Zwolnij miejsce na ekranie: jak skrócić pasek zadań w Windows 11

Większość właścicieli komputerów PC zastanawia się, jak zmniejszyć pasek zadań w systemie Windows 11. Powodem tego pytania może być fakt, że eksperci Microsoftu pierwotnie stworzyli średniej wielkości panel, który jest uważany za uniwersalny dla różnych urządzeń.
Cała trudność wiąże się jednak z brakiem opcji redukcji wysokości, co oznacza, że zwykłe ustawienia nie pomogą naprawić sytuacji. W rezultacie nie można obejść się bez zmiany tej opcji w rejestrze. Aby rozwiązać problem, stosujemy jedną z dwóch głównych metod:

 • samodzielnie/ręcznie;
 • przy użyciu wstępnie przygotowanego zestawu plików.
  Za główną alternatywę uważa się wprowadzanie nowych ustawień poprzez skalowanie. Rzeczywista metoda jest uważana za jedną z najwygodniejszych, ponieważ jest dostępna za pośrednictwem listy wspólnych ustawień. Należy jednak pamiętać, że skalowanie automatycznie zmieni rozmiar innych elementów.

Ustawienia rejestru

Aby zmniejszyć pasek zadań systemu Windows 11, należy zacząć od tej metody, odpowiedniej dla wszystkich początkujących.
Wykonaj następujące kroki:

 1. Musisz wejść do Start i wpisać frazę edytor rejestru w podanym polu. Druga metoda jest jeszcze szybsza – wpisz Win+R, aby wyświetlić menu.
 2. W przypadku drugiej metody należy użyć programu regedit, naciskając klawisz “Enter”. 3.
 3. należy przejść do wymaganego roju rejestru, wybierając sprawdzoną metodę – HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced.
 4. Utwórz właściwą opcję po prawej stronie – kliknij prawym przyciskiem myszy “Utwórz”, a następnie kliknij “Wartość DWORD”.
 5. Nazwij utworzoną opcję, wpisując TaskbarSi.
 6. Kliknij nową ikonę kilka razy, wybierając odpowiednią opcję.
 7. Po wprowadzeniu zmian zminimalizuj Edytor rejestru.
 8. Aby zmniejszyć wysokość panelu roboczego, uruchom ponownie eksplorator: wywołaj Menedżera, naciskając Ctrl+Shift+Esc, przejdź do “Procesów”, a następnie do “Eksploratora”, wybierz go i kliknij “Uruchom ponownie” po prawej stronie.
  Aby upewnić się, że wszystkie ustawienia zostały dokładnie zapisane na urządzeniu, nie jest nierozsądne ponowne uruchamianie komputera.

Gotowe pliki

Wybierając system Windows 11, na który każdy może kupić licencję, należy zapoznać się z możliwościami wykorzystania najwęższego “paska” jako panelu roboczego. W procesie zmiany początkowej wysokości konieczne będzie zastosowanie przygotowanych plików dostępnych w rejestrze. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na korzystanie z bardziej zaawansowanego schematu, dlatego też jest chętnie wybierane przez nowicjuszy.

Aby zmienić wysokość, należy wykonać następujące kroki:

 1. Pobrać gotowy plik archiwum. Nie należy pobierać i uruchamiać plików na własnym komputerze z podejrzanych witryn. Do sprawdzenia można użyć Notatnika.
 2. Rozpakuj archiwum.
 3. Wyszukaj plik o nazwie “Set taskbar size to small in Windows 11.reg” i uruchom go.
  Na przykład dwukrotne kliknięcie nazwy “Ustaw rozmiar paska zadań na średni w Windows 11.reg” jest dobrą okazją do ustawienia domyślnych ustawień, podczas gdy “Ustaw rozmiar paska zadań na duży.reg”, wręcz przeciwnie, pozwala na jego skalowanie, co jest istotne dla dużych ekranów.

Skalowalna alternatywa

Przedstawiona opcja jest dostępna dla użytkowników w ustawieniach, a zatem nie ma potrzeby zmiany rzeczywistych opcji rejestru. Zmienia jednak rozmiar innych ikon wraz z panelem, a także tekst ustawiony na pulpicie.
Aby zrozumieć, jak zmienić pasek zadań w systemie Windows 11, zaleca się wykonanie następujących kroków:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na pustym pulpicie.
 • Wybierz “Ustawienia ekranu” z sugerowanego menu.
 • Przejdź do “Ustawień”, a następnie wybierz “System”, a następnie “Ekran”.
 • Po prawej stronie użytkownik zobaczy pozycję “Skala i układ”.
 • Sugerowana lista pozwala użytkownikowi wybrać opcję “Skala”.
 • Zmień rozmiar, który jest reprezentowany jako 100% – za pomocą suwaka użytkownik będzie mógł zwiększyć lub zmniejszyć żądany rozmiar.

W ten sposób użytkownik będzie mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sposób, zapoznając się ze wszystkimi prezentowanymi opcjami. Już w niedalekiej przyszłości Microsoft planuje wprowadzić zmiany w OS 11, aby użytkownicy mogli łatwo edytować menu w najprostszy sposób. Użytkownicy już zauważą, że programiści porzucili zwykłe menu kontekstowe, a menu Start unosi się nad paskiem zadań. Ten trend projektowy może być nieco niewygodny dla tych, którzy korzystali z wcześniejszych wersji systemu operacyjnego, ale jest to kwestia przyzwyczajenia.