Jak wyświetlać obrazy HEIC w systemie Windows 10/11

Zanim zaczniemy przyglądać się wszystkim możliwym sposobom, konieczne jest zapoznanie się z definicją: Heif Image Extensions, co to jest? W ramach HEIC zwyczajowo rozważa się specjalny format obrazu, który jest popularną alternatywą dla JPEG, a wkrótce całkowicie go zastąpi. Taka opcja została zaproponowana w 2017 roku przez Apple, która jest standardem dla zdjęć na iPhonie, a także jest używana do nagrań wideo i audio.
Dzięki temu formatowi możliwe jest zapisywanie historii zmian w pliku, co pozwala “cofnąć” nieudane zmiany w edytorze, przywracając je do pierwotnego wyglądu.

 

 

Sposoby wyświetlania obrazów w systemie Windows 10/11

Radząc sobie z problemem, jak otworzyć HEIC w systemie Windows, konieczne jest rozważenie dwóch podstawowych i najbardziej możliwych opcji:
1) Korzystanie z wbudowanych rozszerzeń. W sklepie Microsoft Store użytkownik będzie musiał znaleźć i pobrać HEIF Image Extensions. Ta wtyczka jest uważana za prawdziwego pomocnika, umożliwiającego łatwe otwieranie HEIF i HEIC. Procedura otwierania odbywa się przy użyciu standardowych aplikacji przeznaczonych do przeglądania różnych zdjęć.
2- Korzystanie z konwerterów innych firm. Istnieje wiele popularnych konwerterów, z których jednym jest Copytrans HEIC dla Windows. Zalety tego programu są oczywiste: użytkownik będzie mógł otwierać zdjęcia i obrazy za pomocą standardowych programów graficznych; konwertować pliki z tego rozszerzenia na JPEG; dodawać pliki do dokumentów Microsoft Office; drukować dokumenty na drukarce.
Ostatnia metoda będzie istotna nie tylko dla OS 10/11, ale także dla wcześniejszych wersji, np. OS 7 lub 8.

 

 

Konwersja HEIC do JPEG w celu zapewnienia kompatybilności

Gdy użytkownik zdecyduje się na zakup licencji Windows 11, zastanawia się, jak pracować z rozszerzeniami obrazów HIEF. Do konwersji wykorzystywane są różne metody, znane od dawna.
Do najpopularniejszych programów wartych wyróżnienia należą:
– FastRawViewer;
– Apeaksoft Free HEIC Converter;
– iMazing HEIC Converter;
– CopyTrans HEIC i wiele innych.

Korzystając z CopyTrans HEIC, będziesz musiał wykonać kilka prostych i nieskomplikowanych kroków, aby dokonać konwersji:
1. W “Eksploratorze” należy wybrać jeden lub kilka plików HEIC jednocześnie.
2. W menu kontekstowym interesuje nas pozycja “Convert to JPG with CopyTrans”.
3. Poczekaj kilka sekund, a zobaczysz już przekonwertowane wersje plików HEIC do formatu JPG.
Program ten zapewnia najszybszy i najbardziej uproszczony proces z możliwych, co jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących. Po zainstalowaniu aplikacji jej rozszerzenie jest automatycznie integrowane ze zwykłym menedżerem o nazwie “Explorer”. Dlatego dalsza praca będzie przejrzysta i operacyjna.

 

Jak przeglądać pliki HEIC w systemie Windows

Biorąc pod uwagę, że system operacyjny Windows nie obsługuje funkcji przeglądania HEIC, konieczne jest użycie kilku sprawdzonych metod. Istnieją trzy główne opcje:
1. Wstępna instalacja specjalnego kodeka dla takich formatów. Przykładowo, doskonałym rozwiązaniem dla wersji 10 jest OpenTrans HEIC. Zadaniem takiej aplikacji jest wstępne zainstalowanie kodeka w systemie, dzięki czemu każda przeglądarka zdjęć, obrazów w tym formacie będzie mogła je szybko otworzyć na żądanie użytkownika.
2. Specjalna aplikacja “Rozszerzenie dla obrazów HEIF”, która jest dostępna w sklepie Microsoft. W rezultacie możliwe jest nie tylko odczytywanie, ale także zapisywanie plików w określonym formacie.
3. usługi online, które nie wymagają od użytkownika wcześniejszego pobierania, instalowania na komputerze lub laptopie. Dodatkowo wyeliminowano możliwość obowiązkowej rejestracji. Ale do przeglądania trzeba będzie pobrać te pliki z wyprzedzeniem.
Większość użytkowników preferuje usługi online, ponieważ proces konwersji jest często przeprowadzany automatycznie – podczas wysyłania plików za pomocą komunikatorów, za pośrednictwem sieci społecznościowych i innych.

 

Płatne lub bezpłatne metody

Wszyscy użytkownicy, którzy nie chcą stosować płatnych wersji aplikacji i różnych produktów programowych, mogą korzystać z bezpłatnych. Co więcej, darmowe opcje mają równie wiele zalet.
Niektóre odtwarzacze wideo innych firm są dostępne z już wbudowanymi kodami dla wideo HEVC. Jednym z najpopularniejszych jest VLC, który nie ma problemów z odtwarzaniem HEVC. I wcale nie jest konieczne kupowanie, instalowanie innych dodatkowych kodeków. Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie konsumentów na tego typu kwestię, oprogramowania jest coraz więcej, a co za tym idzie lista ta będzie się wydłużać.