Jak ustawić hasło na laptopie z systemem Windows 10

Głównym celem, dla którego użytkownik ustawia hasło na swoim laptopie, jest ochrona danych. W końcu laptopy przechowują ogromną ilość ważnych i przydatnych informacji, które są uważane za poufne i muszą być ukryte przed wzrokiem ciekawskich. Bezpieczne logowanie do systemu operacyjnego to osobisty sposób na ochronę. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku ważnych funkcjach podczas ustawiania hasła. W końcu istnieją specyficzne warunki dla każdej wersji Wibdows. Przyjrzyjmy się podstawowym zasadom ustawiania hasła na notebooku dla wersji 10.

Dlaczego ustawienie hasła jest ważne

Zanim dowiesz się, jak ustawić hasło na laptopie z systemem Windows 10, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zaletami tej powszechnej ochrony informacji:

  • Prywatność danych. Użytkownik będzie w stanie chronić dane osobowe przed wścibskimi oczami, przed innymi użytkownikami, którzy zabiorą laptopa bez pytania.
  • Bezpieczna ochrona konta. W rezultacie nieautoryzowany dostęp zostanie uniemożliwiony, ponieważ hasło uniemożliwi użytkownikowi zalogowanie się.
  • Gwarantowane bezpieczeństwo w przypadku zgubienia lub kradzieży laptopa. W rezultacie dane użytkownika pozostaną nienaruszone.

To tylko główne zalety hasła, których wielu użytkowników nie docenia, rezygnując z dodatkowej ochrony informacji.

Jak ustawić hasło w systemie Windows 10

Najnowszy system operacyjny Microsoftu został zaprojektowany tak, aby był tak prosty i przyjazny dla użytkownika, jak to tylko możliwe. Właśnie dlatego jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych systemów i dlatego wiele osób zastanawia się, gdzie kupić klucz Windows 10, aby rozpocząć korzystanie z systemu.

Ale najpierw ważne jest, aby wiedzieć o 5 podstawowych krokach, aby szybko ustawić hasło:

  1. Przechodzimy do znanego już wszystkim użytkownikom menu “Start”, gdzie wybieramy pozycję “Ustawienia”.
  2. 2. Kliknięcie ostatniego elementu otworzy okno o nazwie “Ustawienia systemu Windows”. Przejrzyj proponowaną listę sekcji, wybierając tę, którą chcesz – Konta.
  3. Utwórz hasło dla konta. Aby zapewnić bezpieczny dostęp, zaleca się utworzenie bardziej złożonego i bezpiecznego hasła. I możesz wymyślić dwa różne hasła: jedno do pomyślnego zalogowania się, które będzie działać jako login, i jedno do odblokowania włączonego laptopa, którego nikt nie używał od dłuższego czasu.
  4. Zastosowanie dodatkowych metod ochrony. Wśród takich przydatnych sposobów jest aktywacja funkcji blokady po czasie bezczynności. Jeśli laptop nie jest używany, to po określonym czasie ekran wygasza się, a urządzenie automatycznie blokuje. Inną popularną metodą jest wykorzystanie uwierzytelniania biometrycznego, ale nie wszystkie marki i modele laptopów mają tę funkcję. Efektem jest sprawdzenie wcześniej wprowadzonego hasła, gdy po wprowadzeniu hasła głównego system “prosi” o ponowne wprowadzenie.
  5. Sprawdź działanie systemu blokowania i ogólnie ustawionego hasła. W tym celu należy zrestartować laptopa i spróbować zalogować się na własne konto, stosując wcześniej wymyśloną opcję bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś tymczasowo z dala od laptopa, urządzenie powinno zostać przełączone w tryb czuwania, ustawiając czas automatycznej aktywacji. W takim przypadku przy ponownej aktywacji konieczne będzie ponowne wprowadzenie kodu logowania.

Wskazówki dotyczące zarządzania hasłami

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i wytycznych, aby upewnić się, że wybrane hasło naprawdę robi to, co powinno – chroni dane:

  • Regularnie zmieniaj hasło. Jeśli pracujesz w zespole, w którym każdy pracownik może w jakikolwiek sposób odkryć twoje hasło do laptopa, musisz od czasu do czasu zmieniać kombinację liter i cyfr.
  • Unikaj prostych i przewidywalnych haseł. Na przykład daty urodzenia, imienia żony/męża, imienia dziecka, imienia zwierzaka. Hasło nie powinno zawierać informacji znanych dużej liczbie przyjaciół, znajomych, współpracowników lub krewnych.
  • Chroń swoje hasło przed nieupoważnionymi osobami. Nie używaj tego samego hasła do każdego urządzenia lub konta. Możesz użyć specjalnych kluczy bezpieczeństwa dla dodatkowej ochrony.

Ostatnio narzędzia i metody hakerów stały się bardzo wyrafinowane: wykorzystują oni nie tylko własne umiejętności, ale także specjalne programy do łamania haseł. Dlatego ważne jest, aby bardzo poważnie potraktować proces wymyślania złożonego hasła. Najlepiej jest używać kombinacji cyfr i liter oraz używać zarówno wielkich, jak i małych liter. Ponadto należy przyjąć zasadę zmiany haseł co 30, 60 lub 90 dni.