SSD vs HDD: Jak wybrać odpowiedni dysk do swojego komputera

Nowoczesne aplikacje do gier i zwykłe programy wymagają dużo wolnego miejsca do zainstalowania. Dlatego często ważne jest, aby użytkownicy rozważyli zakup nowego dysku. W sprzedaży jest teraz duży wybór dysków SSD i HDD. Jednak niektórzy ludzie mają problemy ze zrozumieniem różnicy między różnymi typami dysków. W rezultacie mogą kupić dysk, który nie jest wystarczająco szybki lub zapłacić więcej za duże prędkości, których nie potrzebują.
Następnie wyjaśnimy zalety i wady dysków półprzewodnikowych i dysków twardych. Podamy również kilka zaleceń dotyczących wyboru dysku w zależności od potrzeb właściciela komputera i jego systemu operacyjnego. Na przykład, jeśli kupisz system Windows 11, zazwyczaj opłaca się zainstalować dysk SSD w komputerze.

Zalety i wady dysków SSD

Jeśli chodzi o instalację nowego dysku w komputerze, wielu użytkowników woli dysk SSD. Dysk SSD ma kilka ważnych zalet:

  • wysoka prędkość odczytu i zapisu;
  • niezawodność;
  • niski poziom hałasu.

Dyski SSD zapisują i odczytują dane średnio cztery razy szybciej niż dyski twarde. Niektóre modele zapewniają jeszcze większą prędkość wymiany informacji. Na przykład, jeśli kupisz klucz do systemu Windows 10 i zainstalujesz ten system na dysku SSD, uruchomi się on za kilka sekund.
Dyski półprzewodnikowe nie mają ruchomych części. Zmniejsza to prawdopodobieństwo awarii, a także gwarantuje prawie całkowity brak hałasu podczas pracy.
Wśród wad dysków SSD zwykle podkreśla się ograniczone zasoby. Faktem jest, że informacje można zapisać na takim dysku tylko określoną liczbę razy. Jednak problem ten tylko wydaje się poważny. W rzeczywistości wiele dysków SSD ulega awarii ze względu na wiek, a nie osiągnięcie limitu zapisu.
Jeśli porównasz dyski SSD i dyski twarde, średni koszt dysków SSD jest wyższy niż dysków twardych. Jednak różnica nie jest bardzo duża. Ponadto dyski półprzewodnikowe z roku na rok stają się coraz tańsze. Teraz są dostępne dla każdego użytkownika.

Zalety i wady dysku twardego

Osoby instalujące dysk twardy w komputerze PC zazwyczaj uzasadniają swój wybór faktem, że dysk twardy:

  • sprzedawane po niskiej cenie;
  • mieć nieograniczone zasoby pracy.

Jeśli użytkownik potrzebuje maksymalnej pojemności, dysk twardy będzie doskonałym wyborem. Teraz w sprzedaży są modele o pojemności 20 TB i większej. Dlatego dyski twarde są często używane do przechowywania wielu dużych plików. Dysk SSD ma gorszą pojemność. Ponadto dyski SSD o dużej pojemności są bardzo drogie.
Korzystne jest również używanie dysku twardego w komputerze do wielokrotnego nagrywania plików. W przypadku takich dysków nie ma znaczenia, jak często właściciel komputera zapisuje i usuwa z nich dane. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tych operacji.
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wady dysków twardych. Na przykład zawierają ruchome części. Dlatego podczas pracy sprzęt zużywa się i wzrasta prawdopodobieństwo jego awarii. Kolejnym problemem jest niska prędkość nagrywania. Jeśli użytkownik będzie musiał przeprowadzić migrację danych z pełnego dysku, procedura ta zajmie bardzo dużo czasu.

Jak wybrać odpowiedni dysk

Aby zamówić odpowiedni dysk, właściciel komputera musi zdecydować, które właściwości sprzętu są dla niego najważniejsze. Na przykład dla graczy kluczowym parametrem jest prędkość dysku. Dlatego koneserzy aplikacji do gier, gdy tylko jest to możliwe, starają się instalować w swoich komputerach dyski półprzewodnikowe. Tylko na nich nowoczesne gry większe niż 100 GB instalują się wystarczająco szybko. Ale zainstalowanie ich na dysku twardym może zająć pół dnia.
Jeżeli użytkownik potrzebuje dysku do przechowywania dużej ilości plików muzycznych i wideo, korzystnym dla niego będzie zakup dysku HDD. Nawet największa kolekcja filmów w wysokiej rozdzielczości z łatwością zmieści się na dziesięcioterabajtowym dysku.
Do codziennej pracy na komputerze zwykle polecane są dyski półprzewodnikowe. Nie są dużo droższe od dysków twardych, ale charakteryzują się znacznie większą szybkością. Szybko ładują system operacyjny i różne aplikacje.

Wniosek

Teraz właściciele komputerów PC mają dostęp do dużego wyboru dysków twardych i półprzewodnikowych. Wśród nich z łatwością wybierzesz dysk o optymalnej wielkości i szybkości zapisu danych. Szczególnie korzystne jest zainstalowanie w komputerze dysku SSD. Dysk ten gwarantuje szybkie ładowanie systemu i aplikacji oraz transfer danych. Jego cena jest tylko nieznacznie wyższa od ceny dysku twardego.