Top 5 najlepszych przeglądarek zdjęć dla systemu Windows

Wszyscy właściciele komputerów PC często lub rzadko otwierają dokumenty graficzne w systemie operacyjnym. Niektórzy ludzie przechowują całe kolekcje zdjęć na swoim komputerze. Na przykład resztki po wakacjach lub wakacjach. Aby wygodnie przeglądać takie pliki, potrzebujesz programów do porządkowania zdjęć. Są one szczególnie ważne, jeśli ktoś chce nie tylko oglądać obrazy, ale także je edytować. Obecnie użytkownicy mają dostęp do dużego wyboru aplikacji do pracy z dokumentami graficznymi. Jest ich tak wiele, że niektórym osobom trudno jest wybrać odpowiednie oprogramowanie dla swojego komputera. W rezultacie muszą testować różne programy, aby określić, który z nich jest dla nich najlepszy. Wszystko to zajmuje dużo czasu.
Następnie porozmawiamy o wbudowanych w system narzędziach do przeglądania zdjęć, a także o pięciu najlepszych aplikacjach innych firm. Wśród tych programów każdy użytkownik może z łatwością wybrać oprogramowanie odpowiednie dla swojego systemu operacyjnego. W tym licencjonowana licencja Windows 10 lub Windows 11. Nasz artykuł pomoże Ci uniknąć marnowania czasu na testowanie różnych programów. Po jej przeczytaniu użytkownicy szybko zainstalują na swoim komputerze optymalne oprogramowanie.

Przeglądarka zdjęć w systemie Windows

Jeśli właściciel komputera PC chce sprawdzić różne pliki graficzne zaraz po zainstalowaniu systemu operacyjnego, może to zrobić za pomocą aplikacji Photo Viewer. Jest to nazwa wbudowanego oprogramowania używanego w wielu wersjach systemu Windows.
W tym programie możesz przeglądać zdjęcia w trybie pełnoekranowym, zmieniać kolor tła i zaznaczać widoczny obszar. Podczas przeglądania zdjęć w systemie Windows oprogramowanie to odtwarza pliki w różnych formatach. Na przykład JPG, PNG, BMP, GIF i TIFF.

Korzyści z przeglądarki zdjęć:

 • wygodne menu;
 • uproszczone kopiowanie plików;
 • optymalne ustawienia drukowania zdjęć;
 • możliwość tworzenia pokazów slajdów;
 • obsługuje wiele formatów plików graficznych.

Pomimo wszystkich zalet wielu użytkowników nie korzysta z tej aplikacji, ponieważ nie posiada ona narzędzi do edycji zdjęć. Nie można go uznać za najlepszy program dla fotografów.

Microsoft Photos

Jest to nazwa specjalnego oprogramowania, które jest domyślnie używane w Windows 10 i 11 do wyświetlania plików graficznych. Można w nim przeglądać, wyszukiwać i grupować zdjęcia. Ponadto oprogramowanie to jest zintegrowane z pamięcią masową w chmurze OneDrive. Dlatego możesz łatwo utworzyć kopię zapasową swojej kolekcji zdjęć za pomocą przeglądarki zdjęć.
Aplikacja Zdjęcia obsługuje wiele ekranów. Oprogramowanie umożliwia także importowanie obrazów z różnych źródeł. Na przykład z aparatu i smartfona. Aby obejrzeć w aplikacji zdjęcia z tych urządzeń, wystarczy podłączyć sprzęt do komputera i kliknąć w programie przycisk „Importuj”.
Oprogramowanie to obsługuje dowolne formaty, w jakich aparaty cyfrowe zapisują zdjęcia. Z łatwością odtwarza także obrazy o najwyższej rozdzielczości. Dlatego to oprogramowanie jest korzystne dla właścicieli najlepszych aparatów cyfrowych.
Chociaż Zdjęcia to wygodne narzędzie do przeglądania zdjęć, mają one poważną wadę. To nie jest pełnoprawny program do edycji zdjęć. Użytkownicy mają do dyspozycji zbyt mało narzędzi do obróbki plików graficznych. Na przykład nie ma redukcji szumów, korekcji geometrii i innych przydatnych funkcji.
Jeśli ktoś chce obejrzeć zdjęcia pobrane na komputer lub poddać je niewielkiej edycji, często wystarcza aplikacja Zdjęcia. Bardziej złożone operacje zwykle wymagają oprogramowania wyższej jakości.

Adobe Lightroom

Wśród najlepszych programów do przeglądania zdjęć Lightroom zajmuje wysokie miejsca. Zapewnia także użytkownikowi szeroką gamę narzędzi do edycji obrazu. Lightroom ułatwia obróbkę plików RAW. Obsługuje jednak także JPG i inne popularne formaty dokumentów graficznych.

Do zalet tego oprogramowania zalicza się zazwyczaj:

 • obecność wbudowanego systemu zarządzania plikami;
 • szybko twórz pokazy slajdów i fotoksiążki;
 • edycja zdjęć z zachowaniem oryginalnych parametrów;
 • łatwość uczenia się;
 • korekcja aparatu i obiektywu;
 • wykrywanie twarzy i tagowanie;
 • dostępność profesjonalnych środków do głębokiej korekcji zdjęć.

Jedną z wad Adobe Lightroom jest często brak dostępu do niektórych funkcji w wersji darmowej. Aby korzystać ze wszystkich funkcji tej aplikacji, musisz wykupić miesięczną subskrypcję.
Kolejną wadą Lightrooma jest to, że zużywa dużo zasobów komputera. Jeśli zainstalujesz ten program do edycji zdjęć na komputerze ze słabym sprzętem, oprogramowanie będzie działać powoli. Dlatego zaleca się używanie go tylko na komputerach o wysokich specyfikacjach.

IrfanView

Wybierając program dla fotografów, właścicielom komputerów często zaleca się zainstalowanie IrfanView. To wygodne, nowoczesne oprogramowanie umożliwiające przeglądanie i edycję plików graficznych. Jest odpowiedni dla zwykłych użytkowników i profesjonalistów. IrfanView obsługuje wiele popularnych formatów, od JPG po animowany GIF. Aplikacja pozwala na wsadową konwersję plików. To znacznie upraszcza i przyspiesza pracę z dużą liczbą dokumentów. Oprogramowanie umożliwia obróbkę nawet bardzo dużych plików graficznych (do 1,3 GB). Dlatego świetnie nadaje się do edycji zdjęć w wysokiej rozdzielczości.
Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi IrfanView jest łatwy w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników. Aplikacja przetwarza obrazy bardzo szybko. Jednocześnie oprogramowanie zajmuje niewiele miejsca na dysku twardym i może być łatwo zainstalowane przez właściciela dowolnego komputera.
IrfanView jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi Microsoft. Dlatego istnieje wersja 32- i 64-bitowa. Aby zainstalować najbardziej odpowiednią wersję aplikacji na swoim komputerze, ważna jest znajomość bitowości systemu operacyjnego.
Pod względem funkcjonalności IrfanView przewyższa wiele programów dla fotografów dzięki dużej liczbie wtyczek i rozszerzeń. Niektóre z nich są chwilowo niedostępne w wersji 64-bitowej. Oczekuje się, że zostaną do niego dodane w przyszłości.

ACDSee

Gdy użytkownicy potrzebują bogatego w funkcje programu do edycji zdjęć, zaleca się zainstalowanie ACDSee. Pozwala nie tylko otwierać i przetwarzać obrazy. Aplikacja ta ułatwia także sortowanie zdjęć i zarządzanie ogromnymi zbiorami dokumentów graficznych.

Główne zalety ACDSee:

 • skuteczna korekcja geometrii;
 • rozpoznawanie twarzy;
 • wygoda;
 • narzędzia poprawiające kondycję skóry.

Dzięki tym funkcjom edytor graficzny może być łatwo opanowany nawet przez początkujących użytkowników. Jednak niektórzy właściciele komputerów PC zauważają, że trudno jest znaleźć niektóre funkcje w menu. Dlatego, aby korzystać z poszczególnych narzędzi, trzeba dobrze przestudiować to oprogramowanie.
Dzięki ACDSee możesz nie tylko edytować zdjęcia, ale także konwertować je do innych formatów. Dotyczy to również zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Możliwość przetwarzania plików w formacie RAW pozwala obejść się bez instalowania specjalnych konwerterów na komputerze.
ACDSee ma ogromną liczbę wbudowanych narzędzi do edycji zdjęć. Wiele z nich to zaawansowane funkcje. Ten program jest świetny dla fotografów. Przykładowo za jego pomocą będą mogli edytować najciemniejsze i najjaśniejsze obszary obrazka bez wpływu na resztę obrazu.

FastStone Image Viewer

Wśród najlepszych programów do przeglądania zdjęć bardzo popularna jest FastStone Image Viewer. Aplikacja ta umożliwia przeglądanie dokumentów graficznych w trybie okienkowym i pełnoekranowym, a także pokaz slajdów.

Obsługuje wiele formatów obrazów:

 • JPG;
 • GIF;
 • PNG;
 • PCX;
 • BMP;
 • PSD;
 • SPRZECZKA;
 • I CO.

Ponadto oprogramowanie umożliwia otwieranie plików w formacie RAW. W tym miejscu zapisywane są obrazy wykonane aparatami cyfrowymi.
Przeglądarka obrazów FastStone posiada wygodny system nawigacji. Nawet początkujący użytkownicy mogą z łatwością załadować żądany plik do tej aplikacji lub wybrać odpowiednie ustawienia.

Podczas pracy ze zdjęciami właściciele komputerów PC mogą korzystać z różnych narzędzi:

 • zmiana rozmiaru;
 • rysowanie obrazu;
 • kadrowanie obrazu;
 • korekta krzywizn;
 • usuwanie efektu czerwonych oczu;
 • klonowanie i retusz;
 • korekta kontrastu i jasności.

Jeśli użytkownik chce utworzyć pokaz slajdów do przeglądania zdjęć w systemie Windows, FastStone Image pozwala mu dostosować efekty między obrazami i wybrać muzykę w tle. Pliki można łatwo pobrać nawet z karty pamięci lub aparatu.

Główne zalety tej aplikacji:

 • rozbudowana funkcjonalność;
 • obsługa wielu języków;
 • obsługa różnych formatów obrazów.

Ponadto program jest lekki. Dlatego z łatwością zmieści się na dowolnym dysku twardym lub półprzewodnikowym. FastStone Image jest dystrybuowany bezpłatnie, co odróżnia go od niektórych analogów z wersjami płatnymi.

Ukończenie

Teraz każdy właściciel komputera może z łatwością wybrać program do edycji zdjęć. Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają na modyfikację obrazów w szerokim zakresie. Wśród nich znajduje się oprogramowanie płatne i bezpłatne. Najlepsze oprogramowanie do tego celu obsługuje prawie wszystkie formaty plików graficznych. Ponadto niektóre mają możliwość konwersji obrazów do innego formatu. Możesz zainstalować takie oprogramowanie na wszystkich popularnych wersjach systemu Windows. Dlatego nadają się do użytku nawet dla tych, którzy nie dokonali jeszcze aktualizacji do systemu Windows 10 lub 11.