6 “sztuczek” nowego PowerPointa

Aplikacje do tworzenia prezentacji są poszukiwane w wielu dziedzinach. Korzystają z nich pracownicy wielu organizacji, ponieważ przydają się podczas tworzenia biznesplanów i demonstracji projektów. Prezentacje są również często przygotowywane przez zwykłych użytkowników. W tym uczniowie i studenci. Obecnie właściciele komputerów PC mają dostęp do szerokiej gamy aplikacji do tworzenia prezentacji. Jedną z najpopularniejszych pozostaje PowerPoint. Przyciąga on użytkowników dużą liczbą “chipów” do prezentacji i stale rozszerzaną funkcjonalnością. Niestety, wielu posiadaczy komputerów PC nie zna wszystkich możliwości tego programu. Z tego powodu przygotowanie prezentacji zajmuje im więcej czasu.
Następnie opowiemy o sześciu funkcjach, które pojawiły się w najnowszych wersjach programu PowerPoint. Warto, aby wiedziały o nich wszystkie osoby, które regularnie pracują z prezentacjami. Nasz artykuł pomoże ci efektywniej korzystać z PowerPointa. Warto zapoznać się z nim nie tylko użytkownikom tej aplikacji, ale także tym, którzy zamierzają zakupić Office 365 klucz. Pozwoli to na zastosowanie nowych funkcji natychmiast po zainstalowaniu oprogramowania.

Dynamiczne motywy i projekty

Wśród najlepszych innowacji w najnowszych wersjach programu PowerPoint należy wyróżnić dynamiczne motywy. Funkcja ta znacznie ułatwia tworzenie prezentacji. Nawet początkujący użytkownicy mogą z łatwością tworzyć i edytować slajdy.
Dynamiczne motywy oznaczają, że wygląd prezentacji automatycznie zmienia się w zależności od zawartości. Nowa funkcja PowerPointa ułatwia właścicielom komputerów akcentowanie uwagi widzów na najważniejszych slajdach i ich elementach.
Również w najnowszych wersjach CoverPoint istnieje możliwość dodawania animacji do grafiki i tekstu. To kolejne przydatne narzędzie, które pozwala skutecznie przekazywać informacje odbiorcom.

Prezentacje na żywo

Wcześniej opcje wyświetlania prezentacji były ograniczone. Widzowie mogli oglądać je na żywo w oddzielnym pomieszczeniu lub jako gotowy dokument PowerPoint. Prezentacje na żywo umożliwiają wyświetlanie ich online. Dostęp do prezentacji można uzyskać z różnych urządzeń. Dotyczy to również urządzeń mobilnych. Jeśli pobierzesz darmowy PowerPoint, użytkownicy mogą z łatwością wyświetlić prezentację w przeglądarce. Mogą włączyć napisy w języku, który jest dla nich wygodny. Wszystko to znacznie poszerza grono potencjalnych odbiorców pokazu slajdów.
Ważne jest, aby pamiętać, że subskrypcja Office 365 jest wymagana tylko dla osób, które pokazują prezentację. Członkowie publiczności jej nie potrzebują. Jednak każdy członek publiczności może komentować prezentację, oceniać projekt slajdów, umiejętności oratorskie prezentera i inne funkcje prezentacji.
Twórca prezentacji wybiera, kto otrzyma dostęp do jego projektu. Na przykład może ustawić dostęp tak, aby tylko pracownicy organizacji mogli przeglądać slajdy. Można też usunąć to ograniczenie i zezwolić wszystkim na wyświetlanie slajdów.
Aby skorzystać z nowej funkcji prezentacji PowerPoint, wystarczy urządzenie z połączeniem sieciowym. Ta funkcja jest kompatybilna z systemami:

  • Windows;
  • macOS;
  • Android;
  • iOS.

Jeśli jakość dźwięku podczas prezentacji nie jest zbyt dobra, użytkownicy mogą włączyć napisy w swoim języku. Śledzą one wypowiedź prelegenta niemal w czasie rzeczywistym.

AI Designer

Aktualizacje PowerPoint dodały wiele przydatnych funkcji do aplikacji. Jedną z nich jest AI Designer. Jest to nazwa samouczącego się algorytmu, który oferuje użytkownikom różne opcje tworzenia prezentacji. AI Designer rozpoznaje tekst i obrazy. W związku z tym jego wskazówki zazwyczaj pozwalają ulepszyć slajdy na kilka sposobów jednocześnie. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą zoptymalizować prezentację w krótkim czasie. Jednocześnie ogólna jakość slajdów nie ulegnie pogorszeniu.
AI Designer pozwala również uprościć niektóre typowe operacje. Na przykład formatowanie i wyrównywanie. Dzięki algorytmowi procedury te można zautomatyzować, co dodatkowo skraca czas poświęcany na przygotowanie projektu.

Modele 3D i ikony

Nowe funkcje PowerPoint otwierają szerokie możliwości pracy z modelami 3D. Teraz można je wstawiać do dowolnych slajdów. Dodawanie ich prawie nie różni się od wstawiania zwykłych obrazów. Wystarczy kliknąć “Wstaw – Modele 3D”. Następnie aplikacja zaproponuje wybór źródła modeli – pliki na komputerze lub strona internetowa.
Po dodaniu modeli 3D do prezentacji można wykonywać na nich różne operacje. Można je między innymi obracać i pochylać, zmniejszać i powiększać.
Biblioteka online firmy Microsoft zawiera duży wybór grafik 3D. Modele te mogą być używane w obecnej postaci lub dostosowane do konkretnego projektu.

Zoom dla slajdów

Wśród “żetonów” do prezentacji PowerPoint warto wyróżnić efekt Zoom. Mówiąc najprościej, chodzi o powiększanie. Funkcja ta pozwala uczynić prezentacje bardziej interesującymi i dynamicznymi. Użytkownicy konfigurują kolejność, w jakiej aplikacja będzie wyświetlać slajdy, sekcje lub poszczególne części slajdów.
PowerPoint daje dostęp do kilku opcji powiększania:

  • slajd;
  • sekcja;
  • podsumowanie.

Funkcja ta ułatwia nawigację między slajdami. Nawet początkujący użytkownicy mogą łatwo dostosować kolejność wyświetlania obrazów. Zoom jest szczególnie przydatny w przypadku krótkich prezentacji z ograniczoną liczbą sekcji.

Ulepszony widok prezentera

Aby ułatwić wyświetlanie prezentacji, PowerPoint ulepszył widok prezentera. Funkcja ta umożliwia oglądanie prezentacji z notatkami prezentera. Podczas gdy publiczność widzi zwykłe slajdy, prezenterowi wyświetlana jest wersja z notatkami na osobnym monitorze.
Tryb prezentera ma kilka przydatnych funkcji. Na przykład, można użyć miniatur, aby wybrać odpowiednie slajdy w dowolnej kolejności. Prezenter może także przygotować dla siebie notatki, które posłużą mu jako scenariusz prezentacji.
Jeśli podczas prezentacji potrzebna jest przerwa, aby odpowiedzieć na pytania publiczności, prezenter może tymczasowo wyłączyć ekran. Spowoduje to wstrzymanie pokazu slajdów.
W trybie prezentera na ekranie wyświetlane są duże przyciski i ikony, co ułatwia sterowanie slajdami. Nawet osoby rzadko korzystające z komputera mogą z łatwością skonfigurować pokaz slajdów. Dlatego tryb prezentera jest szczególnie przydatny do włączania w prezentacjach PowerPoint, jeśli prezenter jest osobą starszą. Będzie on mógł z łatwością kontrolować przebieg prezentacji.

Podsumowanie

Wszystkie aplikacje z pakietu Office 365 otrzymują regularne aktualizacje. Między innymi dodawane są do nich nowe funkcje. Dzięki temu PowerPoint pozostaje jednym z najlepszych programów do tworzenia i modyfikowania prezentacji. Jest to przyjazne dla użytkownika oprogramowanie z wieloma funkcjami. AI Designer i modele 3D ułatwiają przygotowywanie nowych prezentacji. Podczas wystąpień prezenterzy lepiej przekazują informacje odbiorcom dzięki funkcjom Zoom, Live Presentations i Presenter View.