Rozwiń swoją grę: najlepsze karty graficzne do komputerów do gier w 2023 r

Kiedy użytkownicy kupują komputer do gier, ważne jest, aby wiedzieć, które komponenty są najważniejsze dla wydajności w grach. Niektórzy uważają, że procesor jest najważniejszym elementem komputera. Jednak w przypadku aplikacji do gier większość pracy wykonują karty graficzne. To oni przetwarzają obrazy i animacje, które ludzie widzą na ekranie. Biorąc pod uwagę znaczenie procesorów graficznych, dla graczy ważny jest wybór odpowiedniej karty graficznej do gier. Od tego będzie zależeć wydajność aplikacji. Ponadto przy nieodpowiedniej karcie graficznej często nie można włączyć wysokich ustawień graficznych w grach.

Następnie porozmawiamy o najlepszych modelach GPU na rok 2023 i zaoferujemy najlepsze opcje dla graczy o różnych budżetach. Opiszemy również technologie stosowane w nowoczesnych kartach graficznych. Informacje te pomogą właścicielom komputerów PC wybrać odpowiednią kartę graficzną. Te karty graficzne działają najlepiej w nowych systemach operacyjnych. Dlatego zaleca się podłączenie ich do komputera PC, na którym zainstalowana jest licencjonowana licencja Windows 10 lub Windows 11.

Najpopularniejsze karty graficzne 2023 roku

Do najpotężniejszych procesorów graficznych tego roku zaliczają się zazwyczaj:

 • RTX-4090;
 • RTX-4080;
 • RX 7900 XTX;
 • RX7900XT.

To najlepsze karty graficzne do gier, jeśli użytkownicy chcą uruchamiać aplikacje przy maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczości 4K. Nawet w takich warunkach procesory graficzne gwarantują wysoką liczbę klatek na sekundę. Jednak modele te znacznie różnią się od siebie.

RTX 4090 to procesor graficzny oferujący najwyższą wydajność wśród nowoczesnych kart graficznych. Ten produkt Nvidii nie ma konkurencji. Nawet analogi AMD są znacznie gorsze pod względem wydajności. RTX 4090 umożliwia wygodne uruchamianie aplikacji do gier w rozdzielczości 4K z włączoną obsługą ray tracingu. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki obsłudze technologii DLSS 3. 24 GB pamięci czyni ten procesor wygodnym narzędziem do tworzenia treści wideo. Wadami RTX 4090 są zazwyczaj wysoka cena i pobór mocy wynoszący 450 W. Aby uwolnić potencjał tej karty graficznej, potrzebny jest mocny procesor i drogi zasilacz.

Drugie miejsce pod względem wydajności zajmuje inny model Nvidii – RTX 4080. To jedna z najlepszych kart graficznych roku 2023. Nadaje się do uruchamiania aplikacji do gier w rozdzielczości 4K przy ustawieniach ultra. Model ten ma około 25% mniejszą wydajność i o jedną trzecią mniejsze zużycie energii niż 4090. Jednak pod względem szybkości przetwarzania grafiki wyprzedza wszystkie inne karty graficzne Nvidii i AMD. Wadą RTX 4080 jest jego wysoka cena. W porównaniu do analogów poprzedniej generacji koszt tego modelu znacznie wzrósł.
Wśród najlepszych kart graficznych do gier firmy AMD, RX 7900 XTX zajmuje pierwsze miejsce. Model ten posiada 24 GB pamięci wideo, a podczas pracy zużywa nie więcej niż 355 watów. RX 7900 XTX radzi sobie dobrze podczas uruchamiania gier w rozdzielczości 4K, ale bez ray tracingu. Gdy włączone jest śledzenie promieni, wydajność procesora graficznego jest znacznie zmniejszona. Kolejną wadą 7900 XTX jest jego wysoka cena. Dlatego użytkownicy często wolą kupować tańszą kartę graficzną do gier od AMD.

RX 7900 XT to nieco bardziej ograniczona wersja 7900 XTX. Ten procesor graficzny ma mniej pamięci VRAM, ale 20 GB w zupełności wystarczy do nowoczesnych aplikacji do gier. Ponadto jego zużycie energii zostało zmniejszone do 315 watów. Pozwala to zaoszczędzić trochę na zakupie zasilacza. Ponadto sama karta graficzna jest obecnie sprzedawana poniżej sugerowanej ceny detalicznej, co czyni ją lepszym zakupem niż RTX 4070Ti firmy Nvidia. Główną wadą RX 7900 XT jest częsty problem wszystkich procesorów graficznych AMD. Mówimy o słabej obsłudze ray tracingu. Po włączeniu wydajność gier gwałtownie spada.

Najlepsze karty graficzne dla różnych budżetów

Aby wybrać odpowiednią kartę graficzną, ważne jest, aby wiedzieć, w jakiej rozdzielczości użytkownik będzie uruchamiał aplikacje do gier. Od tego zależy wymagana moc procesora graficznego.

Obecnie rozdzielczość zwykle używana w grach to:

 • 4K;
 • 1440p (2K);
 • 1080p (FullHD).

W poprzedniej sekcji rozmawialiśmy o najlepszych kartach graficznych do gier 4K. Dlatego będziemy kontynuować produkcję procesorów do uruchamiania gier w rozdzielczości 2K. Wiele modeli nadaje się do tego celu. Podkreślimy kilka optymalnych opcji:

 • RTX4070;
 • RX7800XT;
 • RTX 4070Ti.

Te procesory graficzne nie są wystarczająco mocne, aby obsługiwać dużą liczbę klatek na sekundę w rozdzielczości 4K, ale radzą sobie świetnie w rozdzielczości 1440p. Wybór karty graficznej firmy Nvidia lub AMD zależy od tego, czy dana osoba umożliwi ray tracing. Jeśli tak, lepiej zamówić 4070 lub 4070Ti. Gdy gra wymaga wysokiej wydajności bez śledzenia, zalecany jest RX 7800 XT. Pod względem ceny plasuje się pomiędzy konkurentami Nvidii.
Wszystkie opisane powyżej procesory gwarantują wysoką liczbę klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD, jednak do takich zadań nie opłaca się ich kupować. Cena jest za wysoka. Wygodniej jest zamawiać budżetowe karty graficzne:

 • RX7600;
 • RTX4060.

Wybierając jeden z tych modeli, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie karta graficzna będzie używana. Produkt AMD jest tańszy od swojego odpowiednika od Nvidii, ale słabo radzi sobie z włączonym ray tracingiem. Dlatego jest odpowiedni dla użytkowników, którzy nie korzystają z tego ustawienia.

Technologia i innowacja

Wśród nowych technologii kart graficznych warto wyróżnić kolejną wersję DLSS firmy Nvidia. Firma opracowała trzecią wersję tej technologii dla generacji RTX 40, która znacząco zwiększa liczbę klatek na sekundę podczas ray tracingu. Bez DLSS 3 wiele nowoczesnych gier nie może osiągnąć komfortowej wydajności.
Kolejną nowością Nvidii jest technologia Ray Reconstruction. Tak nazywa się ulepszenie śledzenia promieni, które poprawia jakość różnych efektów. W przeciwieństwie do DLSS 3, Ray Reconstruction może być również używany na poprzednich generacjach kart graficznych Nvidia.
Jesienią 2023 roku AMD wypuściło trzecią wersję swojego odpowiednika DLSS, FSR. Oczekuje się, że technologia ta będzie mogła zostać wykorzystana w Forspoken, Cyberpunk 2077 i kilku innych nowościach. Przedstawiciele AMD twierdzą, że FSR 3 pozwala kilkukrotnie zwiększyć liczbę klatek na sekundę i poprawić jakość obrazu. Dopiero niezależne testy pokażą, jak prawdziwe są te obietnice.

Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną

Aby zamówić odpowiednią kartę graficzną i uzyskać optymalne wrażenia z gry, należy wziąć pod uwagę:

 • rozdzielczość monitora;
 • moc zasilacza;
 • potrzeba śledzenia promieni;
 • wymagania systemowe gry.

Na przykład im wyższa rozdzielczość ekranu, tym mocniejszy musi być procesor graficzny. Karty graficzne o wysokiej wydajności zużywają dużo energii. Dlatego, aby z nich skorzystać, musisz zainstalować mocny zasilacz.
Jeśli ktoś kupuje gamingową kartę graficzną z możliwością obsługi ray tracingu, zaleca się zainstalowanie na komputerze jednego z modeli firmy Nvidia. Dzięki DLSS 3 procesory te zapewniają dużą liczbę klatek na sekundę i wysoką jakość obrazu.
Kiedy gracz składa komputer do uruchamiania konkretnej gry, ważne jest, aby znać jego zalecane wymagania. W takim przypadku kupi odpowiednią kartę graficzną, która pozwoli mu korzystać z wysokich ustawień graficznych w grze.

Wniosek

W 2023 roku wybór karty graficznej do uruchamiania aplikacji gamingowych jest stosunkowo łatwy. Na szczęście straszne czasy niedoborów już minęły. Teraz Nvidia i AMD produkują wiele procesorów graficznych, wśród których znajdują się modele na każdy budżet i różne rozdzielczości ekranu. Jeśli użytkownik potrzebuje karty graficznej o doskonałym połączeniu ceny i wydajności, opłaca się kupić produkty AMD. Gdy potrzebne są nowe technologie i duża liczba klatek na sekundę w ray tracingu, warto wybrać jeden z nowoczesnych modeli Nvidii.