Ponowna instalacja systemu Windows 10: Konfiguracja i instalacja sterowników
Wiele osób może potrzebować ponownie zainstalować licencjonowany system Windows 10. Niepotrzebne pliki stale gromadzą się w systemie operacyjnym. Ponadto złośliwe oprogramowanie czasami infiltruje system. Wszystko to pogarsza wydajność systemu Windows, czyniąc go powolnym i niestabilnym. Aby wyeliminować takie problemy, eksperci często zalecają ponowną instalację systemu. Procedura ta oczyści komputer z niepotrzebnych plików i wirusów.
Zakup kluczy aktywacyjnych Windows 10 jest łatwy. Ale ponowna instalacja systemu nie jest czymś, z czym wszyscy użytkownicy mogą sobie poradzić. Dlatego poniżej wyjaśniamy, jak przygotować się do tej operacji i skonfigurować system operacyjny po jej zakończeniu. Informacje te pomogą ci zainstalować Windows 10 bez żadnych problemów i niepotrzebnych zmartwień.
Przygotowanie do instalacji
Przed rozpoczęciem instalacji Windows 10 warto sprawdzić wymagania systemowe dla tego systemu operacyjnego. Aby z niego korzystać, potrzebne będą:
- Procesor o częstotliwości 1 GHz lub wyższej;
- 1 GB pamięci RAM dla procesora 32-bitowego i 2 GB dla procesora 64-bitowego;
- 16-20 GB wolnego miejsca na dysku twardym lub SSD;
- Obsługa DirectX 9 lub nowszego;
- Monitor o rozdzielczości 800 x 600.
Jeśli sprzęt spełnia wymagania systemowe, do instalacji systemu operacyjnego należy użyć bootowalnego nośnika ratunkowego. Może to być płyta DVD lub dysk flash.
Gdy osoba kupuje klucze aktywacyjne Windows 10, zamiast fizycznego nośnika, ważne jest, aby pobrać system ze strony internetowej Microsoft. Narzędzie Media Creation Tool świetnie się do tego nadaje. Umożliwia ono uzyskanie obrazu rozruchowego i nagranie go na odpowiednią płytę DVD lub dysk flash.
Korzystanie z Media Creation Tool jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Microsoftu, pobrać oprogramowanie i uruchomić plik. Po zainstalowaniu aplikacja rozpocznie przygotowywanie nośnika startowego.
1. W pierwszej kolejności należy zaakceptować umowę licencyjną.
Następnie należy wybrać opcję upgrade your PC lub prepare bootable rescue media. Wybierz żądaną opcję i kliknij Dalej.
2. Następnie pojawi się strona, na której należy wybrać parametry systemu. Tutaj możesz określić typ bitowy i wersję systemu operacyjnego, a także język.
3. Na koniec aplikacja wyświetli monit o wybranie typu nośnika startowego. Jeśli użytkownik nie posiada napędu DVD, zaleca się wybranie urządzenia USB. 4. Kliknij “Dalej”, a oprogramowanie utworzy nośnik instalacyjny.
Instalacja systemu Windows 10
Gdy nośnik instalacyjny z obrazem systemu będzie gotowy, można rozpocząć instalację licencjonowanego systemu Windows 10. Ważne jest, aby określić dysk systemu operacyjnego jako priorytetowy dysk rozruchowy. Dokonuje się tego w systemie BIOS. Po uruchomieniu nośnika startowego rozpocznie się instalacja systemu Windows 10.
1. Najpierw należy określić strefę czasową, układ klawiatury i język.
2. Następnie program poprosi o wybór między instalacją a przywróceniem systemu. Kliknij na “Zainstaluj”.
3. W tym oknie należy podać klucz aktywacyjny systemu Windows 10. Jeśli dana osoba zamierza kupić licencję później, może pominąć ten krok i aktywować system operacyjny po instalacji.
4. Wybierz najbardziej odpowiednią edycję systemu operacyjnego spośród dostępnych edycji. Następnie kliknij “Dalej”.
5. Aplikacja zaoferuje dwie opcje instalacji. Aktualizacja pozwoli zachować osobiste pliki i aplikacje. Instalacja selektywna usunie wszystkie informacje z dysku twardego.
6. Pod koniec instalacji należy wybrać miejsce, w którym system operacyjny zostanie uruchomiony. W tym miejscu można określić partycję dysku do natychmiastowej instalacji lub najpierw sformatować miejsce na nośniku. Po przygotowaniu wolnego miejsca na system, wybierz je i kliknij “Dalej”. Instalacja Windows 10 rozpocznie się automatycznie.
Przenoszenie danych po instalacji
Gdy użytkownik musi zapisać ważne informacje na komputerze przed uruchomieniem nowego systemu, ma dwie opcje. Może wybrać opcję “Uaktualnij” podczas instalacji. Zapobiegnie to usunięciu plików starej wersji systemu Windows.
Można również wykonać kopię zapasową danych, aby przywrócić je po instalacji. Eksperci często zalecają tę opcję, ponieważ pozwala ona uzyskać bardziej stabilny system Windows 10 i zachować ważne dokumenty.
Instalowanie sterowników
Aby system operacyjny mógł prawidłowo korzystać ze sprzętu komputerowego, potrzebne są sterowniki. Bez nich mysz, klawiatura i inne urządzenia nie będą działać.
Po zainstalowaniu licencjonowanego systemu Windows 10 warto sprawdzić dostępność sterowników i zaktualizować je w razie potrzeby. Dzięki temu urządzenia na komputerze będą działać stabilnie.
Sterowniki można pobrać na wiele sposobów. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z Centrum aktualizacji. Otwórz “Start – Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Centrum aktualizacji systemu Windows”.
Spowoduje to otwarcie okna, w którym można sprawdzić dostępność aktualizacji. Jeśli dostępne są aktualizacje, pobierz je, a następnie uruchom ponownie komputer. Dzięki temu sterowniki zaczną działać.
Czasami sterowniki dla poszczególnych urządzeń muszą zostać zaktualizowane ręcznie. W takim przypadku warto otworzyć Menedżera urządzeń. W tej aplikacji można zarządzać sprzętem, a także aktualizować i odinstalowywać sterowniki.
Instalowanie dodatkowego oprogramowania
Jeśli dana osoba zdecydowała się na zakup systemu Windows 10, warto, aby z wyprzedzeniem zastanowiła się, jakie oprogramowanie zainstaluje w systemie. Zależy to od aktywności użytkownika. Na przykład, ktoś potrzebuje aplikacji tylko do słuchania muzyki lub oglądania filmów. Inni potrzebują programów do pracy. Aby pobrać przydatne aplikacje, konieczne jest jasne zrozumienie, do czego komputer będzie używany.
Niezależnie od tego, co dana osoba robi, jej komputer potrzebuje programu antywirusowego. Jeśli używasz komputera do prac domowych i rozrywki, zwykle nie musisz instalować płatnej aplikacji. Wbudowany program Windows Defender jest wystarczający. Według ekspertów chroni on przed złośliwym oprogramowaniem na ponadprzeciętnym poziomie.
Dla osób, które korzystają z komputera w pracy i przechowują na nim ważne dokumenty, zaleca się zakup płatnego antywirusa. Na przykład firmy Kaspersky Lab.
Spersonalizuj i dostosuj swój system
Po zainstalowaniu systemu Windows 10 warto dostosować ustawienia bezpieczeństwa i prywatności. Aplikacja Defender regularnie sprawdza komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
Otwórz Start – Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Zabezpieczenia systemu Windows.
Tutaj można szybko skonfigurować podstawowe ustawienia zabezpieczeń, które mają zastosowanie do typowych plików, kont i urządzeń. Aby zapewnić, że funkcje te zawsze działają tak wydajnie, jak to możliwe, ważne jest regularne aktualizowanie systemu.
Podsumowanie
Jeśli musisz ponownie zainstalować system Windows 10, nie ma się czym martwić. Każdy może teraz łatwo utworzyć nośnik startowy i zainstalować z niego system operacyjny. Wszystko, czego potrzeba, to odpowiednie przygotowanie i jasne zrozumienie, do czego komputer będzie używany. Przed instalacją licencjonowanego systemu Windows 10 warto wybrać program antywirusowy i niezbędne aplikacje. Pozwoli to na szybkie uruchomienie komputera.