Office 365 vs Google Workspace: porównanie wiodących pakietów biurowych 

Kiedy firmy i osoby prywatne wybierają pakiet biurowy, często porównują Office 365 i Google Workspace. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Dlatego też użytkownikom często trudno jest dokonać jednoznacznego wyboru.

Poniżej porównamy główne cechy tych pakietów biurowych: funkcje, koszty, bezpieczeństwo i inne. Doradzimy również, kto skorzystałby na zakupie klucza sprzętowego Microsoft Office 365, a komu lepiej byłoby korzystać z Google Workspace. Dzięki tym informacjom każda organizacja z łatwością wybierze odpowiedni pakiet aplikacji biurowych.

Wspólne funkcje i możliwości

Pakiety biurowe od Google i Microsoft zapewniają użytkownikom dostęp do pamięci masowej w chmurze. Można tam zapisywać kopie różnych dokumentów. Jest to bardzo wygodne, jeśli dana osoba musi otwierać pliki z różnych urządzeń. Microsoft Office 365 przegrywa z Google Workspace pod względem wielkości przestrzeni dyskowej w chmurze. Office 365 ma 1 TB przestrzeni dyskowej. Najdroższe plany Google Workspace dla przedsiębiorstw oferują nieograniczoną przestrzeń dyskową. 

Porównując możliwości związane z dokumentami, Office 365 ma niewielką przewagę. Użytkownicy mogą tworzyć pliki w różnych formatach. Aplikacje internetowe Google mają podobną funkcjonalność, ale są mniej popularne. Są jednak wyjątki. Google Workspace pozwala użytkownikom tworzyć strony internetowe, podczas gdy pakiet aplikacji Microsoftu nie.

Office 365 i Google Workspace mają funkcje udostępniania dokumentów. Oba pakiety aplikacji nadają się do zdalnej pracy zespołowej. Jedyną różnicą jest miejsce przesyłania plików. W Google dokumenty są zapisywane na Dysku Google, podczas gdy w Office 365 są one przesyłane do OneDrive.

Kalendarz Google jest prawie identyczny z Kalendarzem Outlook pod względem funkcji. Dlatego zwykli użytkownicy i organizacje będą równie komfortowo korzystać z obu aplikacji.

Jednym z powodów, dla których eksperci często zalecają zakup klucza do Microsoft Office 365 zamiast Google Workspace, jest tryb offline. Aplikacje Google nie mogą być używane bez połączenia z Internetem. Jeśli zainstalujesz aplikacje Microsoft, będą one działać nawet bez dostępu do sieci. 

Różnice w funkcjonalności i narzędziach

Porównajmy pakiety aplikacji:

  • edytory tekstu;
  • praca z arkuszami kalkulacyjnymi;
  • tworzenie i edycja prezentacji;
  • integracja z innymi aplikacjami i usługami.

Microsoft Office 365 i Google Workspace pozwalają na tworzenie i edycję dokumentów tekstowych. Oprogramowanie Google jest nieco wygodniejsze. Nie wymaga kopiowania jednego dokumentu w celu wysłania go innemu użytkownikowi do współpracy. Istnieje jedna kopia pliku, która może być edytowana przez więcej niż jedną osobę w tym samym czasie. MS Word może być jednak używany nawet bez dostępu do Internetu. Łatwo integruje się z innymi aplikacjami firmy Microsoft.

Google Spreadsheets i MS Excel ułatwiają pracę z arkuszami kalkulacyjnymi. Jeśli użytkownicy potrzebują integracji z innymi programami, lepiej wybrać produkty Microsoft. Google Spreadsheets jest zalecane ze względu na maksymalną łatwość użytkowania w czasie rzeczywistym.

Porównując aplikacje do prezentacji, MS Office 365 ma większą funkcjonalność. PowerPoint ułatwia przygotowywanie prezentacji z efektownymi animacjami. Gdy organizacja potrzebuje tylko podstawowych funkcji do tworzenia projektów, Google Slides jest korzystne.

W przypadku konieczności integracji pakietu z innymi programami w celu zwiększenia produktywności, eksperci zazwyczaj polecają Google Workspace. Może on zintegrować ponad 750 aplikacji innych firm. W przypadku Office 365 ich wybór jest bardziej ograniczony.  

Ceny i plany subskrypcji

MS Office 365 oferuje użytkownikom trzy plany subskrypcji, a Google Workspace cztery. Różnica w cenie nie jest zbyt duża. Najtańszy plan Microsoftu kosztuje 6 USD miesięcznie za osobę. Niedrogi plan Google kosztuje 5 USD miesięcznie za użytkownika.

Microsoft Office 365 nie jest dużo droższy niż jego odpowiednik Google, ale oferuje mniej funkcji za podobną opłatą. Workspace, na przykład, oferuje plan z nieograniczoną przestrzenią dyskową w chmurze, co jest ważne dla dużych przedsiębiorstw. 

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Office 365 przewyższa Workspace pod względem bezpieczeństwa. Pakiet aplikacji Google jest oparty na chmurze. Zwiększa to ryzyko wycieku danych osobowych. Ponadto Workspace korzysta z jednej polityki prywatności dla wszystkich programów. W związku z tym wymagania dotyczące bezpieczeństwa mogą być niższe, niż chcą tego niektóre organizacje.

Struktura bezpieczeństwa w MS Office 365 obejmuje:

  • najnowocześniejsze szyfrowanie danych;
  • centra przetwarzania informacji;
  • ochronę przed wirusami i spamem.

Ponadto użytkownicy Office 365 mogą szybko skontaktować się z technikiem. W Workspace uzyskanie wsparcia technicznego jest nieco trudniejsze. 

Rekomendacje i wybory między Office 365 a Google Workspace

Aby kupić odpowiedni pakiet biurowy, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie będziesz go używać. Czy mówimy o małym, średnim czy dużym przedsiębiorstwie?

Jeśli pakiet oprogramowania będzie używany w małej firmie, eksperci często polecają Google Workspace. Jest to przydatne, jeśli wielu pracowników pracuje zdalnie. Po podłączeniu do Internetu aplikacje zapewnią wygodną współpracę nad dokumentami. Google Workspace ułatwia zwiększenie produktywności dzięki integracji setek aplikacji innych firm.

Jeśli firma potrzebuje aplikacji o najszerszej możliwej funkcjonalności, Microsoft Office 365 jest korzystny. Charakteryzuje się on wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ponadto aplikacje Office 365 działają doskonale nawet bez połączenia z Internetem.

Podsumowanie

Workspace i Office 365 to świetne pakiety oprogramowania, które umożliwiają pracę z różnymi typami dokumentów. Produkty Microsoft i Google są porównywalne pod względem jakości. Dlatego każdy z nich będzie przydatny w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Aby wybrać odpowiedni pakiet aplikacji, ważne jest, aby ocenić ich mocne i słabe strony. Na przykład, Office 365 jest często wybierany przez firmy, które potrzebują maksymalnego bezpieczeństwa. Firmy często korzystają z Workspace, aby zapewnić wygodną współpracę.