Jak szybko otworzyć Menedżera zadań i monitorować Windows 11

Menedżer zadań systemu Windows to kompletne narzędzie, którego zadaniem jest wyświetlanie wszystkich procesów uruchomionych przez użytkownika, za pomocą takiego programu komputerowego można wykonać dowolne zadanie, sprawdzić wydajność komputera. W ten sposób Menedżer zadań pomaga uruchamiać i zarządzać zadaniami, monitorować statystyki wydajności i zarządzać innymi usługami. Osobliwością firmy Microsoft jest to, że z każdą nową wersją systemu operacyjnego nieznacznie zmieniają wygląd Menedżera zadań.

Szybki sposób na otwarcie Menedżera zadań

Istnieją trzy główne sposoby na otwarcie Menedżera zadań w systemie Windows 11 tak łatwo i szybko, jak to tylko możliwe:

  1. Skróty klawiaturowe. Microsoft samodzielnie opracował i wdrożył taką kombinację – Ctrl + Shift + Esc.
  2. Wbudowane wyszukiwanie to świetna opcja dla początkujących. Wyszukaj ikonę Windows na klawiaturze lub naciśnij ją na ekranie. Wpisz nazwę żądanego narzędzia w polu wyszukiwania i kliknij je na sugerowanej liście.
  3. Menu Start. Aby otworzyć szybkie menu, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Windows na pasku narzędzi. Druga opcja: użycie kombinacji klawiszy Win + X.
    Wszystkie metody są bardzo proste, dlatego z pewnością przypadną do gustu każdemu użytkownikowi, niezależnie od jego doświadczenia z komputerem.

Lista funkcji Menedżera zadań

Lista funkcji jest dość zróżnicowana, więc warto zwrócić uwagę na główne funkcje, które przydadzą się każdemu.
Gdy już zorientujesz się, jak wywołać Menedżera zadań w systemie Windows 11, możesz zaczynać:

  • Monitorowanie wydajności całego systemu. Użytkownik może zobaczyć listę wszystkich uruchomionych procesów, za które odpowiedzialny jest procesor, monitorować ilość używanej pamięci. Możliwe jest wymuszenie zakończenia procesów, ale nie wszystkich (z wyjątkiem krytycznych).
  • Zarządzanie procesami. Można to zrobić wybierając zakładkę “Szczegóły”. Tutaj można nie tylko zakończyć procesy, ale także zarządzać nimi (zmienić ich priorytet, określając, ile czasu procesor przydzieli danemu procesowi) i zapoznać się z ważnymi informacjami.
  • Zarządzanie listą autoloadów. Tutaj użytkownik decyduje, które programy mają zostać odinstalowane lub dołączone (będą one automatycznie dołączane przy każdym nowym uruchomieniu systemu).
  • Sprawdzanie wszystkich połączeń sieciowych, stosowanie zasobów sieciowych i nie tylko.

W rezultacie licencja Windows 11 jest koniecznością, choćby po to, by uzyskać pełny pakiet funkcji i dodatków. Użytkownik ma zagwarantowaną kontrolę nad prawie wszystkimi procesami, co pozwala mu skonfigurować komputer w odpowiednim czasie.

Przydatne wskazówki i funkcje Menedżera zadań

Dostępnych jest wiele funkcji, które ułatwiają pracę nie tylko z różnymi zadaniami, ale także z Menedżerem zadań w ogóle. Przyjrzyjmy się kilku ważnym zaleceniom, które będą szczególnie pomocne:

  • W celu szybkiego uruchomienia utwórz skrót do Menedżera zadań. Aby to zrobić, wykonaj następujący ciąg czynności: kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie – kliknij “Utwórz” – “Skrót” – wybierz lokalizację przyszłego obiektu – kliknij “Dalej” – w polu wprowadź nazwę skrótu (Menedżer zadań) – kliknij “Gotowe”.
  • Pracuj z zakładką “Szczegóły”, aby uzyskać opcję zaawansowanego zarządzania wszystkimi procesorami na komputerze. Zakładkę tę można znaleźć poprzez inną zakładkę, Procesy.
  • Programy znajdujące się w zakładce “Autorun” zostały wprowadzone. Jednak w Windows 11 (podobnie jak w poprzednich wersjach) nie można dodawać nowych aplikacji do autostartu. Można je jedynie wyłączyć lub ponownie aktywować.
  • Zasoby Menedżera mogą być dobrze wykorzystane, gdy trzeba zdiagnozować problem w celu optymalizacji całego systemu.

Jeśli zauważysz, że jakieś oprogramowanie nie działa (lub nie działa dobrze) w systemie Windows 11, Menedżer zadań jest ważnym i przydatnym narzędziem. Może on dostarczyć cennych informacji na temat wydajności całego systemu operacyjnego. Na przykład, możesz użyć oferowanej karty Wydajność, aby uzyskać informacje w czasie rzeczywistym na temat wydajności urządzenia. Pomoże to określić, w jaki sposób komputer wykorzystuje wszystkie swoje zasoby i czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których komputer nie może osiągnąć wymaganej prędkości.

Po wybraniu zakładki “Wydajność” użytkownik zobaczy, że wszystkie sekcje są podzielone na logiczne bloki w zależności od konkretnego zadania: CPU, Pamięć, Dysk, Ethernet/Wi-Fi, Bluetooth i inne.