Office 365 vs Office 2021: jaka jest różnica
Chociaż obecnie dla właścicieli komputerów PC dostępnych jest kilka wysokiej jakości pakietów aplikacji biurowych, najczęściej instalowanym przez nich pakietem jest Microsoft Office. Wcześniej produkt ten był dystrybuowany wyłącznie na licencji wieczystej. Jednak w ostatnich latach pojawił się nowy model licencjonowania pakietu Office: subskrypcja usługi w chmurze. Wielu użytkowników nie wie, która opcja jest dla nich najlepsza. Czy powinni kupić pakiet Office na swój komputer jednorazowo, czy też subskrybować usługę z miesięczną opłatą? Aby podjąć decyzję trzeba poznać główne różnice pomiędzy Office 365 a Office 2021, ich zalety i wady.
Następnie porównamy różne aspekty pakietów biurowych Office 365 i 2021, w tym ich koszt. Wyjaśnimy również, w jakich przypadkach opłaca się subskrybować usługę w chmurze, a w jakich przypadkach lepiej jest kupić klucz Microsoft Office 2021. Ponieważ te pakiety biurowe są odpowiednie dla nowoczesnych systemów operacyjnych firmy Microsoft, nasz artykuł będzie przydatny dla wszystkich użytkowników Windows 10 i 11.
Kluczowe różnice między Office 365 a Office 2021
Office 365 to subskrypcja usługi chmurowej z dostępem do aplikacji biurowych. W zależności od wybranego produktu właściciele komputerów PC mogą korzystać z programów na różnej liczbie urządzeń. Na przykład, jeśli subskrybują usługę Office 365 Personal, będą mogli działać na maksymalnie pięciu komputerach, tabletach lub laptopach:
- Przewyższać;
- Słowo;
- PowerPoint;
- Jedna uwaga;
- Zespoły;
- Dostęp;
- Wydawca;
- Perspektywy.
Moduł licencjonowania Office 365 wymaga od użytkownika uiszczania miesięcznej lub rocznej opłaty za dostęp do aplikacji. Dlatego właściciele komputerów PC płacą tylko za czas korzystania z oprogramowania. Jeśli już go nie potrzebują, wystarczy, że anulują odnowienie subskrypcji.
Office 2021 jest licencją wieczystą. Po zakupie tego pakietu biurowego użytkownik może korzystać z dostępnych aplikacji tak długo, jak chce. Jednak tylko na jednym urządzeniu. Aby przenieść oprogramowanie na inny komputer, należy je odinstalować na starym komputerze.
Liczba aplikacji w Office 2021 uzależniona jest od wersji oprogramowania. Najbardziej dostępne opcje umożliwiają użytkownikom uruchamianie programów Excel, Word i PowerPoint. Jeśli kupisz wersję Professional, programy te będą obejmować OneNote, Outlook, Publisher i Access.
Zalety i wady obu wersji
Aby wybrać Office 365 vs Office 2021, ważne jest poznanie mocnych i słabych stron tych pakietów biurowych. W takim przypadku zakup przyniesie maksymalne korzyści.
Wśród zalet Office 365 najczęściej podkreśla się:
- szerokie możliwości współpracy;
- dostęp do oprogramowania z różnych urządzeń;
- regularne aktualizacje i dostępność nowoczesnych funkcji;
- dostęp do 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze;
- możliwość otrzymania wsparcia technicznego.
Subskrypcja Office 365 obejmuje kilka aplikacji ułatwiających współpracę wielu użytkowników. Mogą na przykład komunikować się za pośrednictwem programu Teams. Dodatkowo abonenci mają możliwość zapisywania dokumentów w chmurze, a następnie udostępniania ich współpracownikom.
Kolejną zaletą Office 365 jest uruchamianie aplikacji z różnych urządzeń. Użytkownicy nie muszą przez cały czas pracować wyłącznie na komputerze. Jeśli pilnie potrzebujesz otworzyć dokument biurowy, możesz to zrobić nawet na smartfonie.
Wszyscy abonenci Office 365 otrzymują stałe wsparcie techniczne. Pracownicy firmy Microsoft mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów z aplikacjami i odpowiedzieć na pytania dotyczące zarządzania subskrypcją.
Wadą Office 365 jest to, że wiele funkcji wymaga połączenia z Internetem. Ponadto istnieje tak wiele funkcji, że niektóre mogą nie być przydatne dla subskrybenta. Za aplikacje biurowe trzeba regularnie płacić.
Korzyści pakietu Office 2021:
- klient płaci za oprogramowanie tylko raz;
- programy otrzymują aktualizacje zabezpieczeń;
- pełny dostęp do podstawowych aplikacji bez połączenia sieciowego;
- oprogramowanie nadaje się do instalacji w systemie Windows 10 i 11.
Kupując Office 2021, właściciele komputerów PC otrzymują wyłącznie najpopularniejsze programy. Na przykład Word, PowerPoint i Excel. Chociaż aplikacje te nie otrzymują nowych funkcji podczas aktualizacji, łatki poprawiają ich bezpieczeństwo i stabilność.
Główną wadą pakietu Office 2021 jest to, że ma tylko jedną licencję. Użytkownicy mogą uruchamiać programy tylko na jednym urządzeniu. Aby zainstalować oprogramowanie na drugim komputerze, należy je najpierw odinstalować na pierwszym.
Porównanie kosztów i dostępności
Różnice pomiędzy Office 365 a Office 2021 dotyczą także ceny. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z tych opcji jest bardziej opłacalna. Za licencję wieczystą trzeba sporo zapłacić, ale tylko raz. Za abonament trzeba płacić co miesiąc lub rok, ale mówimy o niewielkich kwotach.
Krótko mówiąc, zakup klucza Microsoft Office 365 jest korzystny dla tych osób, które nie mają zamiaru korzystać z aplikacji przez cały czas. Gdy tylko przestanie być potrzebne oprogramowanie, wystarczy zrezygnować z subskrypcji. Office 365 polecamy także posiadaczom komputerów PC, którzy potrzebują programów biurowych z najnowocześniejszymi funkcjami.
Model licencjonowania Office 2021 jest odpowiedni dla osób, które potrzebują oprogramowania biurowego na kilka najbliższych lat. Im dłużej z nich korzystają, tym bardziej opłacalny jest zakup.
Kiedy wybrać Office 365, a kiedy Office 2021
Zależy to od warunków, w jakich używane są aplikacje biurowe. Subskrypcja Office 365 jest wygodna dla różnych organizacji, ponieważ pozwala pracownikom organizować efektywną współpracę. Office 365 polecany jest użytkownikom, którzy potrzebują programów biurowych jedynie na krótki okres czasu. Również abonament na usługę chmurową jest doskonałą opcją, gdy dana osoba potrzebuje najnowocześniejszych funkcji programów Office 365.
Porównanie Microsoft Office 365 i 2021 pokazuje, że licencja wieczysta jest wygodna w użyciu na domowych komputerach PC. Osoba otrzymuje oprogramowanie, z którego może korzystać przez wiele lat bez dodatkowych opłat. Pełna funkcjonalność aplikacji jest dostępna nawet bez połączenia sieciowego.