Microsoft 365: nie można aktywować ani licencjonować

Wśród pakietów aplikacji biurowych najpopularniejszym wśród posiadaczy komputerów PC jest Microsoft 365. Jest to zestaw wygodnych aplikacji do pracy z różnego rodzaju dokumentami. Stale dodawane są do nich nowe funkcje, dzięki czemu Office 365 znacznie przewyższa analogi innych programistów. Niestety czasami użytkownicy nie mogą aktywować subskrypcji pakietu Microsoft Office. Dzieje się tak z różnych powodów. Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, funkcjonalność aplikacji biurowych pozostanie poważnie ograniczona. W tym nie będzie możliwości tworzenia w nich nowych dokumentów. Dlatego wszyscy subskrybenci Office 365 powinni wiedzieć, jak rozwiązać błędy aktywacji.

Następnie porozmawiamy o najczęstszych problemach pojawiających się podczas aktywacji i licencjonowania pakietów biurowych firmy Microsoft. W krótkim czasie wyjaśnimy również, jak sobie poradzić z tymi problemami. Informacje te pomogą właścicielom komputerów PC uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności aplikacji biurowych oraz bezpiecznie i skutecznie z nich korzystać. Nasz artykuł jest przydatną lekturą dla wszystkich abonentów najnowszej wersji Office, a także dla tych, którzy dopiero planują zakup klucza Office 365.

Analiza typowych problemów

Jeśli użytkownikom nie uda się aktywować programów pakietu Office, nadal będą mogli je uruchomić. Problem polega na tym, że prawie wszystkie funkcje oprogramowania są wyłączone. Ponadto tytuł aplikacji będzie wskazywał „Produkt nielicencjonowany”.
Jeśli wystąpią problemy z aktywacją, na ekranie mogą pojawić się różne komunikaty. Na przykład „Microsoft Office nie może znaleźć licencji na tę aplikację”, „Nie można znaleźć produktów pakietu Office” lub „Niestety, nie możemy połączyć się z Twoim kontem”.

Komunikaty te mogą pojawiać się z różnych powodów:

  • dostępność innej wersji pakietu Office na komputerze PC;
  • korzystanie z niewłaściwego konta;
  • wygaśnięcie okresu subskrypcji;
  • brak połączenia sieciowego.

Najprostszym problemem jest brak dostępu do Internetu. W przypadku braku połączenia z usługami Microsoft użytkownik nie może aktywować Microsoft 365. Dlatego ważne jest, aby nawiązać chociaż tymczasowe połączenie z Internetem. Po aktywacji właściciel komputera może z łatwością uruchomić dowolną aplikację biurową nawet bez dostępu do sieci. Ograniczy to jedynie funkcjonalność programów.
Naprawienie problemu wygaśnięcia subskrypcji jest również bardzo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to zalogować się na swoje konto Microsoft i opłacić odnowienie subskrypcji. Jeśli masz dostęp do Internetu, zajmie to kilka minut.
W rzadkich przypadkach proces aktywacji zostaje przerwany ze względu na fakt, że na komputerze zainstalowana jest piracka wersja systemu Windows. Zaleca się używanie wyłącznie licencjonowanego systemu operacyjnego. Legalne systemy operacyjne nie tylko umożliwiają łatwą aktywację oprogramowania biurowego, ale także zmniejszają prawdopodobieństwo infekcji komputera. Licencjonowane systemy Windows otrzymują regularne aktualizacje, dzięki czemu są odporne na różne zagrożenia zewnętrzne. Te systemy operacyjne rzadko mają problemy z licencją Office 365.

Kroki rozwiązania

Sposobów na przywrócenie możliwości aktywacji Office 365 jest kilka. Pierwsze z nich dotyczą portalu Office.com. Pierwszym krokiem jest przypisanie użytkownikowi aktywnej subskrypcji. Zaloguj się do tej witryny jako administrator. Następnie znajdź portal administracyjny i otwórz go. Tutaj zostanie wyświetlona lista użytkowników, a także przydatne dodatkowe informacje. Na przykład posiadanie ważnej licencji.Na liście należy wybrać użytkownika, u którego wystąpił błąd podczas aktywacji pakietu biurowego. Przejdź do profilu danej osoby i przypisz jej nową licencję lub zmień istniejącą.
Możesz także skorzystać z portalu Office.com, aby rozwiązać problem z licencją, jeśli wynika on z osiągnięcia limitu instalacji. Faktem jest, że Office 365 można pobrać na ograniczoną liczbę urządzeń. Po osiągnięciu limitu należy usunąć oprogramowanie ze starego sprzętu, aby zainstalować je na nowym.

Przejdź do swojego profilu użytkownika w witrynie Office.com i poszukaj sekcji Zainstalowane wystąpienia pakietu Office. Tutaj zostaną pokazane aktywowane instalacje pakietu biurowego. W przypadku jednej osoby ich liczba zwykle nie przekracza pięciu. Jeżeli liczba aktywacji osiągnęła już ten poziom, należy wyłączyć jedno z pięciu ustawień, aby móc korzystać z oprogramowania na dodatkowym urządzeniu. Gdy zwolni się miejsce na aktywację, błędy podczas tej procedury nie będą już występować.
Czasami użytkownicy nie mogą aktywować pakietu biurowego, ponieważ na komputerze nie jest uruchomiona usługa listy sieci. Aby go znaleźć, naciśnij Win + R, wpisz Services.msc w polu wyszukiwania i kliknij OK. Następnie otworzy się lista usług systemu Windows. Znajdź usługę listy sieci. Jeśli zostanie zatrzymany, należy go uruchomić.
W rzadkich przypadkach problemy z licencją wynikają z buforowanych poświadczeń. Musisz otworzyć „Panel sterowania – Menedżer poświadczeń”. Tutaj musisz znaleźć i usunąć wszystkie buforowane poświadczenia, które mają zastosowanie do dowolnej wersji pakietu Microsoft Office.

Rejestr systemu Windows może zawierać wpisy powodujące błędy podczas aktywacji Microsoft 365. Należy je usunąć, aby rozwiązać problem. Naciśnij Win + R, wpisz regedit w polu wyszukiwania i kliknij OK. Znajdź sekcje tutaj:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Common\Identity\Identities;
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Common\Identity\Profiles;
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Office\16.0\Common\Internet\WebServiceCache\AllUsers.

Należy usunąć wszystkie zawarte w nich podsekcje. Ponieważ zmiany w rejestrze mogą zakłócić działanie systemu, zaleca się dokonywanie ich jedynie w ostateczności, gdy inne metody radzenia sobie z błędami aktywacji nie pomagają.

Skontaktuj się z pomocą techniczną

Część użytkowników staje przed faktem, że wszystkie opisane powyżej metody nie rozwiązują problemu z aktywacją Office 365. Oznacza to, że muszą zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Zadzwoń do Centrum Wsparcia Technicznego Microsoft Warto też poszukać cennych informacji na oficjalnej stronie Microsoftu. Często publikowane są tutaj informacje pomagające w rozwiązywaniu różnych problemów.
Wniosek
Choć Microsoft 365 zawiera wiele przydatnych aplikacji do pracy z różnymi typami plików, błąd aktywacji uniemożliwia korzystanie z pełnej funkcjonalności tego oprogramowania. W przypadku nieaktywowanego oprogramowania wiele funkcji jest wyłączonych. Bez nich użytkownicy nie mogą tworzyć tekstów, tabel i innych dokumentów. Dlatego warto znać jak najwięcej sposobów rozwiązywania problemów z aktywacją i licencjonowaniem. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, ważne jest, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc. Można go uzyskać na różne sposoby. Na przykład dzwoniąc do pomocy technicznej lub odwiedzając witrynę Microsoft.