Karty graficzne: Nvidia kontra AMD

Kupując kartę graficzną (GPU), właściciele komputerów PC zazwyczaj wybierają pomiędzy dwoma producentami – Nvidią i AMD. Ze statystycznego punktu widzenia większą popularnością cieszą się karty graficzne Nvidia. Pod koniec lata 2023 roku firma ta zajmowała 87% rynku procesorów graficznych, podczas gdy AMD miało zaledwie 10%. Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek karty graficzne Nvidii są zdecydowanie lepsze od analogów innych programistów. Ważne jest, aby porównać je nie tylko pod względem popytu wśród kupujących, ale także pod kątem innych parametrów.
Następnie opiszemy wydajność, koszt i inne parametry techniczne procesorów graficznych Nvidia i AMD. Informacje te pomogą każdemu użytkownikowi szybko wybrać odpowiednią kartę graficzną dla siebie. Aby efektywnie korzystać z tego sprzętu potrzebny jest nowoczesny system operacyjny. Najnowsze systemy operacyjne są kompatybilne z najnowszymi procesorami graficznymi i umożliwiają korzystanie z zaawansowanych technologii. Na przykład zaleca się zakup klucza do systemu Windows 10 lub zakup systemu Windows 11. W tych systemach operacyjnych użytkownicy mogą łatwo podłączyć karty graficzne do swojego komputera i będą mogli regularnie otrzymywać aktualizacje.

Specyfikacja techniczna

Porównując produkty Nvidia i AMD pod względem specyfikacji technicznych, należy wspomnieć, że obaj producenci produkują szeroką gamę kart graficznych. Dlatego od każdej firmy można wybrać procesory graficzne o różnych parametrach. Na jesień 2023 flagowymi rozwiązaniami dla zwykłych użytkowników będą GeForce RTX 4090 od Nvidii i Radeon RX 7900 XTX od AMD. Obie karty mają 24 GB pamięci wideo. Taktowanie jest prawie takie samo – 2520 dla RTX 4090 i 2500 dla RX 7900 XTX.
Same parametry techniczne nie są najważniejsze, chyba że weźmie się pod uwagę wydajność kart graficznych w aplikacjach i grach, a także ich cenę i dostępność specjalnych technologii.

Wydajność

Chociaż wiele osób woli karty graficzne Nvidia, niektóre procesory graficzne AMD konkurują teraz z nimi pod względem czystej wydajności procesora graficznego. Przynajmniej w testach bez użycia ray tracingu.
Wydajność kart graficznych zwykle ocenia się na podstawie parametru FPS. Czyli klatek na sekundę. Jest to liczba klatek renderowanych przez procesor graficzny na sekundę. W większości przypadków im mocniejszy procesor, tym wyższa liczba klatek na sekundę.
Pod względem liczby klatek na sekundę w prawie wszystkich grach i aplikacjach za niekwestionowanego lidera uważa się RTX 4090. Ta karta graficzna zapewnia 114 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K na ustawieniach ultra graficznych. Przy tych ustawieniach RX 7900 XTX odtwarza tylko 93 FPS.
Wśród rozwiązań ze średniej półki lekką przewagę ma AMD. Jej karta graficzna RX 7800 XT obsługuje wyższą liczbę klatek na sekundę niż jej konkurent Nvidia, RTX 4070.
W segmencie budżetowym prawie równe wyniki osiągają RX 7600 i RTX 4060. GPU Nvidia pokazuje nieco wyższe wyniki w rozdzielczości 4K i 1440p.
Ogólnie rzecz biorąc, wśród produktów Nvidii i AMD łatwo jest znaleźć analogi o porównywalnej wydajności. Wyjątkiem są rozwiązania topowe. Tutaj RTX 4090 nie ma jeszcze konkurentów.

Wsparcie technologiczne

Porównując technologie dedykowanych kart graficznych, produkty Nvidii przewyższają procesory AMD. Przede wszystkim dotyczy to wysokiej jakości obsługi ray tracingu. Tak nazywa się technologia, która pozwala symulować realistyczne załamanie i odbicie promieni świetlnych. Jeśli aplikacja wykorzystuje ray tracing, światło i cienie wyglądają w niej jak najbardziej realistycznie. Problem w tym, że śledzenie promieni wymaga skomplikowanych obliczeń. Dlatego po włączeniu spada liczba klatek na sekundę w grach. Aby rozwiązać ten problem, Nvidia wykorzystuje technologię DLSS, która pozwala na szybsze przetwarzanie klatek wideo w jednostce czasu. Poprawia także jakość obrazu i zmniejsza obciążenie procesora. Jest to przydatne w grach i przetwarzaniu wideo.
AMD ma swój własny odpowiednik DLSS – FSR. Jednak pod względem wydajności pozostaje daleko w tyle za konkurentem. Może to się zmienić w przyszłości, ale na razie karty graficzne Nvidia dostarczają więcej klatek na sekundę niż produkty AMD z FSR przy włączonej obsłudze DLSS.
DLSS ma również wady. Na przykład jego trzecia wersja jest odpowiednia tylko dla najnowszych procesorów graficznych Nvidia. FSR nie ma tego problemu.
Inne cenne technologie obejmują Nvidia Broadcast. Jest to korzystne dla blogerów i innych osób, które przesyłają strumieniowo i uczestniczą w wideokonferencjach. Dzięki Nvidia Broadcast możesz usunąć szum tła podczas korzystania z mikrofonu lub szybko zmienić tło w aplikacjach do wideokonferencji.

Ceny i dostępność

Jeśli porównasz Nvidię i AMD pod względem cen kart graficznych, produkty AMD są średnio tańsze niż odpowiedniki konkurencji. Tak, procesory graficzne Nvidia są często mocniejsze. Jednak za wzrost produktywności trzeba będzie zapłacić czasami zaporowo wysoką cenę. Na przykład w chwili premiery karta RX 7900 XTX była sprzedawana za 1000 dolarów, a RTX 4090 za 1700 dolarów. Różnica w cenie jest znacznie większa niż w wydajności.
Prawie wszystkie procesory graficzne AMD oferują lepszą liczbę klatek na sekundę w przeliczeniu na dolara niż produkty Nvidii. Ponadto ich ceny są obniżane częściej niż ceny konkurentów. Dlatego karty graficzne AMD są zalecane dla tych, którzy chcą maksymalnej wydajności za najniższą cenę.
Chociaż karty Nvidii są zwykle droższe niż produkty AMD w USA i innych krajach zachodnich, nie oznacza to, że nie są okazjami. Na przykład na specjalną promocję. Warto śledzić oferty we wszystkich dostępnych sklepach. W tym te internetowe. Całkiem możliwe, że posiadacze pecetów będą mogli zamówić produkty Nvidii w niemal tej samej cenie, co ich odpowiednik AMD.

Decyzja wyboru

Wybierając kartę graficzną, ważne jest, aby zrozumieć, do czego będzie ona używana. Nie opłaca się gonić za wysoką wydajnością lub specjalnymi funkcjami, jeśli właściciel komputera ich nie potrzebuje.
Jeśli użytkownik chce kupić niedrogą kartę graficzną do gier bez ray tracingu, najlepszą opcją są produkty AMD. Tak, te procesory mają swoje wady. Na przykład czasami występują problemy ze sterownikami. Jednak jednocześnie karty graficzne AMD zapewnią wysoką wydajność w większości gier przy niskim koszcie.
Jeśli gracz potrzebujący wysokiej jakości grafiki i najbardziej realistycznych obrazów chce kupić procesor graficzny, warto zwrócić uwagę na karty graficzne Nvidia. Nowoczesne modele tego dewelopera obsługują DLSS 3.0. Dlatego po włączeniu ray tracingu gry będą miały nie tylko piękne obrazy, ale także niezmiennie wysoki FPS. Oczywiście ważne jest, aby wziąć pod uwagę wymagania aplikacji i możliwości karty graficznej.
Produkty Nvidii są również odpowiednie dla użytkowników korzystających z komputerów PC do przetwarzania plików wideo lub transmisji wideo w Internecie. Wiele technologii zastosowanych w tych kartach zostało zaprojektowanych właśnie do takich celów.

Wniosek

Porównanie rozwiązań graficznych pokazuje, że obecnie użytkownicy mogą łatwo znaleźć kartę graficzną odpowiadającą ich potrzebom. Nvidia i AMD oferują kupującym duży wybór procesorów graficznych. Wśród nich znajdują się opcje zarówno do gier, jak i pracy. Produkty Nvidii są drogie, ale zawierają wiele przydatnych technologii, które doskonale nadają się do przesyłania strumieniowego, przetwarzania wideo i gier wykorzystujących ray tracing. Karty graficzne AMD nie mają dodatkowych funkcji, ale wyróżniają się doskonałym połączeniem ceny i wydajności.