Przydatne wskazówki: Jak zmienić rozmiar i lokalizację pliku wymiany w systemie Windows 10

Użytkownicy, którzy uruchamiają system Windows 10, spotykają się z powszechnym terminem “plik wymiany”. Służy on do rozszerzenia istniejącej “pamięci RAM”, która jest niewystarczająca dla określonej listy przepływów pracy.

Czym jest plik wymiany: funkcje

Plik jest również znany jako pamięć wymiany, która jest uważana za przydatny plik systemowy. Można go znaleźć na dysku twardym urządzenia. Jak wiadomo, aplikacje są uruchamiane w “pamięci RAM” komputera: w tym czasie oprogramowanie jest odczytywane z dysku twardego i “przenoszone” do “pamięci RAM”. Wszystkie dane informacyjne o oprogramowaniu są również przechowywane w tej pamięci, dopóki użytkownik jej nie zamknie.

Gdy pojemność “RAM” jest pełna, nadszedł czas, aby użyć plików wymiany, które są uważane za ukryte, pełniące funkcję pamięci RAM. W związku z tym w systemie w wersji 10 odnotowano następujące działania:

 • Uruchamiając programy, może okazać się, że nie ma wystarczającej ilości “RAM”.
 • System operacyjny automatycznie przenosi aplikację do pliku wymiany.
 • W razie potrzeby oprogramowanie powraca do pamięci RAM (gdy tylko jest wolne miejsce).
  System zdecyduje, który produkt powinien zostać “przeniesiony” do wolnej pamięci.

Właściwy rozmiar pliku dla Windows 10

Zanim dowiesz się, jak zmienić plik wymiany w systemie Windows 10, musisz zrozumieć – rozmiar zależy od pierwotnej ilości “pamięci RAM”. Obowiązuje więc zasada: im większa pamięć RAM, tym mniejsza ilość pamięci zapasowej. System operacyjny określa idealny rozmiar, ale wielu użytkowników nie ma nic przeciwko eksperymentowaniu.

Aby go zmodyfikować, warto zapoznać się z sugerowaną ilością pamięci na własnym komputerze, porównując całkowitą ilość z tym, co masz w pracy. Pomnóż to przez 2 i odejmij od tej liczby ilość “RAM”. Otrzymany wynik to odpowiedni rozmiar pliku. Czasami użytkownik może otrzymać wartość ujemną podczas wykonywania obliczeń. Nie zaleca się eksperymentowania bez wcześniejszego doświadczenia i wiedzy.

Zmiana rozmiaru pliku

Po utworzeniu kopii zapasowej danych i wykonaniu innych procedur przygotowawczych będzie można zmienić rozmiar pliku stronicowania komputera z systemem Windows 10, postępując zgodnie z tym algorytmem:

 1. Na komputerze wpisz “Win + R”, otworzy się pole, w którym wpisujemy “sysdm.cpl”. Potwierdź akcję przyciskiem “OK”.
 2. Wybierz “Zaawansowane” i kliknij prezentowaną pozycję “Ustawienia”.
 3. Wybierz kolejną zakładkę “Zaawansowane”, a następnie kliknij przycisk “Zmień…”.
 4. Odznacz pole obok “Automatycznie wybierz rozmiar pliku wymiany” i zamiast tego kliknij “Określ rozmiar”. Wprowadź wymagane parametry oznaczone “od” i “do”, które mają być określone w MB.
 5. Po zakończeniu całej procedury kliknij przycisk “Ustaw”, aby wprowadzone zmiany zostały zapisane w urządzeniu.

System automatycznie poprosi użytkownika o ponowne uruchomienie komputera. Jedyne co należy zrobić, to wyrazić zgodę, klikając w okienko z przyciskiem “OK”.
Nie zaleca się jednak samodzielnego wyłączania pliku wymiany. System został zaprojektowany w taki sposób, że nawet jeśli używasz wystarczającej ilości “RAM”, Windows 10 automatycznie włącza plik. Wymuszenie odłączenia pliku powoduje przeciążenie pamięci RAM, co będzie skutkować licznymi problemami: aplikacje zaczną “spadać” lub poszczególne programy nie będą się uruchamiać.

Zmiana lokalizacji pliku

Decydując się na zakup licencjonowanego systemu Windows 10, niektórzy użytkownicy zastanawiają się, jak przenieść dodatkową pamięć. Najczęściej wolną pamięć przenosi się między wieloma dyskami, wykonując określone kroki:

 1. Przejdź do Start, wybierz Wyświetl konfigurację…..
 2. Przejdź do “Zaawansowane”, przejdź do “Pamięć wirtualna”, kliknij “Zmień”.
 3. Odznacz pole obok opcji automatycznego wyboru optymalnego woluminu.
 4. Z wyświetlonej listy wybierz żądany dysk, klikając “No Swap File”. Kliknij przycisk OK, aby potwierdzić.
 5. Z listy wybierz dysk, na który chcesz przenieść plik.
 6. Kliknij pozycję Size by System Choice, a następnie kliknij przycisk Set.

Naciśnij przycisk “OK”, aby wprowadzone zmiany stały się aktywne i uruchom ponownie komputer. Poczekaj na zakończenie restartu i kontynuuj.
Nie należy jednak przenosić plików na dysk typu SSD. Wpłynie to na żywotność dysku, ponieważ liczba cykli nadpisywania zostanie zwiększona.