Wymagania systemowe Windows 11: jak przygotować komputer do aktualizacji

Windows 11 oferuje użytkownikom wiele przydatnych innowacji. Ten system ma prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs, ulepszone funkcje ochrony danych i doskonałą wydajność. Dlatego też wielu posiadaczy innych systemów operacyjnych Microsoftu chętnie decyduje się na aktualizację do Windows 11. Niestety, nie każdy będzie w stanie zrobić to od razu. Faktem jest, że niektóre komputery nie spełniają wymagań systemowych Windows 11. Przed aktualizacją do tego systemu ważne jest przygotowanie komputera do takiej procedury.
Następnie opowiemy o minimalnych i zalecanych wymaganiach dla systemu Windows 11, a także wyjaśnimy, jak sprawdzić komputer pod kątem zgodności z tym systemem operacyjnym. Informacje te pomogą użytkownikom zrozumieć, czy muszą zaktualizować swoje urządzenie przed zainstalowaniem nowego systemu firmy Microsoft. Ponadto opiszemy, jak zaktualizować komputer do systemu Windows 11 i nie stracić przy tym cennych plików.

Wymagania systemowe Windows 11

Jeśli użytkownik zamierza zakupić ten system operacyjny, potrzebuje komputera o odpowiednich parametrach. Minimalne wymagania dla tego systemu operacyjnego to:

  • 64-bitowy dwurdzeniowy procesor (CPU) o częstotliwości 1 GHz lub wyższej;
  • pamięć RAM 4 GB lub więcej;
  • co najmniej 64 GB wolnego miejsca na dysku;
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 12;
  • TPM 2.0;
  • UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu;
  • monitor o przekątnej 9 cali lub większej i rozdzielczości 720p;
  • połączenie z Internetem.

Jeśli komputer spełnia te specyfikacje, można kupić system Windows 11 i zainstalować go bez żadnych problemów. Nie gwarantuje to jednak maksymalnej wydajności systemu. Aby aplikacje wymagające dużej ilości zasobów uruchamiały się bez opóźnień, niektóre specyfikacje komputera muszą przekraczać minimum:

  • 64-bitowy procesor o częstotliwości 2,4 GHz lub wyższej;
  • 8 GB pamięci RAM;
  • dysk twardy lub dysk półprzewodnikowy o pojemności 240 GB lub więcej;
  • monitor o rozdzielczości FullHD.

Na komputerze o takich parametrach można nie tylko surfować po Internecie i korzystać z oprogramowania biurowego, ale także uruchamiać aplikacje do pracy i gier, które zużywają dużo zasobów.

Sprawdzanie kompatybilności

Aby dowiedzieć się, czy możliwa jest aktualizacja do Windows 11, zaleca się pobranie programu PC Health Check ze strony Microsoftu.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania należy kliknąć przycisk “Sprawdź teraz”. Aplikacja przeskanuje komputer i określi, czy nadaje się on do zainstalowania systemu Windows 11. Po zakończeniu sprawdzania na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat.

Na przykład taki jak ten. Jeśli aktualizacja systemu operacyjnego nie jest możliwa, zaleca się rozważenie wymiany nieodpowiednich komponentów.

Aktualizacja podzespołów

Aby zwiększyć charakterystykę komputera przynajmniej do minimalnych wymagań systemowych Windows 11, czasami wystarczy zakup kilku dodatkowych komponentów. Na przykład modułów pamięci RAM lub karty graficznej.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy procesor komputera nie jest wystarczająco wydajny, aby korzystać z systemu Windows 11. Wówczas zalecana jest jego wymiana. Zwłaszcza, że jeśli nie spełnia on nawet minimalnych wymagań, to mówimy o starym modelu, który nie łączy się dobrze z nowoczesnym oprogramowaniem. Wybierając nowy procesor, warto skupić się na zalecanych cechach. W takim przypadku obsługiwany sprzęt Windows 11 zapewni maksymalną wydajność systemu.
Należy pamiętać, że komputer musi mieć zainstalowany moduł TPM 2.0. Jest to moduł zaufanej platformy, który poprawia ochronę danych i jest wykorzystywany w wielu systemach bezpieczeństwa. Jest on obecny w procesorach Intel i AMD wydanych 5 lat temu i później. Dlatego użytkownicy nie muszą kupować najnowszego procesora.

Przygotowanie danych

Chociaż aktualizacja do Windows 11 ze starszych systemów pozwala zachować wszystkie pliki, foldery i aplikacje, istnieje ryzyko, że niektóre dokumenty zostaną usunięte. Dlatego przed aktualizacją zaleca się wykonanie kopii zapasowej danych. Następnie pozostanie wybrać lokalizację do przechowywania plików. Kopie dokumentów można przesłać na zewnętrzny dysk twardy lub do pamięci masowej w chmurze. Obie te opcje zapewniają, że przypadkowo usunięte pliki można łatwo odzyskać.

Instalacja systemu Windows 11

Po upewnieniu się, że komputer jest zgodny z systemem Windows 11 i zapisaniu kopii ważnych dokumentów w bezpiecznym miejscu, można rozpocząć instalację systemu operacyjnego. Procedurę tę można łatwo przeprowadzić na kilka sposobów.
Pierwszą opcją jest skorzystanie z Centrum aktualizacji systemu Windows.

Jeśli aktualizacja Windows 11 jest dostępna na komputerze, należy kliknąć przycisk “Pobierz i zainstaluj”.
Drugą opcją jest instalacja systemu Windows 11 za pomocą aplikacji Asystent instalacji systemu Windows 11.

Można ją pobrać ze strony internetowej firmy Microsoft. Po pobraniu programu na komputer należy go zainstalować i uruchomić. Samodzielnie pobierze on wszystkie pliki potrzebne do instalacji systemu Windows 11. W jej trakcie komputer zostanie kilkakrotnie uruchomiony ponownie. Ponadto właściciel komputera będzie musiał wybrać początkowe opcje konfiguracji systemu. Na przykład język i układ klawiatury.
Po zakończeniu instalacji systemu Windows 11 zaleca się sprawdzenie stanu plików ze starego systemu operacyjnego. Jeśli zostały usunięte, należy przywrócić je z kopii zapasowej.

Podsumowanie

Jeśli użytkownicy nie są pewni, czy ich komputer spełnia wymagania systemu Windows 11, mogą to łatwo sprawdzić za pomocą aplikacji PC Health Check. Jeśli wszystko jest w porządku, mogą natychmiast rozpocząć aktualizację do nowoczesnego systemu operacyjnego. Czasami niektóre specyfikacje urządzeń nie są wystarczająco wysokie dla systemu Windows 11. Właściciele komputerów mogą łatwo usunąć tę przeszkodę, wymieniając poszczególne komponenty komputera lub po prostu instalując dodatkowe komponenty.