Windows 11: Przywróć znane menu kontekstowe

Microsoft, opracowując kolejną wersję systemu operacyjnego, zastosował unikalną innowację – menu kontekstowe systemu Windows 11, które jest używane nie tylko w menu ogólnym, ale także w “Eksploratorze”. Porównajmy: w poprzednich wersjach wszystkie funkcje zarządzania plikami znajdowały się na zwykłej liście rozwijanej. Teraz są one ukryte przed przeciętnym użytkownikiem.
Ale teraz możliwe jest przywrócenie starego menu kontekstowego systemu Windows 11, do którego większość użytkowników przyzwyczaiła się podczas pracy w 10. wersji systemu operacyjnego. Dostępnych jest kilka rzeczywistych metod powrotu.

Korzystanie z wiersza poleceń

Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ochoty i wolnego czasu na wyszukiwanie, pobieranie oprogramowania innych firm. Po podjęciu decyzji o zakupie licencji Windows 11 należy zapoznać się z kilkoma prostymi krokami:

 1. Przejdź do menu głównego, używając przycisku “Start”.
 2. Wpisujemy w pole wyszukiwania to, co nas interesuje – “Command Prompt”.
 3. Po znalezieniu potrzebnej opcji klikamy na nią myszką, wybierając adminstart.
 4. Użytkownikowi zostanie wyświetlone puste okno, w którym należy wpisać następujące polecenie: reg.exe add “HKCU\Software\Classes\CLSID{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32” /f /ve.
 5. Naciśnij “Enter”, poczekaj na potwierdzenie wszystkich działań – na ekranie komputera powinno pojawić się powiadomienie z tekstem “Operacja zakończona pomyślnie”.
  Aby ocenić wszystkie zmiany, należy wymusić ponowne uruchomienie komputera. Jeśli zmienisz zdanie, możesz anulować korzystanie z takiego menu za pomocą znanego schematu, tylko w wierszu teraz będziesz musiał wprowadzić inne polecenie.

Korzystanie z edytora rejestru

Jeśli mówimy o doświadczonych użytkownikach, którzy chcą dowiedzieć się, jak przywrócić stare menu kontekstowe w systemie Windows 11, wybieramy opcję pracy z edytorem. W tym przypadku procedura będzie nieco bardziej skomplikowana:

 1. Przejdź do “Start”, klikając “Uruchom” (wywołanie tego elementu jest możliwe za pomocą kombinacji “Win + R”).
  2) Otworzy się okno, w którym należy wpisać regedit i nacisnąć “Enter”.
 2. Otwórz wybrany folder, na końcu którego zobaczysz następujący prefiks “CLSID”.
 3. Kliknij CLSID, aby wykonać następujący “łańcuch” prostych działań: “Utwórz” – “Partycja”.
 4. Wprowadź nazwę {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}. Jeśli istnieje folder o podanej nazwie, kliknij go i utwórz podsekcję InprocServer32.
 5. Drugim przyciskiem myszy kliknij utworzoną podsekcję.
 6. Kliknij pozycję “Default” dwa razy z rzędu, potwierdź swoje działania – “Ok”.
  Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności należy ponownie uruchomić komputer.

Korzystanie z programów innych firm

Początkujący i użytkownicy, którzy wybierają najprostsze możliwe opcje działania, preferują tę metodę. Aby to zrobić, wystarczy przygotować i pobrać klasyczne menu kontekstowe systemu Windows 11. Takie narzędzie jest uważane za całkowicie bezpłatne i jest dostępne dla każdego użytkownika.
W tym przypadku nie ma potrzeby wstępnej instalacji narzędzia, wystarczy je rozpakować. Czasami program nie otwiera się przy pierwszym uruchomieniu, ponieważ pojawia się filtr systemowy SmartScreen. Aby go ominąć, wystarczy kliknąć “Szczegóły”, a następnie “Uruchom mimo to”. Powinno zadziałać.
Następne kroki:

 • Kliknij nable Win11 Classic Context Menu Style.
 • Używane oprogramowanie zasugeruje ponowne załadowanie “Eksploratora” – zgódź się na tę sugestię.
  Wszystko gotowe: standardowe menu kontekstowe Windows 11 stanie się takie, do jakiego jesteś przyzwyczajony. Jeśli nagle będziesz chciał cofnąć wszystkie zmiany, po prostu użyj tego narzędzia, klikając Włącz domyślny styl menu kontekstowego Win11.

Funkcje zaktualizowanego menu kontekstowego

Pierwszą rzeczą, którą użytkownicy natychmiast zauważają po zapoznaniu się z nowym menu, jest zaktualizowany i zmodyfikowany wygląd. Firma urozmaiciła go zaokrąglonymi krawędziami, dodała nowe ikony. Ale użytkownicy będą mogli zauważyć kardynalne i bardziej globalne różnice po wywołaniu listy z dowolnego pliku: wszystkie niezbędne punkty kontrolne znajdują się w zupełnie innym i nieznanym miejscu.
Biorąc pod uwagę ogromną liczbę poleceń, rozszerzone menu, które prawie nigdy nie jest używane przez zwykłych użytkowników, firma postanowiła pozbyć się opcji, które mają jakikolwiek związek z programami obsługi. Do korzystania z takich opcji potrzebne będą funkcje szybkiego przeskakiwania. Aby jednak przywrócić znane menu, warto skorzystać ze sprawdzonych, bezpiecznych metod, aby nie narażać komputera i systemu operacyjnego na różne awarie i inne problemy.