Uaktualniony do systemu Windows 10? Jak wrócić

Podczas pracy z komputerem niektórzy użytkownicy mogą napotkać bardzo częsty problem: jak zaktualizować system Windows 11 do 10? Pomimo faktu, że wielu jest przyzwyczajonych do pracy z systemem operacyjnym 10, oferta bezpłatnej aktualizacji może zainteresować każdego. W rezultacie pojawia się chęć, zainteresowanie przetestowaniem działania nowego systemu. Ale wersja 11 wciąż jest daleka od ideału i wymaga ulepszeń, co oznacza, że ​​po przejściu na nową wersję użytkownicy mogą chcieć wrócić do poprzedniej wersji systemu Windows.
Dodatkowo wyższe wymagania nowego systemu mogą stać się powodem „przywrócenia wszystkiego tak, jak było”. Nie wszystkie stare komputery mogą sprostać takim wymaganiom.

Sprawdzanie wycofania

Pomimo tego, że użytkownik wcześniej podjął świadomą decyzję o zakupie licencjonowanego systemu Windows 10, z czasem może zmienić tę wersję na nowszą. Ale nie wszystkie systemy nadają się do powrotu do poprzedniej wersji.
Aby się nie pomylić i być przygotowanym na różne konsekwencje, warto porównać minimalne wymagania dla konkretnej wersji na komputery. Tym samym możliwe będzie uzyskanie dokładnej odpowiedzi na pytanie: czy warto przejść na Windows 11, czy jednak lepiej pozostać przy Windows 10?

 

 

Proces przywracania: powrót do poprzedniej wersji systemu Windows 10

Microsoft zapewnia możliwość wycofania systemu, ale ta opcja jest możliwa tylko w ciągu pierwszych 10 dni po przejściu. Po 10 dniach system automatycznie usuwa wszystkie dane z poprzedniego systemu operacyjnego, co oznacza, że ​​nie można już przywrócić systemu Windows 11 do 10.
W celu szybkiego zwrotu zaleca się skorzystanie z ustawień systemowych:
• Przejdź do panelu ustawień systemowych, aby skorzystać z opcji szybkiego powrotu.
• W „Ustawieniach” otwórz „Windows Update”.
• Po prawej stronie użytkownik zobaczy „Opcje zaawansowane”, należy wybrać sekcję „Odzyskiwanie”.
• Interesuje nas podsekcja „Opcje odzyskiwania”, w której musisz znaleźć „Wstecz”.
System automatycznie wyświetli monit o podanie przyczyny, która doprowadziła do podjęcia decyzji o wycofaniu. Kreator zwrotu oferuje różne monity, które przeprowadzą użytkownika przez kilka prostych kroków, aby wyświetlić wyskakujące okienko z funkcją „Powrót do systemu Windows 10”. Procedura trwa od 20 minut do 1 godziny, w zależności od konfiguracji komputera.

Konieczność tworzenia kopii zapasowych danych

Chociaż wszystkie pliki i programy są zapisywane na dysku po wycofaniu zmian, zmiany wprowadzone w systemie po aktualizacji zostaną utracone. Z tego powodu przed powrotem do poprzedniej wersji zaleca się wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych, które są naprawdę ważne i przydatne.
Ponadto należy upewnić się, że pamiętasz hasło do konta Windows 10. W przeciwnym razie bez hasła nie będziesz mógł zalogować się do systemu, ponieważ konto lokalne może nie zostać aktywowane.

Częste problemy z przywracaniem

W niektórych sytuacjach, po zakończeniu procedury zwrotu, sterowniki, które były zainstalowane przez długi czas, znikają, dlatego użytkownik musi być przygotowany na samodzielne wyszukanie tych programów oraz ponowne pobranie i zainstalowanie ich na komputerze.
Innym częstym problemem jest to, że markowe narzędzia producenta mogą również nie zostać zainstalowane po wycofaniu. Dotyczy to również programów firm trzecich, wcześniej pobranych gier komputerowych. Dlatego musisz je ponownie pobrać po zakończeniu procedury przywracania.

Alternatywne sposoby wycofania

Dowiedziawszy się, jak zwrócić system Windows 10, nie zawsze jest to możliwe przy użyciu standardowej metody – przy użyciu ustawień systemowych. Jeśli minęło już 10 dni, szybkie wycofanie będzie możliwe tylko poprzez skorzystanie z alternatywnych opcji.
Przede wszystkim powinieneś pobrać popularne narzędzie Media Creation Tool. W takim przypadku nie można obejść się bez obowiązkowej kopii zapasowej informacji na dyskach, ponieważ ta metoda nie zapisuje oprogramowania i istniejących plików.
Po pobraniu i uruchomieniu narzędzia postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wybierz „Wybierz elementy do zapisania”. Tutaj możesz wybrać, jakie dane pozostawić po zakończeniu aktualizacji systemu. W naszym przypadku musisz wybrać „Nic”, ponieważ użyte narzędzie wyklucza możliwość zapisywania danych.
Gdy tylko kreator poinformuje, że wycofywanie zostało zakończone, musisz potwierdzić swoją decyzję i chwilę poczekać. Następnie musisz ponownie uruchomić komputer i kontynuować pracę z systemem Windows 10.
Ale po pewnym czasie użytkownik może ponownie zmienić zdanie i nadal dać szansę nowemu Windows 11. Do przejścia używamy już sprawdzonych metod, jak poprzednio.