Szczegółowy przegląd wymagań systemowych dla pakietu Microsoft Office 2021

Kiedy użytkownicy mają potrzebę korzystania z aplikacji biurowych, najczęściej instalują pakiet Microsoft Office na swoim komputerze. Wielu z nich ma jednak trudności z wyborem odpowiedniej wersji pakietu Office. Subskrypcja Office 365 pozwala na korzystanie z programów o najszerszej możliwej funkcjonalności, ale trzeba za nią płacić co miesiąc. Często bardziej opłacalne jest zamówienie licencji wieczystej. Najnowszą wersją takiego oprogramowania jest Office 2021. Aby zrozumieć, czy możesz zainstalować to oprogramowanie na swoim komputerze, musisz znać wymagania systemowe Office 2021.
Następnie opowiemy o głównych warunkach stosowania pakietu Office 2021 na komputerze. Ocenimy główne cechy, które są potrzebne do uruchomienia tego oprogramowania: system operacyjny, procesor, pamięć masowa itp. Informacje te pomogą użytkownikom szybko określić, czy Microsoft Office 2021 jest odpowiedni dla ich komputera. Dowiedzą się również, jakie cechy są niezbędne do optymalnego działania aplikacji z pakietu biurowego.

System operacyjny

Do zainstalowania i korzystania z pakietu Office 2021 wymagany jest system operacyjny Windows 10 lub 11. Ten pakiet biurowy jest również odpowiedni dla nowoczesnych serwerowych systemów operacyjnych – Windows Server 2019 i 2022.
Należy zauważyć, że Office 2021 jest kompatybilny z systemami operacyjnymi firmy Apple. Można go zainstalować na trzech ostatnich wersjach macOS. Obecnie są to:

  • Big Sur;
  • Catalina;
  • Mojave.

Zaleca się korzystanie z pakietu Office 2021 na najnowszej wersji systemu macOS, ponieważ Microsoft przestaje zapewniać wsparcie dla najstarszej wersji systemu operacyjnego z tych trzech po wydaniu nowej edycji. Im nowsza wersja systemu Apple, tym dłużej Office 2021 może być na nim używany.
Wśród systemów od Microsoftu bardziej opłaca się zainstalować Office 2021 na Windows 11. Będzie on wspierany dłużej niż “dziesiątka”. Dlatego potrzeba przejścia na bardziej nowoczesny system operacyjny nie pojawi się szybko.

Procesor i pamięć

Jeśli mówimy o procesorze (CPU) i pamięci RAM (RAM) dla Office 2021, ważne jest, aby upewnić się, że komputer ma co najmniej 1,1 GHz. Powinien to być procesor dwurdzeniowy z architekturą 64-bitową. Są to minimalne wymagania dla pakietu Office 2021. Jeśli użytkownik zamierza uruchamiać programy wymagające dużej ilości zasobów jednocześnie z aplikacjami biurowymi, zaleca się zainstalowanie w komputerze procesora o częstotliwości 2 GHz.
Do uruchomienia pakietu Microsoft Office w systemach operacyjnych Windows wymagane jest co najmniej 4 GB pamięci RAM. Komputery z systemem macOS wymagają 8 GB pamięci RAM.

Dysk twardy i przestrzeń dyskowa

Przed zainstalowaniem pakietu Office 2021 w systemie Windows 10 lub 11 należy upewnić się, że na jednym z dysków twardych jest co najmniej 4 GB wolnego miejsca. Oprogramowanie można zainstalować na dysku twardym lub dysku SSD.
W przypadku komputerów z systemem macOS do zainstalowania pakietu Office 2021 wymagane jest co najmniej 10 GB wolnego miejsca. Wymagania systemowe dla tego systemu operacyjnego zakładają również, że dyski w komputerze są w formacie APFS lub HFS+.
Należy pamiętać, że kryteria dotyczące wielkości wolnego miejsca na dysku różnią się w zależności od wersji pakietu Office 2021. Niektóre edycje mają więcej programów niż inne. Z tego powodu rozmiar zainstalowanego pakietu biurowego wzrośnie. Dlatego przed zakupem konkretnej wersji Office 2021 warto zapoznać się z jej wymaganiami.

Karta graficzna

Jeśli właściciel komputera chce zainstalować pakiet Office 2021, potrzebuje procesora graficznego (GPU) obsługującego DirectX 9 lub nowszy z WDDM 2.0. W przypadku korzystania ze Skype for Business pamięć karty graficznej musi wynosić co najmniej 128 MB. Wymagana jest także obsługa głębi kolorów 32 bity na cal.
W przypadku komputerów z systemem macOS karta graficzna i karta graficzna nie są ważne, o ile komputer spełnia pozostałe wymagane specyfikacje.

Inne wymagania systemowe

Aby użytkownik miał dobry widok interfejsu aplikacji Office 2021 na monitorze, wymagany jest ekran o rozdzielczości 1280 x 768 lub większej. W takim przypadku wszystkie elementy oprogramowania będą widoczne. W przypadku komputerów z monitorami obsługującymi rozdzielczość 4K lub wyższą zaleca się zainstalowanie 64-bitowej wersji pakietu Office 2021. Tylko to pozwoli ci wybrać najlepsze ustawienia graficzne.
Warto również z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jaką przeglądarkę zainstalować dla usług online Office 2021. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnego pakietu biurowego od Microsoftu, zaleca się korzystanie z:

  • Chrome;
  • Edge;
  • Firefox;
  • Safari.

Najnowsze wersje tych przeglądarek umożliwiają wygodne korzystanie z usług online powiązanych z pakietem Office 2021.

Podsumowanie

Chociaż najnowsza wersja pakietu biurowego z licencją wieczystą oferuje użytkownikom szeroką gamę przydatnych narzędzi, nie ma ona bardzo rygorystycznych wymagań systemowych. Niemal każdy nowoczesny komputer nadaje się do zainstalowania pakietu Office 2021. W tym celu wystarczy zainstalować na nim Windows 10 lub inny zalecany system. Office 2021 jest również łatwy w użyciu na macOS. Zainstaluje się i uruchomi bez problemów w trzech najnowszych wersjach tego systemu operacyjnego.