Windows 11: odkrywanie nowych funkcji miniaplikacji

Nowoczesny system operacyjny Windows 11 mile zaskoczył użytkowników różnymi innowacjami, które nie były wcześniej dostępne w poprzednich wersjach. Ważną “sztuczką” jest obecność wszelkiego rodzaju widżetów, które są potrzebne do wyświetlania różnych informacji na komputerze lub laptopie.
Różne mini aplikacje w systemie Windows 11 to informacyjne oprogramowanie układowe, które jest dostępne w przyjaznym dla użytkownika miejscu i można je wywołać, naciskając określony przycisk. Widżety można “umieszczać na pulpicie, grupować, konfigurować i zarządzać nimi.

Obecność widżetów nie jest nowością dla większości znanych systemów operacyjnych. Jednak w przypadku Windows jest to naprawdę miła innowacja ze strony Microsoftu. Wcześniej takie widżety można było dodawać osobno do Macbooków z systemem MacOS i dystrybucji Linuksa. Ponadto proponowane mini-aplikacje można znaleźć również na smartfonach z systemem Android i iOS. Najprostszym i najbardziej rzucającym się w oczy przykładem widżetów jest obecność zegara na ekranie głównym urządzenia (można go przenieść w dowolne miejsce, zmienić jego rozmiar, usunąć).

Zapoznanie się z widżetami

Przed zakupem licencji na Windows 11 warto najpierw zapoznać się z zestawem przydatnych programów. Nie będziesz musiał wchodzić do różnych aplikacji, aby je otworzyć.
Początkowo ważne jest, aby dowiedzieć się, jak uruchomić pasek zadań, aby zapoznać się ze wszystkimi widżetami. Aby to zrobić, wykonaj dwa proste kroki:

 1. Najedź kursorem myszy na biało-niebieską ikonę u dołu ekranu urządzenia.
 2. Kliknij ikonę lewym przyciskiem myszy.
  Nie wymaga to żadnego specjalnego doświadczenia użytkownika, co oznacza, że funkcja ta jest również dostępna dla początkujących.

Jeśli na pasku brakuje biało-niebieskiej ikony, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć pasek zadań.
 2. Wybierz pozycję Ustawienia.
 3. Poczekaj, aż pojawi się odpowiednie okno, w którym należy zaznaczyć pole “Mini aplikacje”.
  Umożliwi to ręczne wyświetlenie ikony na ekranie.

Dodawanie nowych widżetów

Panel nie jest pełną listą miniaplikacji – znajdują się tutaj tylko te najważniejsze. Interfejs API udostępnia użytkownikom wszystkie aplikacje, które służą do prezentacji nowych funkcji. Personalizacja całego zestawu widżetów odbywa się ręcznie. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Otwórz pasek zadań.
 • Kliknij przycisk “Dodaj widżety”.
 • Otworzy się okno ze wszystkimi sugerowanymi widżetami, które można zaznaczyć.
 • Aplikacje są zarządzane podczas personalizacji, więc kliknij “Spersonalizuj swoje zainteresowania”. W rezultacie niektóre widżety “dostosują się” do aktywności online użytkownika.
 • Zamknij okno ze zmianami. Nie ma potrzeby naciskania “OK” lub innych przycisków potwierdzenia – wszystkie zmiany są automatycznie zapisywane.
  Następnie można sprawdzić interfejs użytkownika – wszystkie zmiany są wprowadzane w tej samej sekundzie, więc nie jest wymagane wymuszone ponowne uruchomienie komputera.

Szybka konfiguracja, usuwanie

Kolejnym palącym pytaniem jest, co zrobić z istniejącymi mini-programami, jak wpłyną one na wydajność komputera, jak usunąć widżety.
Na przykład proces usuwania niepotrzebnych mini-aplikacji odbywa się w trzech głównych krokach:

 1. otwórz pasek zadań.
 2. Kliknij przycisk Dodaj widżety.
 3. Odznacz pola wyboru obok aplikacji, których użytkownik nie potrzebuje.
  W tym przypadku, podobnie jak w poprzednim, nie ma potrzeby naciskania przycisku “OK” – usuwanie odbywa się automatycznie.

Biorąc pod uwagę wielozadaniowość, wielu użytkowników ma błędne przekonanie, że zarządzanie i konfigurowanie widżetów jest skomplikowanym procesem. W rzeczywistości istnieją 4 podstawowe kroki konfiguracji:

 1. Otwórz panel, w którym wszystkie widżety są “ukryte”.
 2. Kliknij trzy kropki obok konkretnej aplikacji, która ma zostać dostosowana.
  (3. Otwiera się okno ustawień, w którym użytkownik może wybrać wymagane ustawienia.
 3. Po wprowadzeniu zmian zamknij okno – wszystkie ustawienia zostaną automatycznie zapisane.

Dzięki różnym miniaplikacjom każdy użytkownik ma dostęp do przydatnych danych, których lista obejmuje:

 • pogoda;
 • wiadomości;
 • kalendarz Outlook;
 • zdjęcia;
 • wyniki różnych wydarzeń sportowych i wiele innych.
  Największą wygodą oferowanych opcji jest to, że można nimi zarządzać według własnego uznania. Jednocześnie są one zawsze dostępne dla użytkownika.