Porównanie procesorów Intel i AMD: Który wybrać do swojego komputera

Kiedy użytkownicy kupują komponenty do komputerów PC, procesor (CPU) jest prawie zawsze pierwszym wyborem, jakiego dokonują. To najważniejszy element w każdym komputerze. Niezależnie od celu, w jakim ludzie kupują procesor, i tak będą musieli wybierać między produktami Intela i AMD. Jeśli kupisz klucz do systemu Windows 10 lub innego systemu operacyjnego od Microsoftu, wiele procesorów tych producentów będzie dla nich odpowiednich. Nie da się z całą pewnością stwierdzić, czyje produkty są lepsze. Procesory AMD i Intel mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. W przeciwnym razie właściciel komputera ryzykuje przepłatą za zbyt mocny procesor lub zakupem urządzenia o niewystarczającej wydajności.
Następnie porównamy Intel i AMD, opiszemy ich mocne i słabe strony, a także podamy rekomendacje dotyczące wyboru. Informacje te będą przydatne przy zakupie procesora. Ponadto artykuł jest przydatny dla osób, które chcą lepiej poznać zalety i wady procesora w swoim komputerze.

Procesory Intel: zalety i wady

Obecnie w sprzedaży jest wiele procesorów Intel. Wśród nich użytkownicy mogą łatwo znaleźć opcje z optymalną kombinacją funkcjonalności i ceny. Jednak ze względu na różnorodność modeli trudno wymienić zalety i wady, które są typowe dla wszystkich modeli procesorów Intela. Dlatego ograniczymy się do opisania zalet i wad procesorów, które trafiły do ​​sprzedaży w latach 2022-23. Ich główne zalety:

  • doskonałe połączenie mocy i ceny;
  • wysoka wydajność w grach i podczas pracy z wideo;
  • możliwość podkręcania;
  • niezawodni kierowcy;
  • architektura nowoczesna.

Kolejną zaletą nowoczesnych procesorów Intela jest to, że można ich używać razem z płytami głównymi obsługującymi pamięć RAM DDR4 lub DDR5. Oznacza to, że właściciele komputerów PC mają większą swobodę przy wyborze komponentów.
Procesory Intel mają też kilka wad. Wiele wydajnych modeli zużywa duże ilości energii i nagrzewa się podczas pracy. Dlatego potrzebują wysokiej jakości chłodzenia. Często pojawiają się również problemy z bezpieczeństwem procesorów Intel. Luki są w nich identyfikowane częściej niż w produktach innych deweloperów.

Procesory AMD: zalety i wady

Wybierając procesor AMD, użytkownicy otrzymują kalkulator:

  • z wysoką wydajnością w grach;
  • niskie zużycie energii;
  • architektura nowoczesna;
  • niewielka liczba luk.

Obecnie nowoczesne procesory AMD produkowane są w procesie technologicznym 5 nanometrów. Według tego wskaźnika są one lepsze od produktów Intela. Procesory AMD zużywają średnio mniej energii niż ich konkurencyjne odpowiedniki. Są również lepsze pod względem bezpieczeństwa. W tych procesorach wykryto mniej luk w zabezpieczeniach, co zmniejsza prawdopodobieństwo uzyskania dostępu do komputera przez atakujących.
Jedną z głównych wad procesorów AMD są sterowniki. Niektórzy użytkownicy mogą doświadczyć nieprawidłowego działania systemu operacyjnego po pobraniu najnowszych poprawek. Dlatego przed pobraniem nowej wersji sterowników warto zapoznać się z informacjami na ich temat w Internecie.
Kolejną wadą procesorów AMD jest ich brak wydajności podczas tworzenia treści wideo. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich procesorów. Najpotężniejsze modele radzą sobie dobrze z każdym zadaniem, ale są bardzo drogie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora

Aby zamówić odpowiedni procesor, ważne jest, aby wiedzieć, do czego będzie on używany. Od tego będzie zależeć wybór między Intelem a AMD, a także charakterystyka urządzenia. Naturalnie procesor dla graczy będzie inny niż procesor do zastosowań biurowych.
Kolejną ważną kwestią jest cena. Wielu użytkowników próbuje zaoszczędzić pieniądze i ostatecznie kupuje tanie procesory o niewystarczającej wydajności. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy opłaca się oszczędzać, a kiedy nie. Na przykład osoba buduje system do przetwarzania wideo i przesyłania strumieniowego w sieci. Do tego potrzebny jest odpowiedni procesor. Jeśli dostępne środki nie wystarczą, lepiej odłożyć zakup na później i zaoszczędzić na odpowiedni procesor. Podobnie nie należy przepłacać za wydajny procesor, jeśli jego możliwości nie będą przydatne w przyszłości.
Dla niektórych właścicieli komputerów ważna jest efektywność energetyczna sprzętu. Teraz Intel i AMD oferują użytkownikom wiele modeli o niskim zużyciu energii. Wśród nich łatwo znaleźć opcję o odpowiednich parametrach.

Zalecenia dotyczące zakupu procesora

Jeśli ktoś chce używać komputera głównie do uruchamiania aplikacji do gier, korzystne jest dla niego zamówienie procesorów Intel. Doskonałe opcje budżetowe to Intel Core i3 12100 i i5 13400. W segmencie średniej klasy wielu poleca i5 13600k. Wśród topowych rozwiązań AMD ma bardzo atrakcyjne oferty dla graczy w postaci Ryzen 7 7800x3D i Ryzen 9 7950x3D. Gwarantują doskonałą wydajność we wszystkich nowoczesnych grach. Wadą tych modeli jest ich zmniejszona wydajność podczas wykonywania innych zadań. Jeśli użytkownicy chcą bardziej zrównoważonego procesora, zalecamy wybór i7-13700k lub i9-13900k firmy Intel. Dodatkowo warto kupić na swój komputer system Windows 11. System ten posiada kilka funkcji poprawiających wydajność w grach.
Procesory Intel lepiej nadają się do przetwarzania wideo i przesyłania strumieniowego. Na przykład często wykorzystuje się do tego modele z możliwością podkręcania – 13600k i 13700k lub ich analogi z poprzedniej generacji.
W przypadku urządzeń biurowych i komputerów domowych, na których nie działają nowoczesne gry, można wybrać budżetowe procesory AMD i Intel. Np. zeszłoroczny i3 12100 czy nowoczesny i5 13400 i Ryzen 5 7600. Te procesory są niedrogie i ułatwiają wykonanie każdego codziennego zadania.

Wniosek

To dobry moment na zakup nowego procesora do swojego komputera. Użytkownicy mają dostęp do dużego wyboru nowoczesnych procesorów AMD i Intel. Analogi tych producentów nie są od siebie dużo gorsze. Dysponujemy zarówno rozwiązaniami budżetowymi, jak i komputerami z najwyższej półki, które charakteryzują się dużą wydajnością. Dlatego właściciele komputerów PC mogą z łatwością kupić procesor do gier, pracy lub codziennych zadań.