Konfigurowanie dostępu zdalnego w systemie Windows Server 2016
Dostęp zdalny jest często używany do szybkiego łączenia się z komputerem PC z urządzenia zdalnego. W rezultacie użytkownik może zarządzać tym urządzeniem za pomocą klienta pulpitu zdalnego.
Wcześniej jednak należy zakupić licencję Windows Server 2016, aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji. Stosując zdalny dostęp, automatycznie otrzymujesz następującą listę niezaprzeczalnych korzyści:
- Bezproblemowy dostęp do wszystkich swoich produktów oprogramowania, plików.
- Dostęp do zasobów sieciowych z pełnymi prawami, tak jakbyś korzystał z własnego komputera.
Konfiguracja zdalnego dostępu Windows Server 2016 wymaga jednak zastosowania kilku ważnych kroków, bez których trudno wyobrazić sobie dalszą pracę.
Przygotowanie serwera do zdalnego dostępu
Aby w pełni skonfigurować posiadaną infrastrukturę, należy wykonać kilka prostych kroków w określonej kolejności:
- Instalacja wszystkich niezbędnych komponentów do przyszłej pracy, odnosząc się do dostarczonej listy.
- zmiana ustawień sieciowych. W tym celu należy przejść do “Centrum sieci i udostępniania systemu Windows”.
- konfiguracja firewalla jest bezpośrednio powiązana z wcześniej wybranymi ustawieniami sieciowymi (dla serwera w środowisku z IPv4 i IPv6).
Po zakończeniu wszystkich kroków można przejść do podstawowych kroków dotyczących korzystania z systemu Microsoft Windows Server 2016.
Konfiguracja zdalnego dostępu poprzez usługę RDP (Remote Desktop Protocol)
Aktywację usługi RDP można przeprowadzić różnymi metodami – poprzez rejestr lub wiersz poleceń. Następnym krokiem jest skonfigurowanie użytkowników do określonych grup dostępu zdalnego. Ale zanim przejdziemy dalej, przyszłe połączenie musi zostać zabezpieczone.
Gdy użytkownik podejmie decyzję o zakupie licencji Windows Server 2016, ważne jest, aby zapoznać się z różnymi metodami zabezpieczeń, od najprostszych do bardziej złożonych. Te proste obejmują zastąpienie standardowego portu RDP systemu Windows 2016 i ważne jest, aby użyć rejestru do jego skonfigurowania. Bardziej złożone obejmują opcję z różnymi hasłami w celu ochrony dostępu.
Alternatywne metody zdalnego dostępu
Oprócz znanych od dawna i sprawdzonych sposobów, usługi pulpitu zdalnego Windows Server 2016 zapewniają użytkownikom możliwość pracy z alternatywami. Opcje takie obejmują:
- Korzystanie z narzędzia PowerShell Remoting – jest to popularne narzędzie, które pozwala łączyć się, obsługiwać różne polecenia na urządzeniach zdalnych za pośrednictwem WinRM.
- Korzystanie z opcji Server Manager do łatwego zarządzania wszystkimi funkcjami systemu operacyjnego.
Wybierając najlepszą opcję, ważne jest, aby przeanalizować zalety i wady, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla dalszego komfortu.
Przydatne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas korzystania z dostępu zdalnego
Menedżer usług pulpitu zdalnego Windows Server 2016 oferuje wiele metod zabezpieczenia pracy, wśród których znajdują się:
- obowiązkowe stosowanie złożonych haseł, których powinno być więcej niż jedno. Dobrym pomysłem jest regularna zmiana tych haseł.
- ograniczenie dostępu poprzez korzystanie z różnych adresów IP. Hakerzy mogą używać różnych połączeń VPN w celu zmiany istniejących adresów IP.
- Regularne aktualizowanie serwera i ogólnie oprogramowania. W takim przypadku system będzie odporny na różne wirusy, próby włamań, ponieważ uzyska niezbędny stopień ochrony dzięki ciągłym aktualizacjom.
Wszystkie powyższe metody będą przydatne nie tylko dla klientów korporacyjnych, ale także dla zwykłych użytkowników.
Debugowanie problemów ze zdalnym dostępem i ich rozwiązywanie
Korzystając z wszelkiego rodzaju opcji zdalnego dostępu do różnych urządzeń, użytkownicy mogą napotkać różne problemy. Jedną z ważnych kwestii jest bezpieczeństwo, które można rozwiązać za pomocą haseł i innych funkcji bezpieczeństwa oferowanych przez pakiet systemu operacyjnego.
Statystyki pokazują, że ponad 50% wszystkich problemów z dostępem wynika z nieprawidłowej konfiguracji przeprowadzonej na początkowych etapach. Istotne jest, aby dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami, nie pomijając najmniejszych opcji, zaleceń, a także ważne jest, aby nie zapomnieć o zapisaniu wszystkich wprowadzonych zmian poprzez naciśnięcie przycisku “OK”. Logicznym zakończeniem całej procedury jest uruchomienie uwierzytelniania komputera klienckiego. Ważne jest, aby użytkownik skonfigurował wszystko, od typu wdrożenia, przez aplikacje, po obiekty zasad grupy.