Windows 11 dla graczy: jakie są jego zalety?

Wiele osób określa system operacyjny Windows 11 jako “gamingowy Windows”. Ten system operacyjny rzeczywiście ma nowe funkcje, które przyspieszają ładowanie gier i zmniejszają obciążenie procesora. Dlatego dla miłośników gier zakup klucza Windows 11 jest korzystny.

Następnie ocenimy korzyści płynące z nowego systemu operacyjnego i ich wpływ na doświadczenie w grach.

Nowe funkcje systemu Windows 11 dla graczy

Zazwyczaj Windows 11 ma domyślnie włączony tryb gier. Zapewnia on lepszą wydajność w grach. Testy wykazały, że na mocnych komputerach tryb ten ma niewielki wpływ na FPS, natomiast na słabszych zużywa mniej pamięci RAM. Windows 11 wykazał największy wzrost wydajności w grach z naciskiem na procesor.

Wpływ na wrażenia z gier posiadaczy komputerów z Windows 11 będą miały również funkcje:

 • Przeprojektowane Menu Gwiazdkowe i TaskBar;
 • poprawiona wydajność dzięki zaktualizowanej architekturze i DirectX 12 Ultimate;
 • wbudowany Xbox Game Pass i integracja Xbox z Windows;
 • automatyczny HDR dla gier;
 • nowe funkcje zarządzania oknami i multitaskingu.

Jak widać, twórcy nowego OS-u dodali wiele funkcji, które są skierowane do graczy. Należy pamiętać, że wszystkie te zalety można uzyskać tylko w licencjonowanym systemie Windows. Dlatego gorąco polecamy zakup Windows 11 klucza aktywacyjnego w naszym sklepie Kupsoft.pl.

Jak wykorzystać te funkcje, aby poprawić swoje wrażenia z gry

TaskBar to pasek zadań, do którego można przypisać dowolną aplikację lub grę. Ten element rozgrywki w systemie Windows nie wpływa bezpośrednio na graczy. Nie zwiększy wydajności gier ani nie zaoszczędzi zasobów systemowych. Jednocześnie TaskBar nie jest bezużyteczny. Przypinając do niego gry, ich ikony mogą zostać usunięte z pulpitu. Przyspiesza to uruchamianie gier i zwalnia miejsce na pulpicie na naprawdę ważne dokumenty.

Nowa wersja DirectX obsługuje sprzęt graficzny nowej generacji:

 • DirectX Raytracing 1.1;
 • Sampler Feedback;
 • Variable Rate Shading;
 • Mesh Shaders.

Dzięki temu gracze będą mogli uruchamiać gry nowej generacji. Podsumowując, DirectX 12 Ultimate jest niezbędny, jeśli właściciel komputera chce spróbować wszystkich nowości w branży gier.

Xbox Game Pass dla Windows 11 pozwala posiadaczom systemu operacyjnego na zapisanie się na płatną subskrypcję katalogu gier Microsoftu. W zależności od wersji abonamentu, gracze otrzymują różne bonusy. Setki gier są już dostępne dla graczy w najtańszym abonamencie. Jest to cecha Windows Gaming i pozwala na wypróbowanie wielu nowych gier bez konieczności płacenia za nie pełnej ceny.

Auto HDR poprawia jasność obrazu i zakres tonów. Ta innowacja automatycznie włącza zakres dynamiczny we wszystkich grach, które go obsługują. Ale nie wszystko jest takie oczywiste. Aby cieszyć się żywymi kolorami, będziesz potrzebował monitora obsługującego HDR. Funkcja nie przyda się więc wszystkim graczom.

Oprócz zarządzania oknami, Windows 11 zapewnia automatyczne pozycjonowanie okien. Ta funkcja Windows Gaming poprawia wydajność i wygodę korzystania z trybu wielu okien. 

Zalecane wymagania systemowe dla systemu Windows 11 i przygotowanie do uaktualnienia

Do korzystania z tego systemu operacyjnego potrzebne są:

 • dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1 GHz lub wyższej;
 • 64 GB lub więcej pamięci masowej;
 • 4GB lub więcej pamięci RAM;
 • karta graficzna zgodna z DirectX 12;
 • Monitor z 9-calowym ekranem i rozdzielczością 720p;
 • Połączenie z Internetem.

Warto pamiętać, że funkcje gamingowe systemu Windows 11 najlepiej sprawdzają się w najnowocześniejszych grach. Na przykład tych, które obsługują Auto HDR. Dlatego wybierając akcesoria do komputera, warto skupić się na minimalnych wymaganiach gier, a nie systemu operacyjnego. Wskazane jest również kupienie monitora z obsługą HDR, aby docenić lepszą jasność i szerszy zakres odcieni.

Czy Windows 11 to najlepszy wybór dla graczy?

Nie dla każdego.

Gamingowy Windows jest świetny dla graczy, którzy korzystają z wydajnych kart graficznych i monitorów obsługujących HDR. Na nowoczesnych systemach nowe funkcje w Windows 11 pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości gier. Dla posiadaczy słabszych komputerów różnica nie będzie prawie tak duża. Dlatego aktualizacja OS nie jest dla nich konieczna, choć prędzej czy później i tak warto ją zrobić.