Jak wyczyścić komputer ze śmieci i zbędnych plików?
Gdy występują pierwsze objawy spowolnienia pracy komputera, uważny użytkownik zamyśla się nad tym, jak wyczyścić komputer ze śmieci i ulepszyć jego wydajność. Z pomocą przychodzą narzędzia wbudowane i zewnętrzne. Ich zadaniem jest odnalezienie plików czasowych, uszkodzonych i nieużywanych, defragmentowanie systemu, a w konsekwencji tego optymalizacja pracy całego komputera. Przedstawimy obydwa sposoby oczyszczania komputera i opowiemy o plusach i minusach każdego z nich.
Skąd w komputerze biorą się śmieci?
Komputer przechowuje nie tylko te pliki, które są „widoczne” dla użytkownika. Na przykład, po odinstalowaniu nieużywanego oprogramowania w pamięci pozostają pliki zapisu, konfiguracji, a także wpisy rejestru. Nie są one wykorzystywane, a tylko zajmują miejsce. Należą do nich pamięć podręczną przeglądarki i pliki tymczasowe.
Gdy ilość takich śmieci staje się zbyt duża, system zaczyna działać wolniej: foldery są otwierane wolniej, wzrasta czas uruchomienia, brakuje miejsca na dysku. Najprostszym sposobem na wyczyszczenie komputera ze śmieci i zbędnych plików jest użycie narzędzi wbudowanych w system operacyjny.
Skorzystajmy z wbudowanych narzędzi Windows 10 do oczyszczenia komputera
Podstawowe wyczyszczenie komputera nie wymaga zakupu dodatkowych narzędzi. Microsoft proponuje użytkownikom całkiem skuteczne, a co najważniejsze – bezpłatne narzędzia do optymalizacji komputera.
W menu „Start” znajdź ikonę „Ustawienia”.
Z wyświetlonej dużej listy wybierz „System”. Na następnym niebieskim panelu kliknij „Pamięć”.
W oknie, które zostanie otwarte, przesuń suwak, który włącza kontrolę pamięci komputera. W tym menu możesz skonfigurować automatyczne oczyszczanie komputera lub oddzielnych folderów: kosza oraz foldera „Pobrane”.
Wybierz „Skonfiguruj Czujnik pamięci lub uruchom go teraz”. W oknie, które się pojawi, wybierz opcję „Oczyść teraz”.
Wróć do karty „Pamięć” i wybierz „Pokaż więcej kategorii”. Zobaczysz informacje na temat liczby plików tymczasowych i innych folderów w systemie. Windows podpowie, które pliki można usunąć bez szkody dla działania urządzenia. Wybierz żądane pozycje i kliknij „Usuń pliki”.
Plusy i minusy oczyszczania komputera narzędziami wbudowanymi systemu Windows
Jest to najprostszy sposób na optymalizację zasobów urządzenia. Aby dowiedzieć się, jak wyczyścić komputer ze śmieci za pomocą wbudowanych narzędzi systemu Windows, nie musisz zajmować się dokładnym dostrajaniem programów. Producent zadbał o to, by użytkownik mógł zarządzać tym procesem intuicyjnie. Nie musisz inwestować pieniędzy w zakup dodatkowego oprogramowania i zajmować miejsce na dysku nowym programem. Z pomocą wbudowanych narzędzi systemu Windows nie jest możliwe przeprowadzenie głębokiego oczyszczenia komputera, ale jako środek tymczasowy ta opcja nadaje się idealnie.
Wyczyszczanie komputera ze śmieci za pomocą oprogramowania zewnętrznego
Najpopularniejszym na świecie programem do czyszczenia komputera jest CCleaner. To niedrogie, ale skuteczne narzędzie zwiększa wydajność komputera i chroni go przed awariami. W sklepie internetowym Kupsoft możesz kupić CCleaner Professional przeznaczony do instalacji na jednym komputerze na okres 12 miesięcy bez geolokalizacji. Program optymalizuje zasoby komputera i nadzoruje ich racjonalne wykorzystanie. Zapewnia bezpieczną obsługę przeglądarki, usuwając pliki śledzenia.
CCleaner jest wygodny do użycia w urządzeniach, które są wykorzystywane przez kilku użytkowników. Program starannie wyczyści rejestr we wszystkich przeglądarkach, zachowując najważniejsze informacje. Jego funkcjonowanie nie wpływa negatywnie na wydajność systemu. Wersja licencjonowana jest automatycznie aktualizowana, eliminuje błędy, działa delikatnie i skutecznie.
Specyfika funkcjonowania programu CCleaner
Aplikacja waży niewiele i pracuje bardzo szybko.
CCleaner oczyszcza rejestr, usuwa pliki pozostawione w systemie po odinstalowaniu programów i koryguje błędy.
Podczas usuwania cookies program nie narusza danych użytkownika. Oczyszczanie jest przeprowadzane, gdy przeglądarki nie są uruchomione.
Możliwe jest ustawienie „Wyjątków” – folderów, partycji lub gałęzi rejestru, które nie podlegają oczyszczaniu.
Można ustawić również menu „Dołącz” – pliki, które będą oczyszczane w pierwszej kolejności.
Oprócz powyższych zalet CCleaner ma jeszcze jedną – to oprogramowanie jest sprawdzone od lat. Zaufały mu miliony użytkowników, instalując go nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach, ale również na urządzeniach mobilnych.
Plusy i minusy oczyszczania komputera za pomocą oprogramowania licencjonowanego
W przypadku zakupu zewnętrznego oprogramowania istnieje więcej plusów, niż przy stosowaniu standardowych narzędzi Windows.
Prędkość czyszczenia wzrasta o 5-10 razy.
Głęboka optymalizacja komputera. Do przykładu, oczyść najpierw komputer za pomocą narzędzi wbudowanych, a następnie – oprogramowaniem zewnętrznym. Ostatnie znajdzie jeszcze wiele śmieci, które nie zostały wykryte za pomocą metod konwencjonalnych.
Możliwość dokonania szczegółowych ustawień systemu. Samodzielnie ustawiasz parametry konfiguracyjne, co sprawia, że optymalizacja systemu staje się naprawdę skuteczna.
Jako mankament można podać tylko potrzebę zakupu klucza. Jednakże ten minus zostaje zrekompensowany obecnością wsparcia technicznego ze strony producenta oraz dostępem do pełnej funkcjonalności oprogramowania.
Czy musisz korzystać z licencjonowanego oprogramowania do optymalizacji komputera?
Wbudowane narzędzia o małej mocy są rozwiązaniem tymczasowym dla tych, którzy jeszcze nie zagłębili się w problem optymalizacji komputera. Dla użytkowników aktywnych takie oczyszczenie nie jest wystarczające, ponieważ działa ono bardzo powierzchownie. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas, aby przywrócić dawną szybkość działania komputera, to musisz zasięgnąć pomocy oprogramowania zewnętrznego.
Wielu producentów oferuje bezpłatną instalację takich programów. Opcja ta imponuje wielu użytkownikom, ale jest daleka od ideału: darmowe oprogramowanie ma ograniczoną funkcjonalność, a czasami może stanowić zagrożenie dla komputera. Dla tych, którzy myślą nie tylko o optymalizacji komputera, ale także o bezpieczeństwie, najlepszy będzie wariant nabycia oprogramowania profesjonalnego.