Windows 11: Jak sprawdzić, czy komputer nadaje się do aktualizacji?

Podczas aktualizacji do systemu Windows 11 pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wybrany sprzęt jest odpowiedni do aktualizacji. W przeciwnym razie stracisz czas na przechodzenie przez długi proces przygotowawczy, zdecydujesz się na zakup licencji Windows 11, a następnie dowiesz się, że komputer nie obsługuje nowej wersji. Aby to zrobić, sprawdź aktualną listę metod i technik szybkiej weryfikacji.

Sprawdzenie za pomocą PC Health Check

Jest to najszybsza i najprostsza metoda sprawdzenia kompatybilności, która porównuje możliwości nowego systemu operacyjnego ze specyfikacją systemu. Dostarczone narzędzie należy do oficjalnej listy produktów firmy Microsoft i zostało wydane wraz z wydaniem systemu Windows 11.

Minimalne wymagania są następujące:

  • Procesor musi mieć 2 rdzenie lub więcej, a jego taktowanie wynosi od 1 GHz.
  • Pamięć RAM musi zaczynać się od 4 GB.
  • Parametry dysku twardego od 64 GB wzwyż.
  • Oprogramowanie układowe systemu musi być UEFI z obowiązkową obsługą bezpiecznego przesyłania plików.
  • TPM musi być w wersji co najmniej 2.0 lub wyższej.
  • Procesor graficzny musi być w 100% zgodny z DirectX 12/WDDM 2.x
  • Rozmiar wyświetlacza od 9 cali z rozdzielczością HD.

Są to główne specyfikacje komputera, na które należy zwrócić uwagę. Aby sprawdzić minimalne wymagania systemowe dla nowego systemu operacyjnego, odwiedź stronę internetową dostawcy lub wprowadź odpowiednie zapytanie w polu wyszukiwania za pomocą menu Start.

Sprawdzanie modułu TPM na urządzeniu

Przed aktualizacją systemu operacyjnego należy najpierw sprawdzić, czy moduł TPM 2.0 jest zainstalowany w systemie. W końcu odpowiada on za jakość szyfrowania wszystkich informacji przechowywanych na dysku twardym. Ponadto moduł ten pozwala komputerowi na:

  • Przeprowadza uwierzytelnianie użytkownika.
  • Chronić program przed niepożądanymi zmianami, przed naruszeniem praw licencyjnych.
    W końcu Microsoft wskazuje na wysoki stopień niezawodności nowego systemu operacyjnego Windows 11, co oznacza, że obecność modułu jest ważnym warunkiem aktualizacji Windows 10 do Windows 11.

  • Aby to sprawdzić, należy wykonać następujące czynności:
  • Wprowadzić kombinację klawiszy “Win+R”.
  • W wierszu “Otwórz” wprowadź polecenie “tpm.msc”.
  • Potwierdź, naciskając “OK”.
    Jeśli moduł nie jest obecny na ekranie urządzenia, użytkownik zobaczy odpowiednie powiadomienie, co oznacza, że procesor komputera nie spełnia wymagań systemu Windows 11.

Sprawdzanie kompatybilności procesora

Jednym z ważnych zaleceń przed aktualizacją jest sprawdzenie procesora. W tym przypadku wymagania systemowe są dość niejasne i brakuje im konkretów – 64 GB i 1 GHz. Wiele różnych modeli procesorów nadaje się do tych warunków, zarówno starszych, jak i nowszych. Oznacza to, że nie ma 100% gwarancji, że kompatybilność z Windows 11 jest pewna.

Aby uzyskać listę obsługiwanych procesorów, zaleca się udanie się na stronę dewelopera. Można tam znaleźć osobną listę dla układów Intela i osobną dla procesorów AMD. Jeśli użytkownik nie może znaleźć nazwy procesora na oferowanej liście, to nawet dostępność wszystkich wymagań systemowych nie gwarantuje kompatybilności z nowym systemem operacyjnym w wersji 11.

Jeśli brakuje TPM 2.0: co robić?

Korzystając z proponowanych narzędzi do sprawdzania zgodności, nawet początkujący użytkownik może poradzić sobie z tym zadaniem. Ale co zrobić, jeśli brakuje wymaganego układu TPM 2.0? Z teoretycznego punktu widzenia procesor może dobrze emulować pracę takiego układu metodą programową. Będzie można aktywować tę funkcję za pomocą ustawień UEFI płyty głównej.

Nawiasem mówiąc, różni producenci BIOS-ów nadają różne nazwy TPM, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z popularnymi synonimami:

  • Trusted Platform Module – pełna nazwa modułu;
  • TPM Device – urządzenie TPM;
  • rzadziej spotykane synonimy to fTPM, Security Chip lub PTT.

Do aktywacji modułu metodą programową wymagany jest tryb Firmware TPM.

Nie gwarantuje to jednak stuprocentowego rozwiązania problemu, gdyż wciąż nieznana jest reakcja systemu Windows 11 na emulowaną implementację modułu. Na chwilę obecną w wymaganiach systemowych nie ma klauzuli dotyczącej obowiązkowego korzystania z modułu sprzętowego. Jedyną rzeczą, której użytkownicy powinni być świadomi, jest to, że wersja takiego modułu zaczyna się od 2.0 lub wyższej, co oznacza, że dla właścicieli komputerów z modułem 1.2 sterowniki i aktualizacje dla nowego systemu operacyjnego (jak również samego Windows 11) nie będą dostępne. Jeśli posiadane urządzenie jest zbyt słabe, aby uruchomić nowy system, konieczna będzie aktualizacja lub zakup nowego modelu.