8 sposobów na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Windows 10

Jak wykonać zrzut ekranu w systemie Windows 10? 8 sposobów

Warto wiedzieć, jak wykonać zrzut ekranu w systemie Windows 10, ponieważ często powstaje potrzeba uzupełnienia dokumentów, listów lub wiadomości w materiały wizualne, by stały się one bardziej wyraziste. Kupsoft oferuje 8 sposobów szybkiego wykonania tego zadania za pomocą standardowych elementów systemu oraz darmowych programów narzędziowych.

Wbudowane narzędzia Win 10

Developerzy firmy Microsoft zadbali o wygodę użytkowników i zaoferowali 5 sposobów na wykonanie zrzutu ekranu za pomocą narzędzi wewnętrznych. Należy skorzystać z klawisza Print Screen (PrtSc), który znajduje się w górnym rzędzie klawiatury. W pierwszych wersjach systemów operacyjnych naciśnięcie tego przycisku powodowało wydrukowanie na drukarce zrzutu ekranu.

PrtSc + Paint

Ten sposób służy do szybkiego stworzenia obrazu z możliwością edytowania.

Naciśnij Print Screen. System wykona zrzut ekranu i zapisze go do schowka.

Otwórz program Paint. Jest to wbudowany edytor grafiki służący do pracy z obrazami. Można go znaleźć w menu „Start” w katalogu „Standard”.

Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + V umieść obraz w programie Paint. Program jest intuicyjny i nie trudno będzie zrozumieć, w jaki sposób wykonać obcinanie zrzutu ekranu w systemie Windows 10 z jego pomocą. Ponadto Paint pozwala na wydrukowanie dokumentu, wstawianie tekstu lub połączenie kilku zdjęć.

Zapisz plik w żądanym formacie określając miejsce docelowe pliku.

PrtSc + Win

Ten sposób służy do stwarzania natychmiastowych zdjęć bez możliwości edytowania. Naciśnij klawisz Win (obrazek okna w lewym dolnym rogu klawiatury) i PrtSc. System wykona zrzut ekranu i zapisze go w formacie PNG. Nie jest trudno odnaleźć miejsce, gdzie są zapisywane zrzuty ekranu w systemie Windows 10, – miejsce lokalizacji tych plików jest takie same dla wszystkich edycji „dziesiątki”. Znajdziesz je w folderze „Zrzuty ekranu”, który znajduje się w ścieżce dostępu: „Ten komputer” – „Obrazy”.

PrtSc + Alt

Ten sposób jest użyteczny do tworzenia zrzutu nie całego ekranu, a jedynie aktywnego okna. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeśli pracujesz na kilku monitorach lub korzystasz z dużej liczby programów jednocześnie.

Naciśnij PrtSc+Alt. System zapisze obraz do schowka.

Otwórz dowolny odpowiadający Ci edytor, przykładowo Paint, i umieść w nim obraz. Edytuj i zapisz obraz.

Przechwytywanie zrzutów ekranu za pomocą narzędzia „Wycinanie”

Ten program pomoże rozwiązać problem wykonania zrzutu ekranu, jeśli nie działa klawiatura lub używasz tabletu.

Uruchom narzędzie. Możesz do tego użyć paska wyszukiwania: kliknij ikonę lupy i wpisz „Wycinanie”. Pojawi się odpowiedni symbol z nazwą. Także ten program można znaleźć na liście narzędzi standardowych w tym samym miejscu, w którym znajduje się Paint.

Pojawi się okno. Pod symbolem nożyczek umieszczona jest lista rodzajów wycinka: dowolny, prostokątny, okno lub wycinek pełnoekranowy. Wybierz żądaną opcję. W razie potrzeby możesz ustawić timer z opóźnieniem do 5 sekund.

Po kliknięciu przycisku „Zrób zdjęcie” program wykona zrzut ekranu wybranego obszaru i wyświetli obraz w osobnym oknie.

Przechwytywanie zrzutów ekranu za pomocą narzędzia „Fragment i szkic”

W miejsce standardowego narzędzia „Wycinanie” pojawiają się nowoczesne programy, takie jak „Fragment i szkic”. Z jego pomocą można zrobić zdjęcie określonego obszaru, okna lub całego ekranu.

Użyj skrótów klawiszowych Win + Shift + S. Inną opcją jest uruchomienie narzędzia za pomocą paska wyszukiwania: kliknij ikonę lupy i wpisz nazwę narzędzia.

Ekran zostanie przyciemniony i u góry ekranu pojawią się trzy przyciski, służące do wybrania żądanego rozmiaru i kształtu zrzutu ekranu. Możesz zaznaczyć obszar prostokątny, okno lub cały ekran, jak również dokonać wyboru swobodnego kształtu.

Zrzut ekranu zostanie umieszczony w schowku, a system wyświetli odpowiedni komunikat. Jeśli klikniesz na nim, otworzy się edytor. Z jego pomocą można umieścić napis, powiększyć lub zmniejszyć obraz, obciąć i wydrukować obraz.

Aby móc w pełnej mierze korzystać ze wszystkich wbudowanych narzędzi, zalecamy kupienie licencjonowanej wersji Windows 10. Możesz to zrobić w naszym sklepie internetowym oryginalnego oprogramowania i stać się właścicielem w pełni funkcjonalnej wersji systemu.

Narzędzia zewnętrzne do wykonania zrzutów ekranu

Każdy zewnętrzny program posiada bardziej urozmaicony zestaw narzędzi i możliwości w porównaniu z oprogramowaniem standardowym. Oferujemy trzy programy do wykonania zrzutów ekranu.

Dodatek Nimbus Capture

Może zostać zainstalowany na wszystkich nowoczesnych przeglądarkach i wykonywać zrzuty ekranu stron internetowych. Dodatek pozwala na opracowywanie tylko aktywnego obszaru ekranu lub całej strony internetowej. Można ustawić wykonanie szybkich zdjęć za pomocą skrótów klawiszowych. W tym przypadku obraz zostanie zapisany w formacie PNG lub JPG.

Ponadto, dodatek pozwala edytować zdjęcia, zapisywać je na dysku w chmurze i dokonywać nagrania z ekranu.

Podstawowa wersja jest darmowa, ale dodatkowe funkcje są dostępne tylko po dokonaniu płatności. Roczna subskrypcja kosztuje około 15 USD. Za te pieniądze otrzymasz dostęp do funkcji dodawania znaków wodnych, możliwość zapisywania zdjęć i filmów do Dropbox oraz wsparcie techniczne producenta.

Edytor PicPick

Jest to bardziej zaawansowana wersja Paint. Aby zrozumieć, za pomocą jakiego programu jest wygodniej robić zrzuty ekranu, podajemy cechy szczególne PicPick:

  • można dodawać notatki;
  • istnieje możliwość stosować efekty wizualne i dopasowywać kolory.

Program jest darmowy, ale za 30 USD producent oferuje instalowanie aktualizacji w trybie automatycznym. 

Edytor LightShot

Wygodna opcja dla tych, którzy często wykorzystują zrzuty ekranu. W przeciwieństwie do innych podobnych programów LightShot może przesyłać zdjęcia na serwer. W ten sposób nie zaśmiecasz komputera mnóstwem zdjęć, a korzystasz z linków.

W rzeczywistości istnieje o wiele więcej sposobów na wykonanie zrzutu ekranu komputera. Na przykład, niezłe rozwiązanie oferuje przeglądarka Opera. Na jej panelu sterowania jest umieszczony obrazek kamery, klikając na którym możesz zrobić zrzut ekranu lub jego części. Wygodną cechą tego dodatku jest to, że pozwala on zaznaczyć całą stronę, a nie tylko jej widoczny obszar i zapisać ją w formacie PDF. Inne przeglądarki posiadają podobne wbudowane narzędzia, choć jakość obrazów jest niższa.