Jak sprawdzić autentyczność licencji Windows 11?

Nie wszyscy rozumieją, dlaczego warto kupić licencję na Windows 11. Gdy dana osoba ma zainstalowaną licencjonowaną kopię systemu operacyjnego, będzie otrzymywać regularne aktualizacje. Oznacza to, że twórca systemu operacyjnego stopniowo usuwa luki w systemie i sprawia, że Windows jest bardziej stabilny. Gdy zainstalowany jest piracki system operacyjny, można go zablokować w dowolnym momencie. Bez aktualizacji system będzie bardzo niestabilny i najprawdopodobniej będzie wymagał ponownej instalacji. 

Kupując licencję na Windows 11, warto upewnić się, że produkt na komputerze jest oryginalny. W przeciwnym razie nabywcę czeka niemiła niespodzianka, gdy system operacyjny zacznie szwankować. Istnieją różne sposoby na sprawdzenie autentyczności systemu. Poniżej opiszemy najpopularniejsze z nich. Odpowiemy również na najczęstsze pytania dotyczące licencji i udzielimy porad potencjalnym nabywcom systemu Windows. Informacje te pomogą wybrać odpowiedni system i łatwo sprawdzić jego status aktywacji.

Metody weryfikacji licencji Windows 11

Do weryfikacji licencjonowanej kopii systemu Windows 11 można użyć różnych metod:

  • sprawdzenie aktywacji poprzez Ustawienia Windows;
  • Weryfikacja aktywacji z poziomu wiersza poleceń;
  • Uwierzytelnianie Microsoft Genuine Advantage (MGA);
  • Narzędzia do weryfikacji licencji;
  • Usługi online do uwierzytelniania.

Spośród wbudowanych narzędzi systemowych najłatwiejszym sposobem sprawdzenia aktywacji są Opcje. Aby to zrobić, przejdź do “Preferencje – System”. Kliknij sekcję “Aktywacja”. 

Tutaj system pokaże status aktywacji. Na przykład, że nie ma klucza produktu.

Dla niektórych użytkowników wygodniejsze jest sprawdzenie aktywacji systemu operacyjnego z poziomu wiersza poleceń. Aby go otworzyć, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy menu Start i wybrać aplikację “Terminal”. Wpisz polecenie slmgr /xpr i naciśnij Enter. Dostępne są dwie opcje. Jeśli system operacyjny nie jest aktywowany, pojawi się komunikat “Windows jest w trybie powiadomień”. Jeśli system jest aktywowany, pojawi się komunikat “Standing activation succeeded”.

Jeśli wbudowane kontrole systemu operacyjnego zawiodą lub jeśli użytkownik nie chce z nich korzystać, użytkownik ma możliwość uruchomienia Microsoft Genuine Advantage (MGA). Jest to nazwa programu, który pomaga zidentyfikować autentyczną kopię systemu. Stosuje on specjalny algorytm do sprawdzania klucza produktu i porównywania go z kluczami znajdującymi się na czarnej liście. Jeśli aplikacja wykryje piracką kopię, właściciel nie będzie mógł zaktualizować systemu operacyjnego.

Aby sprawdzić autentyczność systemu, nie trzeba go instalować. Istnieją programy, które pozwalają zbadać kod zakupionego produktu i określić, czy jest on licencjonowany, czy nie. Należy do nich Microsoft PID Checker. Wystarczy pobrać aplikację i wprowadzić klucz systemowy. Narzędzie szybko określi, czy podany numer dotyczy oryginalnej kopii Windows 11.

W Internecie dostępne są specjalne usługi online, które pomagają sprawdzić autentyczność systemu operacyjnego. Do tego celu służy na przykład Online PID-Checker. Usługa działa bardzo prosto. Wszystko, co musisz zrobić, to określić swój klucz systemowy, kliknąć “Rozpocznij sprawdzanie” i poczekać na wynik. 

Często zadawane pytania dotyczące uwierzytelniania licencji Windows 11

Użytkownicy komputerów PC zazwyczaj mają kilka pytań dotyczących licencji systemu operacyjnego.

Skąd mam wiedzieć, czy moja licencja Windows 11 jest autentyczna?

W poprzednim bloku opisaliśmy kilka sposobów identyfikacji, czy system operacyjny został aktywowany, czy nie. Istnieje wiele różnych opcji. Ludzie mogą określić autentyczność systemu operacyjnego jeszcze przed jego zainstalowaniem, używając klucza. Mają również możliwość skorzystania z kilku wbudowanych narzędzi Windows 11 w celu potwierdzenia aktywacji systemu.

Co należy zrobić w przypadku wykrycia nieautentycznej licencji Windows 11?

Jeśli system wyświetli powiadomienie, że licencja nie jest autentyczna, ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy tak jest. Kliknij powiadomienie i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby przywrócić system operacyjny. Jeśli to nie pomoże, oznacza to, że oprogramowanie jest nielicencjonowane. W takim przypadku zaleca się zakup oryginalnego systemu Windows 11.

Jakie są możliwe konsekwencje korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania?

System operacyjny nie będzie otrzymywać wielu aktualizacji. Pobierane będą tylko aktualizacje zabezpieczeń. Im dłużej system operacyjny pozostaje bez świeżych poprawek, tym bardziej spada jego stabilność. System będzie działał wolniej niż powinien.

Wskazówki i porady dotyczące sprawdzania autentyczności licencji

Aby upewnić się, że stan aktywacji systemu Windows 11 nie jest niewygodny, właściciele systemu operacyjnego powinni

  • Regularnie sprawdzać autentyczność licencji;
  • Kupować licencje od autoryzowanych dostawców;
  • Szukać wsparcia, jeśli podejrzewają, że ich klucz został sfałszowany.

Jeśli dana osoba często instaluje nowy system operacyjny, zaleca się sprawdzanie autentyczności systemu operacyjnego za każdym razem. Gwarantuje to, że system Windows zawsze otrzymuje niezbędne aktualizacje.

Chociaż tania licencja na system Windows jest wielką pokusą, taka oferta może wskazywać na pirackie oprogramowanie. Istnieje ryzyko, że Microsoft zablokuje zakupiony klucz. Dlatego też eksperci zalecają zakup licencji Windows 11 od twórcy oprogramowania lub od zaufanego, oficjalnego dostawcy.

Jeśli właściciel komputera nie jest w stanie samodzielnie zweryfikować oryginalnej kopii systemu operacyjnego, warto skorzystać z pomocy eksperta. Jest to jednak rzadko wymagane. Jeśli dana osoba regularnie korzysta z systemu operacyjnego, z łatwością sprawdzi status aktywacji systemu za pomocą jednego ze sposobów, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Podsumowanie

Nie wszyscy użytkownicy mogą być pewni, że mają zainstalowany licencjonowany system Windows 11. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Istnieje wiele sposobów na uwierzytelnienie systemu. Pozwolą one upewnić się, że Windows 11 nie jest piracki i poinformują na czas, że zainstalowany system operacyjny nie będzie otrzymywał wielu aktualizacji. Jeśli sprawdzenie wykaże, że kopia nie jest oryginalna, dobrym pomysłem jest zakup licencji. Taki system będzie stabilny i szybki, a użytkownik nie będzie musiał go często przeinstalowywać.