Licencjonowany Windows 11 kontra pirackie wersje: dlaczego warto wybrać oficjalne oprogramowanie?

Kiedy użytkownicy wybierają nowy system operacyjny, wielu waha się, czy kupić licencjonowany Windows 11, czy pobrać piracki system operacyjny. Na pierwszy rzut oka opcje te wydają się mieć zarówno zalety, jak i wady. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego licencjonowany Windows 11 jest znacznie bardziej korzystny niż niewiarygodne pirackie wersje. Zasugerujemy również alternatywne systemy operacyjne dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić licencji na Windows 11.

Zalety oficjalnej wersji systemu Windows 11

Jeśli dana osoba ma zainstalowany licencjonowany system Windows 11, zyskuje kilka zalet w porównaniu z użytkownikami pirackich kopii:

  • Legalność i zgodność z zasadami licencjonowania;
  • Gwarantowane aktualizacje i bezpieczeństwo;
  • Dostęp do oficjalnych funkcji i funkcjonalności;
  • Poszanowanie praw autorskich i standardów etycznych.

Osoby posiadające licencję na system Windows 11 mogą oficjalnie robić z nim różne rzeczy. Na przykład sprzedać ją lub rozdać. Gdy ktoś sprzedaje piracką wersję systemu operacyjnego, nie staje się ona legalna. Właściciel takiego systemu może ponieść konsekwencje prawne. 

Jeśli dana osoba zakupiła oficjalne oprogramowanie, będzie otrzymywać regularne aktualizacje. Zapewni to wysoki poziom bezpieczeństwa danych osobowych.

Niektóre funkcje systemów operacyjnych są dostępne tylko po aktywacji licencji systemu operacyjnego. Dlatego też oryginalne oprogramowanie jest znacznie wygodniejsze niż pirackie. Ze względu na pełną funkcjonalność, licencjonowany system będzie maksymalnie użyteczny dla jego właściciela.

Gdy użytkownik zainstaluje licencjonowany system Windows 11, nie będzie miał wyrzutów sumienia z powodu naruszenia standardów etycznych. Nie wszystkim użytkownikom przeszkadza ten problem. Jednak dla niektórych ważne jest, aby wiedzieć, że ich wersja systemu Windows jest w pełni legalna.

Ryzyko i wady pirackich wersji

Gdy właściciele komputerów instalują nielicencjonowane systemy operacyjne, muszą wziąć pod uwagę następujące wady

  • Naruszenie prawa i możliwe konsekwencje prawne;
  • Brak aktualizacji dla luk w zabezpieczeniach;
  • ryzyko wprowadzenia złośliwego oprogramowania;
  • niezabezpieczone wykorzystanie danych osobowych.

Piracka wersja Windows 11 jest nielegalnym oprogramowaniem. W związku z tym użytkownicy tego systemu mogą podlegać odpowiedzialności cywilnej. Jeśli korzystanie z nielicencjonowanych systemów zostanie udowodnione, dana osoba będzie musiała zapłacić grzywnę.

Jednak nawet bez kontaktu z organami ścigania pirackie oprogramowanie powoduje wiele niedogodności. Obejmuje to brak aktualizacji. Ponieważ nielicencjonowany system Windows 11 nie otrzymuje regularnych poprawek, staje się bardziej podatny na złośliwe oprogramowanie. Ryzyko zainfekowania komputera wirusami wzrasta. Zmniejsza się niezawodność systemu.

Jeśli na komputerze przechowywane są ważne dane osobowe, korzystanie z pirackiego systemu Windows 11 jest szczególnie niekorzystne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacje zostaną skradzione lub uszkodzone.  

Koszty licencjonowanego oprogramowania i alternatywy

Jednym z głównych powodów, dla których niektórzy ludzie wybierają pirackie wersje zamiast licencjonowanego systemu Windows 11, jest cena. Podrobione oprogramowanie jest prawie zawsze darmowe, podczas gdy za licencję trzeba zapłacić. Na przykład, Windows 11 Home Edition kosztuje 140 dolarów. Profesjonalny Windows 11 kosztuje jeszcze więcej.

Nawet jeśli dana osoba nie może sobie pozwolić na licencjonowany system, nie oznacza to, że piractwo jest jedyną opcją. Istnieją darmowe systemy operacyjne typu open source. Na przykład Linux i ReactOS. Tak, różnią się one znacznie od Windows i przyzwyczajenie się do nich zajmie użytkownikom trochę czasu. Nie jest to jednak duży problem. Ludzie będą mogli korzystać ze stabilnego i przyjaznego dla użytkownika systemu operacyjnego za darmo.

Porady i wybór między wersją licencjonowaną a piracką

Z prawnego punktu widzenia sprawa jest prosta. Zaleca się zakup licencjonowanego systemu Windows 11. W takim przypadku dana osoba będzie mogła spokojnie korzystać z systemu operacyjnego i nie będzie musiała martwić się o łamanie prawa. Ponadto będzie wiedział, że uczciwie zapłacił twórcom systemu operacyjnego.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo systemu, znacznie lepiej jest korzystać z licencji Windows 11. Pirackie wersje nie otrzymują wielu ważnych aktualizacji. Im dłużej system operacyjny jest rozwijany, tym większa jest różnica między oryginalnym a nielegalnym systemem. Piracki Windows 11 staje się bardziej podatny na ataki. Wzrasta ryzyko zainfekowania go złośliwym oprogramowaniem. W przypadku legalnej kopii programiści regularnie publikują aktualizacje, dzięki czemu prawdopodobieństwo zainfekowania wirusami jest mniejsze.

Jeśli użytkownikowi zależy na niezawodności systemu operacyjnego, ale nie ma pieniędzy na licencjonowaną kopię Windows 11, zaleca się wybranie bezpłatnego alternatywnego produktu. ReactOS i Lunix to popularne systemy open source. Są to przyjazne dla użytkownika systemy operacyjne, które mogą instalować aplikacje podobne do Windows.

Wnioski

Każdy może łatwo pobrać piracką wersję Windows 11. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Jednak nielicencjonowany system nie będzie otrzymywał ważnych aktualizacji. Dlatego wkrótce stanie się niestabilny i bardzo podatny na złośliwe oprogramowanie. Dlatego lepiej jest kupić oryginalny Windows 11. Jeśli jest to zbyt drogie dla niektórych osób, mogą zainstalować Lunix lub inny darmowy system operacyjny typu open source.