Porównanie wersji systemu Windows Server 2016
Decydując się na zakup systemu Windows Server 2016, należy dokładnie przyjrzeć się różnym wersjom. Każda wersja ma inne modele licencjonowania, zestawy funkcji i przeznaczenie.
Główną cechą takiego systemu jest jednak możliwość korzystania z odizolowanego środowiska, w którym używane są kontenery. Dzięki strukturze kontenerowej możliwe było zoptymalizowanie wszystkich przepływów pracy w środowisku wirtualnym jako całości.
Przegląd różnych wersji systemu Windows Server 2016
Istnieje 5 głównych wariantów systemu Microsoft Windows Server 2016, przy zapoznawaniu się z którymi ważne jest dokładne zbadanie oferowanej funkcjonalności, a także ograniczeń licencyjnych:
1. Server 2016 Standard Edition. Prezentowana edycja zapewnia pełny zestaw funkcji, prawo do uruchomienia do dwóch widoków typu wirtualnego. Obsługiwane jest do 4 TB “RAM” – wszystko w zależności od liczby osób potrzebujących wsparcia, co oznacza, że nie obejdzie się bez zakupu dodatkowych licencji klienckich.
2. Server 2016 Datacenter Edition. Najdroższa wersja w ofercie firmy. Dostępny jest pełny zestaw funkcji z nieograniczonymi uprawnieniami. To świetne rozwiązanie dla środowiska chmurowego – prywatnego, publicznego z wysokim stopniem wirtualizacji.
3. Server 2016 Datacenter Edition. Wszystkie podstawowe cechy, funkcje są dostępne na tej liście. Ta edycja będzie przydatna dla organizacji, które mają nieograniczoną listę wymagań dotyczących wirtualizacji, gdy wymagane są innowacyjne systemy bezpieczeństwa.
4. Server 2016 Foundation Edition. System generyczny oparty na serwerze, który jest zalecany dla serwerów poniżej poziomu. Edycja jest ograniczona do 15 użytkowników i dlatego jest odpowiednia dla małych środowisk biurowych.
5. Server 2016 Nano Server. Ta edycja jest dostępna wyłącznie jako skonteneryzowany obraz systemu operacyjnego. Prezentowana edycja jest często wdrażana razem ze Standard lub Datacenter, ale istnieje obowiązkowy warunek – Software Assurance jest dołączony do licencjonowania serwera hosta.
Aby wybrać którąkolwiek z powyższych opcji, pierwszym krokiem jest zakup licencji Windows Server 2016 z poradą eksperta.
Porównanie wersji systemu Windows Server 2016
Istnieje kilka ważnych obszarów i punktów, które należy porównać jednocześnie:
- Cechy, funkcjonalność. W tym przypadku za niekwestionowanego lidera uważa się Datacenter, który ma wiele wspólnego z edycją standardową, ale pozwala na uruchamianie wirtualnych instancji w nieograniczonej liczbie.
- Najdroższym rozwiązaniem jest Datacenter, dlatego jeśli nie ma potrzeby intensywnej wirtualizacji, można wybrać klasyczną wersję – Standard, z której korzysta ogromna liczba firm.
- Ograniczenia sprzętowe. Seria Standard jest ograniczona do 512 rdzeni i około 24 TB “RAM”. W przypadku Datacenter każda firma może być obsługiwana nawet przy zwiększonej wirtualizacji.
W nowej wersji 2016 funkcjonalność i funkcje zostały nieznacznie zmienione w porównaniu do wersji 2012. Na przykład Storage Spaces Direct, a także korzystanie z ekranowanych maszyn wirtualnych są teraz dostępne wyłącznie dla użytkowników Datacenter.
Osobliwości wyboru właściwej wersji
Przed zakupem licencji Windows Server 2016 należy zapoznać się ze wszystkimi funkcjami systemu, który był rozwijany równolegle z desktopową wersją Windows 10.
Należy zwrócić uwagę na poniższą listę kryteriów:
- główne przeznaczenie posiadanego serwera, jakie są potrzeby jednego użytkownika lub całej firmy.
- Porównanie proponowanej funkcjonalności, cech z wymaganiami, jakie ma dana firma.
- Zapoznanie się z listą ograniczeń, określenie dokładnego budżetu na zakup i dalsze utrzymanie odpowiedniej edycji.
W przypadku wyboru niewłaściwej wersji, firma napotyka na różne problemy, które wiążą się z niemożnością zastosowania pełnego pakietu korzyści. W ten sposób organizacja ma określoną listę ograniczeń, od których nie może się uwolnić, nawet przy licznych aktualizacjach.
Ponadto ważne jest, aby rozważyć wszystkie zalety i wady wersji, które są planowane do zakupu. Na przykład w niektórych edycjach użytkownik otrzymuje wiele aktualizacji, restartów i otwartych portów do pracy. Dla niedoświadczonego użytkownika jest to prawdziwy test i niepotrzebny dyskomfort. Dlatego ważne jest, aby wybierać wersje oparte na własnych wymaganiach, funkcjach, których naprawdę potrzebujesz. W takim przypadku gwarantowany jest maksymalny komfort obsługi.