Monitory 4K i 1080p: który ekran najlepiej odpowiada Twoim potrzebom

Kupując komputer, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Wydajność sprzętu zależy głównie od procesora, karty graficznej, pamięci RAM i innych komponentów. Jednak nawet na wydajnych komputerach praca i zabawa są niewygodne, jeśli używany jest zły monitor. Dlatego należy bardzo ostrożnie wybierać to urządzenie. Przede wszystkim musisz określić rozdzielczość swojego monitora. Obecnie dla właścicieli komputerów PC dostępnych jest kilka popularnych opcji. Na przykład 4K i 1080p. Nie wszyscy użytkownicy doskonale zdają sobie sprawę z zalet i wad tych rozdzielczości, dlatego często kupują nieodpowiednie monitory.
Następnie wyjaśnimy różnicę między 4K a 1080p. Powiemy Ci, jak rozmiar ekranu i jakość obrazu wpływają na użyteczność Twojego komputera. Powiemy Ci również, jak wybrać monitor w zależności od charakterystyki Twojego komputera. Informacje te pomogą użytkownikom zamówić urządzenie, które zapewni wygodę korzystania z komputera. Ponieważ nowoczesne monitory najlepiej współpracują z nowymi systemami operacyjnymi, zaleca się zakup licencjonowanej licencji na system Windows 10 lub Windows 11, aby z nich korzystać.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość 1080p nazywana jest także Full HD. Charakteryzuje się liczbą pikseli wynoszącą 1920×1080. Rozdzielczość 4K nazywana jest Ultra High Definition. Ma rozdzielczość 3840×2160 pikseli. Rozdzielczość 4K ma prawie czterokrotnie większą liczbę pikseli niż 1080p, co zapewnia wyższą klarowność i jakość obrazu.
Inne zalety rozdzielczości 4K:

 • Obraz na ekranie jest szczegółowy i jasny;
 • Film wygląda wysokiej jakości nawet na dużych ekranach.

Jednakże uchwała ta ma także kilka poważnych wad. Obsługują ją np. tylko niektóre monitory, które zazwyczaj są bardzo drogie. Aby oglądać treści 4K przez Internet, potrzebujesz szybkiego połączenia.
W porównaniu do Ultra High Definition, 1080p zapewnia mniej wyraźny obraz, ale jest wystarczająco dużo szczegółów i jasności, aby zapewnić wygodne oglądanie. Pliki wideo w rozdzielczości Full HD nie zajmują dużo miejsca na komputerze. Poza tym wybór monitorów o tej rozdzielczości jest znacznie większy. Teraz prawie wszystkie monitory i telewizory obsługują Full HD. Należy jednak pamiętać, że na większych ekranach wideo w rozdzielczości 1080p będzie rozmazane.

Rozmiar monitora

Oprócz rozdzielczości należy wziąć pod uwagę także wielkość monitora. Wszystko jest bardzo proste. Na małym ekranie piksele są gęstsze, co sprawia, że ​​obraz wygląda ostrzej i jest bardziej szczegółowy. Na dużym monitorze piksele są bardziej od siebie oddalone. W efekcie obraz jest rozmazany i trudno dostrzec jego szczegóły.
Jeśli właściciel komputera PC chce kupić duży monitor, musi upewnić się, że sprzęt obsługuje wysoką rozdzielczość. W przypadku małych ekranów zwykle wystarcza rozdzielczość 1080p.
Producenci produkują obecnie monitory o różnych rozmiarach. Najpopularniejsze opcje:

 • 24 cale;
 • 27 cali;
 • 32 cale.

Ekrany o przekątnej około 24 cali to optymalny wybór do korzystania z rozdzielczości Full HD. Nie ma potrzeby wybierania modeli ściśle 24-calowych. Przekątna może wynosić 23,8 lub 24,5 cala. Nawet jeśli ktoś usiądzie bezpośrednio przed takim monitorem, obraz na ekranie nie będzie rozmazany.
Dla rozdzielczości 2560×1440 pikseli zazwyczaj zalecane są ekrany 27-calowe. Jeśli włączysz na takim sprzęcie Full HD, obraz nie będzie wyglądał zbyt szczegółowo.
W przypadku monitorów o przekątnej 32 cali lub większej korzystne jest użycie rozdzielczości 4K. Nawet na dużym ekranie wszystkie szczegóły są wyraźnie widoczne, obiekty są wyświetlane wyraźnie i jasno.

Jakość obrazu

Aby porównać, jak ten sam obraz będzie wyglądał na monitorach o różnych rozdzielczościach, wystarczy spojrzeć na przykład.

Tutaj wyraźnie widać, że ze względu na większą liczbę pikseli jakość obrazu w rozdzielczości 4K jest wyższa niż w 1080p. Piksele na zdjęciu są mniej zauważalne. Dlatego składające się z nich obiekty mają wyraźne granice.
Podczas wykonywania niektórych zadań użytkownicy szczególnie korzystają z monitorów obsługujących Ultra High Definition. Na przykład, jeśli pracują z tabelami i rysunkami. Ta rozdzielczość pomaga również wyraźnie widzieć mały tekst. Rozdzielczość 4K jest również często pożądana przez graczy, którzy chcą uzyskać najwyższą jakość obrazu w aplikacjach do gier.

Wydajność

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste. Jakość obrazu Ultra High Definition znacznie przewyższa 1080p, dlatego posiadacze komputerów PC powinni przejść na monitory obsługujące rozdzielczość 4K. Jednak monitory są używane w połączeniu z komputerem. W związku z tym wydajność systemu wpływa na jakość obrazu na ekranie. Wybierając drogi monitor z obsługą Ultra High Definition, należy wziąć pod uwagę, że niektóre karty graficzne po prostu nie będą w stanie uwolnić swojego potencjału.
Aby uruchamiać aplikacje do gier w rozdzielczości Full HD przy wysokich ustawieniach, zaleca się zainstalowanie w komputerze procesora graficznego:

 • RTX3050;
 • RX6600;
 • RTX3060;
 • RX6650XT.

To tylko kilka przykładów kwalifikujących się kart graficznych, które zostaną wprowadzone na rynek w latach 2022–2023. Starsze modele również gwarantują doskonały obraz w rozdzielczości 1080p. Na przykład RTX 1070 lub 2060.
Wymagania dotyczące prawidłowego odtwarzania 4K są znacznie bardziej rygorystyczne. Jeśli użytkownicy chcą uruchamiać nowoczesne gry z ray tracingiem i dużą liczbą klatek na sekundę, muszą kupić najpotężniejsze karty graficzne. Ich cena jest zwykle bardzo wysoka. W przypadku monitorów Ultra High Definition zaleca się używanie komputerów PC z procesorami graficznymi:

 • RTX-4090;
 • RX 7900 XTX;
 • RTX-4080;
 • RX 7900 XT;
 • RTX 4070Ti.

Wydajność powyższych kart graficznych z pewnością wystarczy do oglądania filmów w rozdzielczości 4K. Gry są trochę trudniejsze. Wiele będzie zależeć od ustawień. Gdy włączone są ustawienia ray tracingu i ultra grafiki, nawet najpotężniejsze procesory nie zawsze gwarantują komfortową liczbę klatek na sekundę. Karty graficzne Nvidia najlepiej sprawdzają się w takich warunkach dzięki DLSS i innym specjalnym technologiom.
Jeśli używasz odpowiednich kart graficznych z monitorami 1080p, możesz zainstalować w swoim komputerze prawie każdy nowoczesny procesor. Nawet budżetowe komputery ujawnią możliwości RX 6600 czy RTX 3050. Jednak w systemach przeznaczonych do 4K zaleca się stosowanie mocniejszych procesorów. Na przykład i7 13700k lub Ryzen 7 7800x3D.

Koszt i dostępność

Monitory o rozdzielczości 4K są średnio trzy razy droższe od monitorów o rozdzielczości 1080p. Należy mieć na uwadze, że topowe modele z najlepszymi matrycami i przydatnymi funkcjami dodatkowymi znacznie przewyższają budżetowe rozwiązania ceną. Do tego należy dodać koszt wydajnej karty graficznej i procesora. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, nie każdy właściciel komputera PC może kupić sprzęt zapewniający najczystszy i najbardziej szczegółowy obraz.
Aby w pełni obsługiwać monitory Full HD, wystarczą budżetowy procesor i karta graficzna. Ponadto prawie wszystkie urządzenia obsługują tę rozdzielczość. Potencjalni nabywcy mają duży wybór monitorów, z których mogą zamówić model o optymalnej kombinacji ceny i właściwości.

Wniosek

Choć monitory 4K stopniowo stają się coraz tańsze, koszt sprzętu jest wciąż na tyle wysoki, że nie każdego użytkownika na niego stać. Zazwyczaj tego typu urządzenia wybierane są do uruchamiania aplikacji gamingowych w maksymalnej rozdzielczości. Są również bardzo wygodne do oglądania filmów i innych treści wideo. Za te zalety trzeba będzie zapłacić wysoką cenę, biorąc pod uwagę zakup drogiego procesora, karty graficznej i monitora. Dlatego dla wielu bardziej opłaca się zamówić sprzęt z obsługą 1080p. Tak, jakość obrazu w nim będzie gorsza niż w monitorach obsługujących 4K. Różnica nie jest jednak na tyle duża, aby stanowiła problem podczas codziennej pracy przy komputerze. W rozdzielczości Full HD łatwo dojrzeć na ekranie wszelkie szczegóły, choć mogą one nie wyglądać wystarczająco ostro.