybierają system operacyjny, który najlepiej nadaje się do nowoczesnych gier. Eksperci zalecają, aby takie osoby kupiły  klucz Windows 11.

Nowy system operacyjny firmy Microsoft jest wyposażony w wiele funkcji, które poprawią wrażenia z gry. Następnie szczegółowo opiszemy, co Windows 11 dla gier oferuje graczom.

Optymalizacja systemu Windows 11 do gier

Aby aplikacje do gier uruchamiały się i działały tak szybko, jak to możliwe, ważne jest zwiększenie wydajności systemu operacyjnego. Przede wszystkim dotyczy to specjalnego trybu systemu. Otwórz Start – Ustawienia – Gry – Tryb gry. Domyślnie przełącznik tej funkcji znajduje się w pozycji włączonej.

Optymalizacja systemu Windows pod kątem gier za pomocą trybu gry zapewnia aplikacjom gier więcej zasobów systemowych. Gdy gry są uruchomione, powiadomienia są wyłączone, a aktywność w tle ograniczona.

Warto również zaktualizować sterowniki karty graficznej. Szybkość nowoczesnych gier w dużej mierze zależy od tej części komputera. Producenci kart graficznych regularnie publikują aktualizacje, które poprawiają wydajność sprzętu, a tym samym aplikacji do gier.

Nowe funkcje systemu Windows 11 dla graczy

Warto zauważyć, że wszystkie funkcje wydajności mogą być zapewnione tylko w licencjonowanym systemie Windows. Jeśli jeszcze  nie masz Windows 11 klucza aktywacyjnego, polecamy zakup w naszym sklepie. Wiele osób wybiera system Windows 11 do grania, ponieważ ten system operacyjny wykorzystuje innowacyjne funkcje poprawiające wrażenia z gry:

  • automatyczny HDR;
  • DirectX 12 Ultimate;
  • bezpośrednie przechowywanie;
  • Xbox Game Pass i gry w chmurze.

Twórcy funkcji Auto HDR obiecali, że ta technologia sprawi, że obraz w starych grach będzie równie jasny, jak w nowych wydaniach zgodnych z HDR. Jest uruchamiany przez Start – Ustawienia – System – Wyświetlacz – HDR.

Jak dobrze działa Auto HDR? To zależy od gry i monitora. Aby ten tryb działał, potrzebujesz monitora z obsługą HDR. I powinien to być dobry monitor o maksymalnej jasności co najmniej 1000 nitów. W przeciwnym razie gracz prawie nie zauważy różnicy między trybem normalnym a dołączonym Auto HDR.

Nowa wersja DirectX stała się kolejnym czynnikiem optymalizacji systemu Windows 11 dla graczy. Pod wieloma względami przewyższa swojego poprzednika. Przede wszystkim DirectX 12 Ultimate gwarantuje najlepszą optymalizację gier pod konkretny sprzęt. Poprawia to wydajność w grach. Zmniejsza się również zużycie energii.

Inną popularną funkcją systemu Windows 11 jest DirectStorage. Technologia ta wyróżnia się tym, że umożliwia szybsze przesyłanie informacji z dysków półprzewodnikowych do karty graficznej. Gwarantuje to szybszą i płynniejszą rozgrywkę. Aby w pełni korzystać z tej funkcji systemu Windows 11 do grania, najlepiej używać dysków SSD PCIe 4.0. Zapewni to maksymalną prędkość przesyłania danych.

Funkcja Xbox Game Pass pozwala graczom wykupić miesięczną subskrypcję w wysokości 10 USD i uzyskać dostęp do ogromnej biblioteki gier. Jest to o wiele bardziej opłacalne niż kupowanie pojedynczych aplikacji do gier za pełną cenę.

Najlepsze gry na Windows 11

Gry z obsługą DirectX 12 Ultimate powinny dobrze działać w nowym systemie operacyjnym. Ponieważ ta funkcja gwarantuje doskonałą optymalizację, poprawia się wydajność aplikacji do gier.

Średnio gry w systemie Windows 11 działają równie dobrze, a czasem nawet lepiej niż w systemie Windows 10. Zazwyczaj różnica jest niewielka. Jednak w niektórych aplikacjach sięga 10%. Dlatego nawet teraz Windows 11 do gier nie jest gorszy od poprzednich wersji systemu operacyjnego, aw niektórych aspektach nawet je przewyższa.

Wskazówki dotyczące dostosowywania systemu Windows 11 w celu uzyskania optymalnej wydajności

Przede wszystkim wybierz odpowiednie akcesoria do swojego komputera. Pożądane jest, aby ich charakterystyka była dwukrotnie większa od minimalnych wymagań dla systemu Windows 11. W takim przypadku będzie wystarczająco dużo zasobów na aplikacje systemowe i gry.

Przydatne jest również prawidłowe ustawienie trybu zasilania. Jeśli komputer oszczędza energię, wydajność aplikacji zostanie zmniejszona. Przejdź do Start – Ustawienia – System – Zasilanie. Wybierz opcję Zrównoważona lub Maksymalna wydajność.

Wniosek

System Windows 11 for Gaming oferuje wiele funkcji poprawiających wydajność i jakość wizualną aplikacji do gier. Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę jeden niuans. Nowe technologie przyniosą maksymalne korzyści tylko przy użyciu specjalnych komponentów. Na przykład monitor z obsługą HDR i dysk SSD z PCIe 4.0.