Windows 11: Nowe możliwości dla programistów i specjalistów IT

Gdy deweloperzy aplikacji i specjaliści IT wybierają system operacyjny, często decydują się na zakup Windows 11. Nowy system operacyjny od MIcrosoft jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Nie tylko ułatwiają one tworzenie oprogramowania, ale także zwiększają bezpieczeństwo systemu. Windows 11 jest również znany z lepszej wydajności.

Aby kupić Windows 11 i korzystać z jego funkcji tak efektywnie, jak to możliwe, warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Dlatego przyjrzymy się niektórym z najciekawszych narzędzi w nowym systemie operacyjnym. Informacje te będą pomocne nie tylko dla tych, którzy już korzystają z Windows 11, ale także dla tych, którzy rozważają system operacyjny do swojej pracy.

Ulepszone środowisko programistyczne

Jeśli programiści uaktualnią system do wersji Windows 11, otrzymają:

  • zaktualizowany interfejs i zoptymalizowany obszar roboczy
  • ulepszone wsparcie dla narzędzi programistycznych;
  • nowe funkcje do tworzenia aplikacji.

Co dziwne, interfejs systemu Windows 11 wygląda i działa nieco podobnie do interfejsu systemu MacOS. Uruchamianie aplikacji jest również bardzo łatwe, a interfejs można łatwo dostosować do własnych upodobań.

Środowisko programistyczne Windows 11 zostało zaprojektowane tak, aby ułatwić programistom tworzenie nowych produktów. Po aktywacji systemu Windows 11 będą oni mogli wykorzystywać w swojej pracy dowolny język programowania. 

Programiści mają dostęp do:

  • dysku deweloperskiego;
  • Dev Home;
  • Windows Terminal;
  • Konfiguracja WinGet;
  • Microsoft PowerToys;
  • Menedżer pakietów Windows.

Narzędzia te oferują szereg korzyści. Niektóre aplikacje pozwalają lepiej monitorować pracę, podczas gdy inne zwiększają produktywność. 

Windows 11 jest dostarczany z pakietem SDk w wersji 2110. Zawiera on ujednolicony zestaw interfejsów API i narzędzi, które można wykorzystać w dowolnych klasycznych aplikacjach. 

App SDK zawiera szablony projektowe WinUI 3, dzięki czemu posiadacze systemu operacyjnego mogą tworzyć aplikacje z interfejsem opartym na WinUI 3.

Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa

Instalacja systemu Windows 11 nie tylko zapewnia użytkownikom szerokie możliwości tworzenia aplikacji, ale także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowy system operacyjny dodaje:

  • wbudowaną ochronę danych i prywatności;
  • ulepszoną ochronę przed cyberatakami i złośliwym oprogramowaniem;
  • nowe narzędzia do zarządzania i monitorowania bezpieczeństwa.

Ponieważ pracownicy wielu organizacji pracują zdalnie, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami jest dla nich szczególnie ważna.

Zabezpieczenia wspomagane sprzętowo są domyślnie włączone na komputerach z systemem Windows 11. Użytkownicy nie muszą włączać ani konfigurować niczego innego.

Przechowuje poufne informacje za specjalnymi barierami, które są oddzielone od samego systemu operacyjnego i procesów aplikacji. W systemie Windows 11 wszystkie poufne informacje są bezpieczne. Mówię tu o kluczach szyfrowania i danych uwierzytelniających. Nawet jeśli intruzi włamią się do systemu, nie będą mogli uzyskać dostępu do poufnych informacji.

Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczeń systemu Windows 11 jest moduł TPM (Trusted Platform Module). Jest to nazwa specjalnego chipu, który chroni system operacyjny przed oprogramowaniem ransomware, złośliwym oprogramowaniem i cyberatakami. Jest on instalowany na płycie głównej.

Doskonała wydajność

Oprócz świetnego systemu zabezpieczeń, Windows 11 wyróżnia się imponującą wydajnością. Podczas gdy aktualizacja do Windows 11 nie oferowała dużej przewagi we wczesnych dniach nowego systemu operacyjnego, teraz jest oficjalnie okrzyknięta szybszym systemem. Różnica w wydajności jest niewielka, ale jest. 

Ponieważ Windows 11 jest stosunkowo nowy, jest lepiej zoptymalizowany pod kątem nowoczesnych procesorów niż Windows 10 i obsługuje DirectX 12. Zapewnia najlepszą wydajność do zadań multimedialnych.

Windows 11 przewyższa poprzedni system operacyjny Microsoft pod względem szybkości uruchamiania. Działa średnio o około 20 procent szybciej. Należy jednak zauważyć, że jeśli system jest zainstalowany na dysku półprzewodnikowym, przeciętni użytkownicy ledwo zauważą różnicę w szybkości ładowania.

Czasami wydajność aplikacji jest ograniczona przez tryb zasilania. Na przykład wybrana jest maksymalna wydajność energetyczna. Oznacza to, że do uruchamiania aplikacji zużywana jest mniejsza ilość energii niż jest to realnie możliwe. Aby zmienić tryb zasilania, otwórz “Ustawienia – System – Zasilanie”.

Tutaj można wybrać tryb zasilania. Najlepiej jest aktywować tryb zrównoważony lub maksymalną wydajność. Zapewni to, że wydajność aplikacji nie spadnie z powodu braku zasilania.

Ulepszona praca zespołowa i rozwój oparty na współpracy

Aktywując system Windows 11, użytkownicy otrzymują wiele możliwości współpracy. Na przykład, system operacyjny jest zintegrowany z usługami w chmurze. Posiadacze Windows 11 mogą zapisywać ważne pliki w chmurze i udostępniać je innym. Umożliwi to wydajniejszą pracę nad dużymi projektami.

Aplikacja MS Teams jest również dostępna dla użytkowników Windows 11. Domyślnie w systemie zainstalowana jest pierwsza wersja tego programu, która przeznaczona jest wyłącznie do użytku osobistego. Wersja Teams dla środowiska korporacyjnego jest znacznie wygodniejsza. Pozwala na pracę w zespołach, wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości.

Podsumowanie

Aktualizacja do Windows 11 jest korzystna dla wielu specjalistów IT i programistów. Mogą oni korzystać z szerokiej gamy narzędzi do tworzenia aplikacji. System operacyjny utrzymuje wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych. Można go łatwo skonfigurować pod kątem maksymalnej wydajności. Niektóre narzędzia systemu ułatwiają pracę zespołową i realizację nawet złożonych projektów w krótszym czasie.