Włączanie modułu TPM 2.0 w systemie Windows 11: szczegółowe instrukcje

Popularny system operacyjny w wersji 11 pozwala na zastosowanie różnych funkcji, wśród których warto zwrócić uwagę i na TPM 2.0 (jak włączyć ten model można znaleźć poniżej). Mówiąc o module platformy, zwykle rozważa się specjalny moduł, który znajduje się w środku każdego komputera. Z jego pomocą wszystkie funkcje bezpieczeństwa (szyfrowanie dysku, logowanie biometryczne itp.) są maksymalnie dostępne dla Windows Hello.
Kolejną ważną zaletą korzystania z takiego modułu jest jego wyjątkowa zdolność do ochrony systemu przed negatywnym wpływem złośliwego oprogramowania i ataków hakerów.

Rozwiązywanie problemów z kompatybilnością

Przed poświęceniem czasu na włączenie TPM 2.0 na komputerze, należy upewnić się co do kompatybilności: czy komputer obsługuje ten moduł, czy nie?
Aby to zrobić, użyj znanej od dawna kombinacji klawiszy “Win + R”, aby wyświetlić okno funkcji “Uruchom”. W otwartym wierszu wpisz polecenie “tpm. Msc”, potwierdzając swoje działanie przyciskiem “Ok”. Gdy w oknie zarządzania tym modułem pojawi się sekcja “Informacje o producencie TPM” – urządzenie wyróżnia się obecnością wsparcia dla tego modułu.

Włączanie TPM 2.0 w BIOS-ie

Aktywacja modułu zaufanej platformy 2.0 Windows 11 różni się w zależności od marki i modelu laptopa lub innego urządzenia. Zgodnie ze standardem procedura ta jest przeprowadzana w następujący sposób:

  • Dzięki menu “Start” wywołujemy “Opcje”.
  • Interesuje nas sekcja “Centrum aktualizacji systemu Windows”, z której można przejść do “Opcji zaawansowanych”, a następnie do “Odzyskiwania”.
  • W sekcji “Zaawansowane opcje uruchamiania” wybieramy “Uruchom ponownie teraz”.
  • Po zakończeniu restartu systemu klikamy na “Rozwiązywanie problemów”.
  • Na komputerze pojawi się “Diagnostyka”, klikamy na “Opcje zaawansowane”.
  • W innym polu wybierz “Ustawienia oprogramowania układowego UEFI”.
  • Kliknij “Reboot”, aby uzyskać pełny dostęp do ustawień BIOS.
  • W wyświetlonych zakładkach “Advanced”/”Security” (w zależności od modelu komputera) poszukaj parametru “TPM Device”/”TPM Security”. Należy go aktywować.
  • Aby wyjść z ustawień BIOS-u, wystarczy nacisnąć klawisz F10, zapisując wprowadzone zmiany.
    Aby nie popełnić poważnych błędów, należy ściśle przestrzegać tych instrukcji.

Aktywacja TPM w systemie

Biorąc pod uwagę, że dany komputer może obsługiwać taki moduł, brak jego aktywacji czasami zależy od braku właściwej konfiguracji. Zaleca się, aby zrozumieć, jak włączyć TPM 2.0 Windows 11 TPM 2.0 na różne sposoby:

  1. Z pomocą “Zabezpieczeń systemu Windows”. Pod warunkiem, że nie ma sekcji “Procesor zabezpieczeń”, należy pamiętać, że moduł platformy jest tymczasowo dezaktywowany na komputerze.
  2. Za pomocą konsoli zarządzania. Aby to zrobić, należy nacisnąć klawisze “Windows” + “R”. Wybieramy sekcję “Uruchom”, a następnie naciskamy “Uruchom”. W wierszu poleceń bez cudzysłowów wpisujemy “tpm.msc”, potwierdzając czynność przyciskiem “Ok”. Użytkownik zostanie poproszony o następujący komunikat “Nie można znaleźć kompatybilnego modułu zaufanej platformy”.
    Po wyłączeniu modułu ważne jest, aby wykonać procedurę jego aktywacji, postępując zgodnie z określonymi krokami.

Jak zweryfikować aktywację TPM na PC

Gdy tylko użytkownik zdecyduje się na zakup licencji Windows 11 dla własnego komputera, natychmiast spróbuje włączyć TPM. Ale jak zrozumieć, czy ten moduł jest włączony, czy nie?
Aby to sprawdzić, należy wykonać następujące obowiązkowe kroki:

  1. Przejdź do menu Start i wybierz sekcję “Menedżer urządzeń”.
  2. W oknie, które zostanie otwarte, poszukaj “Urządzenia zabezpieczające”. Jeśli ten element jest obecny, sprawdź jego zawartość. Powinien tam być napis “Moduł zaufanej platformy”. Oznacza to, że moduł TPM jest obecny na komputerze i został pomyślnie aktywowany.
    Dlatego użytkownik może natychmiast rozpocząć proces aktualizacji systemu operacyjnego, bez wykonywania dodatkowych manipulacji.

Typowe problemy podczas włączania modułu TPM 2.0

Pomimo wszystkich zalet, jakie zapewnia ten moduł, należy zwrócić uwagę na kilka typowych problemów, które napotykają różni użytkownicy:

  • Podczas ręcznej instalacji systemu Windows 10 z włączonym, ale nieaktualnym systemem BIOS, moduł może się nie włączyć, uniemożliwiając działanie funkcji BitLocker. Aby naprawić sytuację, wystarczy ponownie zainstalować system operacyjny w trybie rozruchowym UEFI.
  • Instalacja systemu Windows 11 jest niemożliwa nawet przy użyciu działającego modułu. Dzieje się tak w przypadku korzystania z przestarzałej wersji TPM, ponieważ OS 11 wymaga wersji 2.0 lub wyższej.
    Pomimo różnych problemów, TPM 2.0 jest użyteczną pomocą do bezpiecznego szyfrowania danych, ochrony systemu przed nieautoryzowanymi zmianami, wirusami i atakami hakerów.