Porównanie laptopów: Jak wybrać do pracy i zabawy

Jeśli chodzi o wybór komputera, wielu użytkowników woli laptopy. Zajmują znacznie mniej miejsca niż zwykły komputer PC. Aby korzystać z laptopa, nie trzeba podłączać do niego dodatkowego sprzętu. Ponadto korzystanie z takiej technologii jest możliwe nawet w trybie offline. Dlatego w wielu sytuacjach wybór laptopa zapewnia więcej korzyści niż zakup komputera osobistego. Niestety, obecnie nie wszyscy użytkownicy są dobrze zorientowani w typach i modelach laptopów. W rezultacie często kupują sprzęt o słabszej mocy lub przepłacają za zaawansowane funkcje, których nie potrzebują.
Następnie porównamy laptopy pod względem rodzaju, parametrów i marek. Podamy również zalecenia dotyczące wyboru laptopów w zależności od przeznaczenia, budżetu i innych parametrów. Informacje te pomogą Państwu zamówić sprzęt o optymalnej kombinacji ceny i funkcjonalności. Dla wielu korzystne jest zamówienie laptopa z preinstalowanym systemem operacyjnym. Jeśli chcesz, możesz kupić osobno klucz do systemu Windows 10 lub 11.

Rodzaje laptopów

Przed zakupem laptopa ważne jest, aby zastanowić się, do czego będzie on używany. Laptopy wyróżniają się tym parametrem:

 • dla pracy i produktywności;
 • aplikacje do gier;
 • rozrywka i multimedia.

Aby wybrać laptopa do pracy, trzeba wiedzieć, o jakim rodzaju aktywności mówimy. Przykładowo, jeśli dana osoba nie będzie często nosić sprzętu i zamierza używać go wyłącznie w domu lub w biurze, warto zamówić model z dużym wyświetlaczem. W przypadku ciągłej zmiany miejsca pracy opłaca się kupić lekki i cienki laptop. Ważne jest również, aby charakterystyka laptopa do pracy spełniała następujące parametry:

 • przekątna ekranu od 15,6 cala;
 • co najmniej 3 porty USB;
 • z 8 GB pamięci RAM;
 • pamięć od 256 GB.

Zaleca się zamówienie urządzenia z dyskiem SSD. Dokumenty biurowe zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, dlatego można wykorzystać stosunkowo niewielkie urządzenie do ich przechowywania. Ten dysk SSD jest niedrogi, ale zapewnia szybki transfer danych. Korzystne jest również zakupienie systemu Windows 11, ponieważ system ten gwarantuje doskonałą kompatybilność z dyskami SSD. Wybór karty graficznej do laptopa zależy od zadania. Jeśli ktoś tworzy i edytuje dokumenty biurowe, wystarczy zintegrowana karta graficzna. Jest niedrogi i niezbyt mocny, ale z łatwością radzi sobie ze zwykłymi zadaniami. Przetwarzanie wideo wymaga mocnej, oddzielnej karty.

Jeśli użytkownik zamierza uruchamiać na laptopie nowoczesne aplikacje do gier, przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniej, osobnej karty graficznej. Od tego w dużej mierze zależy wydajność laptopa gamingowego. Im mocniejsza karta graficzna, tym wyższa dostępna rozdzielczość ekranu i ustawienia, które można wykorzystać w grach. Na przykład RTX 4060 lub RX 7600M pozwala na uruchomienie niemal każdej aplikacji do gier przy wysokich ustawieniach graficznych. Jeśli użytkownik chce włączyć ray tracing i ustawienia ultra, rekomenduje się RTX 4080 lub 4090. To obecnie najpotężniejsze karty graficzne.

Aby uwolnić pełen potencjał swojej karty graficznej, musisz wybrać odpowiedni procesor. Na przykład RTX 4090 wymaga co najmniej i5 13600k lub Ryzen 5 7600. Optymalne procesory dla wydajnego laptopa do gier to i7 13700k lub Ryzen 7 7800x3D.
Jeśli ktoś chce instalować nowoczesne gry na laptopie, przyda się dysk SSD o pojemności co najmniej 512 GB. Umożliwi to pobranie dowolnej aplikacji i zapewni jej szybkie uruchomienie.

Kolejnym ważnym parametrem laptopa do gier jest pamięć RAM. Współczesne gry zużywają go w dużych ilościach. Dlatego laptop musi mieć co najmniej 8 GB pamięci RAM, aby uruchomić tego typu aplikacje. Jeszcze lepiej, jeśli jest 16 GB RAM-u. W tym przypadku wystarczy uruchomić system operacyjny i najbardziej wymagające gry.

Laptop do rozrywki nie musi być bardzo wydajny. W końcu zakłada się, że użytkownik będzie za jego pomocą surfował po Internecie i oglądał różnorodne treści wideo. Do takich zadań nadają się urządzenia ze zintegrowaną kartą graficzną i procesorem budżetowym.

Inne zalecane cechy:

 • RAM od 8 GB;
 • Dysk twardy lub dysk SSD 500 GB.

Na sprzęcie wyposażonym w takie podzespoły użytkownicy mogą z łatwością przeszukiwać Internet i odtwarzać pliki wideo. Pojemne schowki pozwalają na przechowywanie różnorodnych filmów. Ponieważ prędkość przesyłania danych nie jest zbyt istotna dla rozrywki na laptopie, kupujący mogą zaoszczędzić pieniądze i kupić dysk twardy zamiast dysku SSD.

Dane techniczne

Kupując laptopa, należy wziąć pod uwagę:

 • procesor i pamięć RAM;
 • grafika i rozdzielczość ekranu;
 • porty i połączenia;
 • żywotność baterii.

Wybierając procesor, kupujący mają dwie opcje – Intel i AMD. Obaj programiści produkują dużą liczbę modeli o różnych parametrach. Zaleca się zakup laptopów z serii Intel Core lub AMD Ryzen. Stosowane są w wielu popularnych markach laptopów.
Wcześniej laptopy korzystały z 4 GB pamięci RAM. Teraz to już nie wystarczy. W przypadku urządzeń domowych zalecane jest 8 GB, a w przypadku urządzeń do gier 16 GB. Korzystne jest także kupno laptopa z wymienną pamięcią RAM. Umożliwi to w przyszłości instalację dodatkowej pamięci RAM w sprzęcie.
Karty graficzne dzielą się na zintegrowane i dyskretne. Te pierwsze są wbudowane w procesor i charakteryzują się małą mocą. Te ostatnie są drogie, ale świetnie nadają się do uruchamiania aplikacji do gier na wysokich ustawieniach i do przetwarzania wideo. Dlatego przed zakupem karty musisz zrozumieć, do czego będzie ona używana.
Przy wyborze laptopa ważne jest, aby wziąć pod uwagę liczbę portów. Przydają się, jeśli ktoś planuje podłączyć do laptopa dodatkowe urządzenia.
Dla osób, które planują często korzystać z laptopa z dala od dostępu do sieci elektrycznej, ważny jest wybór sprzętu o maksymalnej autonomii. Wydajne urządzenia zwykle wyczerpują się szybciej. Zaleca się wybierać sprzęt z baterią o pojemności co najmniej 4000 mAh.

Marki i modele

Obecnie w Rosji duże zapotrzebowanie na następujące urządzenia:

 • MSI;
 • Lenovo;
 • Honor;
 • Huawei;
 • Jabłko;
 • ASUSa;
 • HP;
 • Dell;
 • Acera.

Wśród popularnych marek laptopów od 2022 roku Rosjanie coraz częściej zaczynają kupować produkty od chińskich programistów. Przykładowo Huawei dostarczył w tym roku do Rosji czterokrotnie więcej laptopów niż rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że są zdecydowanie najlepsi.
Do pracy i rozrywki nadaje się Acer Swift 5. Jest to lekki laptop o dużej żywotności baterii.
Jeśli użytkownik zamierza tworzyć i edytować treści wideo, zaleca się zamówienie Acer ConceptD 7 Pro. To drogie urządzenie, które oferuje wysoką wydajność i dobrą kontrolę temperatury.

Budżet i dodatkowe zalecenia

Wybierając laptopa, wiele osób bierze pod uwagę jedynie budżet. To jest błąd. Trzeba wiedzieć, w jakim celu ktoś kupuje laptop. Jeśli potrzebuje sprzętu do tworzenia treści wideo, nie ma sensu zamawiać laptopa o niewystarczających specyfikacjach do takich operacji. Lepiej odłożyć zakup na później, zaoszczędzić więcej pieniędzy i kupić urządzenie o niezbędnych parametrach.
Do pracy w domu i prostej pracy biurowej zwykle wystarczą modele budżetowe zaczynające się od 35 tysięcy rubli. Laptopy do gier kosztują średnio ponad 60 tysięcy rubli. W przypadku skomplikowanych zadań roboczych często zalecane są modele kosztujące 150 tysięcy rubli i więcej.
Przed zakupem sprzętu jednej z popularnych marek laptopów warto upewnić się, czy posiada on gwarancję i wsparcie techniczne. Wiele firm zaprzestało działalności w Rosji, co powoduje problemy z dostawami części zamiennych. Na przykład sytuacja ta rozwinęła się w przypadku HP.
Użytkownicy często interesują się tym, czy zamiast nowego można kupić odnowiony laptop. Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od różnicy cen. Czasami jest to tylko kilka tysięcy. W takiej sytuacji bardziej opłaca się zamówić nowe urządzenie, gdyż dłużej będzie ono serwisowane w ramach gwarancji. Jeśli cena odnowionego laptopa jest zbyt niska, może to oznaczać, że sprzęt nie posłuży długo. Zaleca się porównanie kosztów obecnie i w momencie wypuszczenia modelu. Jeśli nowa cena jest wyższa od starej, taki zakup jest nieopłacalny.

Wniosek

Porównanie laptopów na rynku rosyjskim pokazuje, że obecnie można kupić laptopa do różnego rodzaju działalności. Kupujący mają do dyspozycji różnorodne modele do pracy, zabawy i rozrywki. Dlatego z łatwością mogą dobrać sprzęt w zależności od swoich potrzeb i budżetu.