Rodzaje licencji systemu Windows: OEM i ESD
Podczas zakupu licencjonowanego systemu operacyjnego w trybie offline lub w sklepie internetowym, zostaniesz poproszony o wybranie rodzaju licencji Windows, z których każda zapewnia użytkownikowi inne prawa. Rodzaje te określają warunki korzystania z systemu operacyjnego, ale nie mają żadnego wpływu na jego funkcjonalność.
Rodzaj licencji – jest to instrument prawny, za pośrednictwem którego producent „umawia się” z użytkownikiem o tym, w jaki sposób może on korzystać z produktu. Dziś dowiesz się, jakie istnieją rodzaje licencji systemu Windows, które z nich są najbardziej popularne i jak wybrać właściwą opcję do swoich potrzeb.
Jakie są rodzaje licencji?
Systemy operacyjne i inne oprogramowanie można podzielić na dwa rodzaje – płatne i bezpłatne. Opłaty nie wymaga zwykle oprogramowanie towarzyszące (które jest, na przykład, dostarczane razem z programem płatnym), reklamowe (nabywca wprowadza nowy produkt) lub pirackie. Ostatni rodzaj oprogramowania jest stwarzany w jednym celu – wprowadzić luki do systemu, aby uzyskać dostęp do danych użytkownika.
Płatne oprogramowanie, do którego należy również system operacyjny Microsoft Windows, sprzedawane jest na stronie producenta lub w sklepach internetowych. W zależności od tego, do jakich celów i przez kogo będzie wykorzystywany system, firma oferuje wybranie rodzajów licencji:
FPP (Full Product Package). Nazywana również Retail, Box lub po prostu – wersja pudełkowa. Jest ona dostarczana na nośniku materialnym – dysku flash USB, w zestawie znajduje się klucz licencyjny i etykieta oryginalnego produktu Microsoft. Użytkownik samodzielnie aktywuje licencję FPP, może ją przenosić z urządzenia do urządzenia i nawet dawać w prezencie.
ESD (Electronic Software Delivery) lub E-key. Jest to rodzaj wirtualnej licencji: nie posiada ona nośnika materialnego, klucz zostaje wysłany na adres e-mail osoby kupującej, podobnie jak dokumenty potwierdzające dokonanie zakupu. W tym przypadku użytkownik ma wszystkie te same prawa, co użytkownik FPP.
OEM (Original Equipment Manufacturer) – wersja wstępnie zainstalowana. Jest przeznaczona dla producentów komputerów. Licencja OEM nakłada znaczne ograniczenia na użytkownika – nie pozwala na zmianę płyty głównej i przeprogramowanie BIOS, nie można jej dawać w prezencie, odsprzedawać, a także przenosić z urządzenia do urządzenia. Ten typ licencji zwykle kupują sklepy i punkty naprawy sprzętu komputerowego, a jedynie w niektórych przypadkach – użytkownicy, którzy znają się na informatyce, chcą samodzielnie zmontować komputer i zainstalować na nim licencjonowany system operacyjny.
Co to jest licencja FPP i ESD?
Retail lub licencja pudełkowa jest droższa, niż wszystkie inne wersje dostępne dla przeciętnego użytkownika. Cena nabycia produktu obejmuje cenę dysku flash USB (lub innego nośnika materialnego), koszty logistyki, koszty magazynowania i dostarczania produktu. Ta opcja jest odpowiednia, jeśli chcesz kupić licencjonowaną wersję systemu Windows na jeden komputer.
Główną zaletą licencji FPP jest fizyczny dowód dokonania zakupu. Opakowanie, dokumentację oraz certyfikat autentyczności należy zachować. W przypadku kontroli, na przykład w firmie, udowodnienie autentyczności używanego oprogramowania nie będzie trudne.
Największą popularnością cieszą się klucze elektroniczne, dystrybuowane na licencji ESD. Podobnie jak licencja FPP, nie są one kojarzone ze sprzętem, a z kontem użytkownika. Taka licencja może być zainstalowana na jednym komputerze, a następnie przeniesiona na drugi, pod warunkiem, że została ona usunięta z pierwszego urządzenia.
Ze względu na brak nośnika materialnego licencja ESD systemu Windows jest tańsza od Retail. Po zapłaceniu, plik instalacyjny i klucz są wysyłane na e-mail użytkownika. Pliki te powinny zostać zachowane, będą one służyć dowodem legalności systemu operacyjnego. Jeśli chcesz kupić kilka kluczy systemu Windows (do instalacji na kilku komputerach domowych lub do aktywacji systemów operacyjnych w małym biurze), ta opcja będzie optymalna.
Co to jest licencja OEM?
Producenci i dystrybutorzy komputerów mogą wybrać system operacyjny, na przykład, Microsoft Windows 10 Pro OEM, kupić go i sprzedawać sprzęt już z wstępnie zainstalowanym i aktywowanym systemem operacyjnym. Jest on dostarczany, podobnie jak FPP, na nośniku fizycznym, ale posiada opakowanie technologiczne – futerał lub pokrowiec osadzony w folii. W skład takiego produktu wchodzą:
- zestaw dystrybucyjny, zapewniający dostęp do pliku instalacyjnego systemu operacyjnego;
- certyfikat autentyczności i warunki użytkowania;
- etykieta oryginalnego produktu.
Zestaw dystrybucyjny i warunki użytkowania pozostają u dystrybutora, a etykieta jest umieszczana na jednostce systemowej lub na obudowie laptopa. Ona dodatkowym dowodem autentyczności klucza.
Licencja OEM na trwale wpisuje klucz w BIOS, to znaczy, związuje go ze sprzętem. W tym jest jej główną wadą. Nie można przenieść takiej licencji na inne urządzenie. Ponadto mogą występować problemy z wymianą podzespołów komputera. W takich komputerach nie można wymienić płyty głównej (ponieważ aktywacja stanie się nieważna), takie same ograniczenia mogą zostać nałożone na procesor. W większości przypadków podczas modernizacji sprzętu komputera będziesz musiał skontaktować się z producentem i potwierdzić aktywację systemu operacyjnego. Ponadto nie można tego robić w nieskończoność. Firma sama decyduje, w jakim przypadku wymiana podzespołów komputera narusza prawo do korzystania z systemu zgodnie z licencją OEM i dezaktywuje klucz.
Kupowanie licencji takiego rodzaju ma sens tylko w tym przypadku, gdy z góry wybrałeś sprzęt optymalny z punktu widzenia funkcjonalności i mocy, i w najbliższej przyszłości nie będzie potrzeby go ulepszać.