Prosty sposób: jak zainstalować system Windows 11 z pamięci USB

Jeśli na komputerze działa przestarzała wersja systemu Windows 10, można ją łatwo zaktualizować. W tym celu należy zainstalować system Windows 11. Istnieje wiele różnych sposobów na przeprowadzenie tej instalacji, a jednym z nich jest użycie pamięci USB lub dysku flash. Główną zaletą takiej instalacji jest oszczędność własnych pieniędzy, ponieważ nie trzeba korzystać z pomocy technika. Jest to również doskonała opcja dla laptopów i innych urządzeń komputerowych, które nie mają dysku wewnętrznego.

Przygotowanie i tworzenie pamięci USB

Instalacja systemu Windows 11 z pamięci flash USB jest świetną alternatywą, ponieważ pojemność tego nośnika została znacznie zwiększona. Ponadto porty USB przeszły niezbędny etap ewolucji, a tym samym gwarantują szybki transfer wszystkich danych.

Do zainstalowania wersji 11 systemu operacyjnego potrzebne będą:

 • Pamięć USB o pojemności co najmniej 8 GB.
 • Narzędzie do tworzenia nośników.
 • Niezawodne połączenie internetowe.

Po wybraniu odpowiedniej pamięci USB należy przystąpić do formatowania:

 1. Włóż pamięć USB do portu USB.
 2. Otwórz Eksplorator plików.
 3. Po lewej stronie kliknij zakładkę Ten komputer.
 4. Przejdź do sekcji “Urządzenia i dyski”, kliknij prawym przyciskiem myszy wiersz z pamięcią flash, wybierając opcję “Formatuj”.
  Po zakończeniu formatowania zostanie pobrany obraz wersji OS 11.

Podczas zastanawiania się, jak zainstalować system Windows 11, można użyć oficjalnego narzędzia Media Creation Tool, które jest aplikacją oferującą tworzenie nośników za pomocą dysków, dysków flash. Jednak proces ten jest tak prosty, jak to tylko możliwe, bez potrzeby korzystania z dodatkowych aplikacji innych firm.

Przy instalacji systemu operacyjnego należy wziąć pod uwagę minimalną listę wymagań:

 • 2-rdzeniowy procesor o pojemności 1 TB lub wyższej.
 • UEFI.
 • 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej.
 • Wykorzystanie modułu TPM 2.0.

Moduł taki nie stanowi problemu, gdyż Microsoft zaoferował obejście tego wymogu za pomocą rejestru.
Aplikacja Rufus pomaga stworzyć nośnik instalacyjny, który nie wymaga modułu TPM. Zapisuje ona system operacyjny na pamięci USB i konwertuje go na nośnik startowy do późniejszej instalacji.

Procedura krok po kroku instalacji systemu Windows 11 z pamięci USB

System Windows 11 można zainstalować z pamięci USB, wykonując kilka prostych kroków:

 1. Upewnij się, że wybrany komputer może działać z systemem operacyjnym Windows 11 – sprawdź wszystkie wymagania systemowe, podłącz pamięć flash USB do komputera.
 2. Po uruchomieniu z pamięci USB pojawi się standardowe okno rozruchowe systemu Windows: wybierz format czasu, język i inne ustawienia, kliknij “Dalej”.
 3. Następnie należy kliknąć przycisk “Zainstaluj”.
 4. Na ekranie pojawi się okno “Rozpocznij instalację”. Oznacza to, że system przygotowuje się do instalacji.
 5. Kolejne okno oferuje opcję wprowadzenia klucza produktu w celu aktywacji. Nie będzie to problemem, jeśli zakupiłeś u nas licencję na Windows 11. W przeciwnym razie kliknij przycisk “Nie mam klucza produktu”.
 6. Wybierz wersję systemu operacyjnego, akceptując umowę licencyjną.
 7. Następnym krokiem jest wybór typu instalacji. Zaleca się kliknięcie opcji “Niestandardowa” w celu przeprowadzenia czystej instalacji.
 8. Wybierz dysk, na którym będzie przechowywany system Windows 11. Często wybierany jest dysk lokalny. Warto pamiętać, że instalacja automatycznie usunie wszystkie dane z tego dysku.
 9. Kliknięcie przycisku Dalej.
  Spowoduje to zainstalowanie systemu operacyjnego, co może zająć trochę czasu.

Zakończenie instalacji i dostosowanie systemu operacyjnego

Aby aktywować system Windows 11 należy przejść przez ostatni krok, którym jest konfiguracja. Aby to zrobić, należy wykonać następujące kroki:

 • Wybrać kraj lub region.
 • Określić układ klawiatury i metodę wprowadzania.
 • Wybrać sposób konfiguracji urządzenia: jeśli istnieje osobiste konto Microsoft, należy się zalogować (jeśli nie ma konta, można je szybko utworzyć).
 • Następnie system automatycznie poprosi o podanie kodu PIN Windows Hello.
 • Wybierz ustawienia prywatności i kliknij “Dalej” – system sprawdzi możliwe aktualizacje.
 • Otworzy się ekran powitalny i rozpocznie się proces przygotowania komputera do pracy.

Gdy użytkownik zobaczy pulpit załadowany wszystkimi skrótami, komputer jest gotowy do użycia. Ważne jest, aby natychmiast sprawdzić wszystkie sterowniki (myszy, drukarki itp.), aby można je było zaktualizować. Wszystko to ma pozytywny wpływ na dalszą jakość pracy komputera i wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Po zainstalowaniu i zaktualizowaniu niezbędnego oprogramowania można cieszyć się pełnymi możliwościami komputera i systemu Windows 11.