Hyper-V w Windows 11: krok po kroku do aktywacji i optymalnej konfiguracji

Hyper-V to unikalne rozwiązanie firmy Microsoft, które zostało stworzone specjalnie z myślą o wirtualizacji. Z tym rozwiązaniem już dziś mogą zapoznać się wszyscy użytkownicy, którzy chcieli zakupić licencję Windows 11. Dzięki temu możliwe będzie uruchamianie, tworzenie maszyn wirtualnych w symulowanym środowisku. Ale aby z niego skorzystać, trzeba najpierw zrozumieć, jak włączyć Hyper-V. W końcu istnieje kilka znanych od dawna metod, wśród których każdy użytkownik z łatwością znajdzie dla siebie najbardziej akceptowalne rozwiązanie.

 

 

Sprawdzanie obsługi Hyper-V

Przede wszystkim należy upewnić się, że komputer lub laptop rzeczywiście obsługuje Hyper-V. Rozwiązanie to jest obecnie dostępne dla użytkowników systemów Windows 11 Pro, Enterprise i Education.
Aby zweryfikować własną wersję systemu operacyjnego, wykonaj następujące kroki:
1. Przejdź do Ustawień.
2. Wybierz “System”.
3. kliknij “Informacje”.
Aby znaleźć wersję systemu operacyjnego, interesuje nas sekcja “Funkcje systemu Windows”.
W przypadku korzystania z wersji domowej, użytkownik będzie musiał uruchomić skrypt .bat, aby zainstalować Hyper-V – jest to istotne w przypadku niekompatybilnych systemów operacyjnych.
Wymagana będzie również dodatkowa aktywacja środowiska wirtualnego w BIOS-ie. Jest to dość ważna funkcja do uruchamiania maszyn wirtualnych w systemie, ale z różnych powodów może być nieaktywna.

 

Sposoby aktywacji funkcji Hyper-V w systemie Windows 11

Aby dowiedzieć się, jak włączyć wirtualizację w wersji 11 systemu operacyjnego, należy rozważyć kilka sposobów jednocześnie. Spośród proponowanych opcji użytkownik będzie mógł wybrać najwygodniejszą i najbardziej odpowiednią dla swojego przypadku:
– Korzystanie z Panelu sterowania. Korzystając z okna dialogowego Składniki systemu Windows, użytkownik będzie mógł aktywować Hyper-V. Po wdrożeniu Hyper-V, użytkownikowi zostanie przedstawiona pełna lista narzędzi do zarządzania. Aby zapisać wszystkie zmiany, konieczne jest ponowne uruchomienie komputera lub laptopa. Następnie należy przejść do “Menedżera Hyper-V”, aby utworzyć maszyny wirtualne.
– Za pomocą wiersza poleceń. W tym celu użytkownik będzie mógł zastosować narzędzia wiersza poleceń DISM. Aby wprowadzić wszystkie zmiany, nie można obejść się bez uruchomienia jako administrator. Zakończeniem wszystkich procesów jest również ponowne uruchomienie komputera.
– Za pomocą aplikacji PowerShell. Warto jednak pamiętać, że aplikacja ta w porównaniu do poprzedniej metody wykorzystuje cmdlet Enable WindowsOptional Features. Ma to na celu aktywację dodatkowych funkcji w obrazie systemu operacyjnego.
Wszystkie powyższe metody mogą być przydatne dla użytkownika i przy rozwiązywaniu problemu jak wyłączyć Hyper-V. Dzięki możliwości zmiany ustawień, łatwo będzie przygotować się do planowanej procedury wirtualizacji.

 

Tworzenie maszyny wirtualnej w Hyper-V

Przeglądając różne opcje włączania wirtualizacji sprzętowej, użytkownik będzie musiał otworzyć Menedżera Hyper-V. Następnie należy wykonać następujące kroki:
– W “Akcji” wybrać “Utwórz”, a następnie “Maszyna wirtualna”.
– Korzystając z “Kreatora maszyn wirtualnych” przejdź do “Dalej”.
– Na otwartej stronie należy wybrać odpowiednie opcje dla przyszłej maszyny wirtualnej.
– Sprawdzając wybór na stronie “Podsumowanie”, kliknij “Zakończ”.
– W Menedżerze Hyper-V wybierz maszynę i kliknij “Połącz”.
– W oknie połączenia wybierz “Akcja”, kliknij “Uruchom”.
Podczas tworzenia nowej maszyny użytkownik ma możliwość wyboru nazwy i lokalizacji, opcji instalacji, określenia konfiguracji połączeń sieciowych i nie tylko.

 

Zalecenia dotyczące optymalizacji wydajności w Hyper-V

Przed włączeniem wirtualizacji w BIOS-ie należy zapoznać się z ważnymi wskazówkami dotyczącymi przyszłej optymalizacji:
1. Nie twórz dużej liczby niepotrzebnych maszyn wirtualnych i nie pozostawiaj ich uruchomionych.
2. Pracuj tylko ze sprawdzonymi systemami-gośćmi.
3. Nie przechowuj wszystkich maszyn wirtualnych na tym samym dysku z innymi plikami Hyper-V.
Najlepiej jest używać systemu operacyjnego Windows Server Core, ponieważ nie ma powłoki graficznej, a zatem system zużywa minimalne zasoby.

 

Korzyści z używania Hyper-V w Windows 11

Wśród ważnych funkcji należy wymienić
– wydajną pracę kilku systemów operacyjnych jednocześnie na bazie jednego komputera PC;
– testowanie różnego oprogramowania na jednym komputerze przy użyciu wszystkich rodzajów systemów operacyjnych;
– tworzenie izolowanego środowiska w celu ochrony systemu przed wirusami.
Listę tę można ciągnąć w nieskończoność, gdyż możliwości Hyper-V są praktycznie nieograniczone. Szczególną wygodę w pracy zapewnia fakt, że Hyper-V został pierwotnie wbudowany w wersję 11 systemu Windows, dzięki czemu użytkownik może od razu rozpocząć pracę z platformą wirtualizacji sprzętowej.