Instalacja offline systemu Windows 11: instalacja systemu Windows 11 bez dostępu do Internetu

Szybka instalacja systemu Windows 11 bez Internetu jest szczególnie przydatna, jeśli kabel został uszkodzony, odłączony, a także w sytuacjach, w których instalator systemu operacyjnego nie mógł zidentyfikować karty sieciowej, sterownika. Wszystko to jednocześnie rozwiązuje określoną listę problemów związanych z prywatnością.

Przygotowanie przed instalacją

Aby rozpocząć proces instalacji, ważne jest, aby zweryfikować możliwości komputera i upewnić się, że proces rozruchu jest możliwy. W przypadku systemu Windows 11 potrzebne będą następujące minimalne wymagania:

 • 2-rdzeniowy (lub większy) procesor o częstotliwości taktowania 1,1 Hz lub wyższej.
 • Pamięć masowa minimum 64 GB, “RAM” 4 GB.
 • Dostępność karty graficznej z obsługą DirectX 12.
 • Wysokiej jakości monitor o przekątnej co najmniej 9 cali.

Kolejnym etapem jest przygotowanie bootowalnego nośnika ratunkowego. Jeśli użytkownik zdecydował się na zakup licencji Windows 11 “w pudełku”, ten krok należy pominąć.
Dla wszystkich innych istotne będą poniższe wskazówki i zalecenia:

 1. Wejdź na oficjalną stronę Microsoftu, aby pobrać obraz wersji OS 11 na swój komputer.
 2. Aby to zrobić, użyj już sprawdzonych programów – Media Creation Tool lub Rufus, które nie muszą być instalowane na komputerze.
 3. Pobierz jedną z aplikacji, uruchom ją, skonfiguruj dysk flash lub DVD, które są używane jako nośnik startowy.
  Spowoduje to zapisanie obrazu do przyszłej instalacji.

Procedura instalacji offline systemu Windows 11 krok po kroku

Aby zainstalować system Windows 11, należy skonfigurować komputer. W tym celu należy go włączyć, a następnie wejść do ustawień BIOS. W tym miejscu należy zdefiniować nośnik, zapisując wszelkie wprowadzone zmiany. Kolejnym krokiem jest uruchomienie komputera i zainstalowanie wybranego systemu operacyjnego.
Większość ustawień nie wymaga od użytkownika połączenia z Internetem. Dlatego można łatwo wybrać

 • odpowiedni język;
 • konfigurację klawiatury;
 • region itp.

Osobno system pyta, czy przeprowadzić czystą instalację, czy aktualizację istniejącej instalacji systemu Windows. Ta druga opcja będzie istotna, jeśli urządzenie ma system Windows, ale w innej wersji (na przykład Windows 10).

Jeśli chodzi o sposób instalacji systemu Windows 11, będziesz musiał zdecydować, na którym dysku chcesz przechowywać program. Najlepiej zdecydować się na dysk o największej pojemności. Następnie wszystkie pliki zostaną pobrane automatycznie, po czym system zostanie wstępnie skonfigurowany tak, aby był gotowy do pracy.

Na tym etapie pojawi się okno, w którym będzie można połączyć się z Internetem. Aplikacja natychmiast “zauważy”, że nie ma połączenia z Internetem i wskaże, że dalsza konfiguracja nie jest możliwa. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane:

 1. Naciśnij kombinację klawiszy “Shift+F10”.
 2. Wywołaj wiersz poleceń.
 3. Wpisz “OOBE\BYPASSNRO” w wierszu polecenia, a następnie naciśnij “Enter”.
  Spowoduje to wymuszony restart systemu, po którym konfiguracja zostanie przeprowadzona bez żadnych ograniczeń dla zwykłego użytkownika. Gdy tylko na ekranie pojawi się okno z prośbą o ponowne połączenie z siecią, należy wybrać opcję “Nie mam Internetu”. Spowoduje to logiczne zakończenie instalacji systemu Windows 11 bez Internetu i będzie można korzystać z komputera lub laptopa.

Zakończenie procedury instalacji: zalety i wady instalacji offline systemu Windows 11

Aby urządzenie działało poprawnie z zainstalowanym systemem operacyjnym, nie można obejść się bez aktualnej listy sterowników. Dlatego po zakończeniu pobierania systemu Windows 11 należy rozpocząć pobieranie sterowników. W tym celu należy skorzystać z jednej z dwóch możliwych opcji:

 • Centrum aktualizacji Windows.
 • Menedżer urządzeń.
  W tym przypadku jedną z głównych wad instalacji systemu operacyjnego w trybie offline jest niemożność przeprowadzenia procedury pobierania sterowników natychmiast po zakończeniu procesów instalacji (ponieważ nie ma połączenia z Internetem w celu aktywacji systemu operacyjnego). W związku z tym proces ten odbywa się przez telefon, a jeśli nie jest to możliwe, należy podłączyć komputer lub laptop bezpośrednio do sieci, aby aktywować kopię systemu Windows 11.

To samo tyczy się instalacji całego oprogramowania wymaganego do pracy – nie ma możliwości pobrania go bez dostępu do Internetu, co jest kolejną wadą instalacji offline. Dlatego też użytkownik będzie musiał wcześniej przygotować i pobrać wszystkie aplikacje, programy na nośnik, aby zainstalować je już w nowym systemie operacyjnym.

Ważną zaletą takiej instalacji jest to, że można ją wykonać w trybie offline i że wszystkie kroki można wykonać szybko, pomimo określonej listy ograniczeń. Procedura konfiguracji systemu operacyjnego na komputerze bez połączenia z Internetem jest praktycznie taka sama jak w przypadku komputera z połączeniem sieciowym.