Porównanie Windows 11 Pro OEM i innych wersji systemu operacyjnego

Pierwsza wersja systemu Windows 11 trafiła do sprzedaży w październiku 2021 roku. Niektórzy użytkownicy chwalili zwiększone bezpieczeństwo, ulepszony projekt i łatwiejsze zarządzanie oknami. Inni narzekali na wysokie wymagania systemowe i niską wydajność. Jednak aktualizacje wyeliminowały wiele niedociągnięć tego systemu operacyjnego. Dlatego do listopada 2022 roku udział Windowsa 11 w rynku systemów operacyjnych sięgnął prawie 29%.

Kilka wersji nowego systemu Microsoftu jest już dostępnych dla konsumentów. Jedną z nich jest licencja Windows 11 Pro OEM. Następnie ocenimy, czym różni się i jest podobny do innych wersji systemu Windows 11. Pomoże to użytkownikom wybrać najlepszy system operacyjny dla siebie.

Funkcje Windows Pro OEM: czym różni się od innych wersji

Licencja OEM oznacza producenta oryginalnego sprzętu. Oznacza to, że taki system jest używany przez asemblerów do instalacji tylko na jednym komputerze lub laptopie. Taka licencja zostanie aktywowana na serwerze Microsoft w połączeniu z konkretnym urządzeniem. Nie można przenieść na inne urządzenie. Innymi słowy, Microsoft windows 11 pro oem jest  licencja na urządzenie, a nie na użytkownika.

Wersja BOX (ESD) systemu Windows 11 jest przeznaczona dla użytkowników końcowych. Można go przenosić z jednego urządzenia na drugie, przekazywać i sprzedawać.

Główną przewagą licencji OEM nad wersją BOX jest niska cena. Ten rodzaj systemu operacyjnego kosztuje średnio o jedną trzecią mniej.

Różnice między Windows 11 Pro OEM a wersją detaliczną nie dotyczą funkcjonalności systemu operacyjnego. Obecność lub brak niektórych funkcji jest związana z edycją systemu operacyjnego.

Co wybrać, najpopularniejszą Windows 11 pro oem key lub inną wersję?

System operacyjny Windows 11 jest wydawany w trzech głównych edycjach:

  • Dla Domu;
  • Zawodowy (Profesjonalny);
  • Przedsiębiorstwo (Korporacja).

Większość funkcji systemu jest ograniczona w wersji Home. Dla porównania, licencja Windows 11 Pro nie wymaga konta Microsoft do skonfigurowania systemu operacyjnego podczas instalacji. Ponadto wersja Professional OEM systemu Windows 11 ma znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Ułatwiają to funkcje BitLocker i WIP.

Funkcja BitLocker szyfruje dane na urządzeniu i uniemożliwia dostęp do nich w przypadku kradzieży sprzętu.

WIP lub Windows Information Protection chroni dane przed wyciekiem z urządzeń innych pracowników firmy.

Z drugiej strony Windows Pro OEM jest pod wieloma względami gorszy od wersji Enterprise. Brakuje na przykład funkcji Mobile Device Management, która pozwala zarządzać wszystkimi urządzeniami mobilnymi w Twojej firmie. Również posiadacze Licencji Korporacyjnej Windows 11 mają dostęp do wirtualnego asystenta Cortana, który ułatwia wykonywanie codziennych zadań za pomocą poleceń głosowych.

Różnice w cenie i dostępności dla różnych kategorii użytkowników

Wersja OEM systemu Windows 11 kosztuje mniej niż licencja detaliczna. Teraz jest to najbardziej przystępna opcja dla tych, którzy chcą oficjalnie otrzymać nowy system operacyjny od MIcrosoft.

Jak wybrać odpowiednią wersję systemu Windows 11: porady i wskazówki

Przede wszystkim ważne jest ustalenie, do czego będzie używany system operacyjny. Jeśli na komputerze domowym wymagana jest licencja na system Windows 11, najlepiej zainstalować wersję Home. Jest przeznaczony do użytku domowego. Na przykład do uruchamiania aplikacji multimedialnych lub gier.

Licencja Pro jest przeznaczona dla małych firm i osób, które używają komputera do pracy. System zapewnia wysoką ochronę przed wyciekiem danych.

Wersja korporacyjna oferuje ogromną liczbę funkcji, jest przydatna głównie w dużych organizacjach. Dlatego Enterprise nie jest korzystny dla zwykłych użytkowników.

Zamiast kupować nowy system operacyjny w wersji Home, możesz uaktualnić system Windows 10 Professional do Windows 11 Pro OEM. Będzie to mniej kosztować i nie zajmie dużo czasu.