Windows 11: ulepszona obsługa ekranów dotykowych i pióra

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie lubią korzystać z ekranów dotykowych w dzisiejszych urządzeniach. Do pracy na takim sprzęcie nie potrzeba klawiatury i myszy. Interfejs ekranu dotykowego jest intuicyjny, więc każdy z łatwością poradzi sobie z nawigacją po aplikacjach i korzystaniem z różnych funkcji. Aby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii, zaleca się zakup systemu Windows 11.

W porównaniu do poprzednich systemów operacyjnych Microsoft, Windows 11 ma kilka nowych funkcji. Niektóre z nich dotyczą ekranów dotykowych i rysika. Poniżej omówimy najciekawsze funkcje i wyjaśnimy, w jaki sposób są one przydatne w pracy i życiu codziennym. Pozwoli to posiadaczom urządzeń z ekranem dotykowym zdecydować, czy aktualizacja do Windows 11 jest dla nich odpowiednia.

Ulepszona obsługa ekranu dotykowego

Windows 11 wprowadza szereg innowacji, które Windows 11 ma kilka nowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z urządzeń z ekranem dotykowym jest znacznie lepsze:

  • zoptymalizowany interfejs pod kątem interakcji opartych na dotyku
  • ulepszone rozpoznawanie gestów i obsługa gestów wielodotykowych
  • obsługa aplikacji multimedialnych i kreatywnych na ekranach dotykowych.

Jeśli dana osoba chce kontrolować system za pomocą ekranu dotykowego po aktywacji Windows 11, nie musi kupować klawiatury. Po włączeniu ekranu dotykowego ikony na ekranie powiększają się i oddalają od siebie. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie maksymalnie komfortowe. Każdy element interfejsu jest łatwy w obsłudze. Nawet osobom starszym łatwo jest wybrać żądany element, aby go przeciągnąć, powiększyć lub wykonać inną czynność.

System operacyjny obsługuje gesty, które są używane na urządzeniach mobilnych. Jeśli użytkownik smartfona zainstaluje Windows 11 na sprzęcie z ekranem dotykowym, szybko nauczy się korzystać z systemu za pomocą gestów. Aby sprawdzić, które gesty są obsługiwane przez system operacyjny, wystarczy przejść do “Ustawienia – Bluetooth i urządzenia – Touchpad”.

Oprócz opisów gestów można tu również skonfigurować złożone gesty, aby wykonać żądane funkcje.

Nawet jeśli urządzenie korzysta z ekranu dotykowego, w żaden sposób nie przeszkadza to właścicielowi w uruchamianiu kreatywnych i multimedialnych aplikacji. Dotyczy to również gier i aplikacji na Androida. Po zainstalowaniu w systemie Windows 11 można je uruchamiać za pomocą ekranu dotykowego lub rysika.

Rozszerzone możliwości pióra

Jeśli dana osoba zdecyduje się na zakup systemu Windows 11, otrzyma nie tylko wsparcie dla ekranu dotykowego, ale także wygodne funkcje korzystania z rysika:

  • Poprawiona dokładność i szybkość reakcji pióra;
  • wsparcie dla nacisku i pochylenia dla bardziej naturalnego rysowania i pisania;
  • integracja z aplikacjami do edycji zdjęć i notatek.

Podczas gdy klawiatura i mysz pozwalają na szybkie wprowadzanie tekstu, w niektórych przypadkach opcja ta nie jest zbyt przydatna. Na przykład, jeśli chcesz rysować lub pisać wielkimi literami. W takiej sytuacji korzystanie z rysika jest znacznie bardziej korzystne. Po uaktualnieniu do systemu Windows 11 na urządzeniu z ekranem dotykowym można używać rysika do szybkiego i dokładnego rysowania.

Podczas korzystania z rysika w systemie Windows 11 nachylenie i nacisk rysika mają duże znaczenie. Dzięki temu rysowanie na ekranie dotykowym jest bardzo podobne do rysowania konwencjonalnego. Artystom nie zajmie dużo czasu przyzwyczajenie się do pracy z tym sprzętem.

Jeśli często korzystasz z pióra, ważne jest, aby móc edytować tworzone obrazy i notatki. Może to zrobić każdy, kto ukończył instalację systemu Windows 11. System operacyjny oferuje integrację z aplikacjami do edycji notatek i zdjęć.

Integracja z usługami w chmurze

Do systemu operacyjnego dodano nowe funkcje ułatwiające użytkownikom udostępnianie tworzonych notatek i zdjęć:

  • Łatwe zapisywanie i synchronizacja danych za pośrednictwem usług w chmurze;
  • Możliwość dostępu do plików i ustawień z różnych urządzeń.

Po aktywacji systemu Windows 11 użytkownicy mogą zapisywać narysowane piórem obrazy w pamięci masowej w chmurze. Gwarantuje to, że ważne pliki nie zostaną utracone. Ponadto, jeśli użytkownik otworzy dostęp do obrazów innym osobom, te szybko przekażą mu informacje zwrotne. Taka funkcja jest bardzo przydatna, gdy dana osoba tworzy obrazy w ramach projektu roboczego.

Do otwierania plików w chmurze nie trzeba używać tego samego komputera. Możliwe jest łączenie się z usługami w chmurze z różnych urządzeń. Dzięki temu można łatwo otwierać pliki utworzone nie tylko w domu, ale także w pracy, w podróży lub na wakacjach.  

Podsumowanie

Instalacja Windows 11 oferuje użytkownikom nowe możliwości korzystania z pióra i sterowania urządzeniami z ekranem dotykowym. Nowy system operacyjny znacznie usprawnia te funkcje. Dlatego Windows 11 będzie najbardziej przydatny nie tylko dla właścicieli konwencjonalnych komputerów PC, ale także dla osób, które są przyzwyczajone do sterowania sprzętem poprzez dotykanie ekranu. System operacyjny jest również zsynchronizowany z usługami w chmurze, co ułatwia przechowywanie