Dysk D nie jest wyświetlany w systemie Windows 10? Jak go odzyskać

Niektórzy użytkownicy borykają się z problemem, że Windows 10 (lub inne wersje) nie wyświetla dysku D. I fizycznie dysk pozostaje na komputerze lub laptopie, ale jego widoczność staje się niedostępna. Najczęściej z taką sytuacją użytkownicy spotykają się po aktualizacji systemu lub instalacji “dziesiątki” na różnych urządzeniach.

Prezentowany dysk jest uważany za lokalny i jeden z najważniejszych na każdym komputerze. W końcu to tutaj przechowywana jest ogromna ilość informacji:

– pobrane książki;
– muzyka;
– filmy i seriale telewizyjne;
– zdjęcia, obrazy z Internetu i wiele innych.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby mieć pełny i swobodny dostęp do takiego dysku. Istnieje wiele sposobów na szybkie przywrócenie dysku D do komputera.

 

Sprawdź fizyczne połączenie

System może “odmówić” rozpoznania dysku, jeśli początkowo dysk twardy był nieprawidłowo podłączony do działającego urządzenia. Czasami użytkownik rozumie, że brakuje dysku D, jeśli kabel, który jest luźno podłączony do części obudowy, odpadł.
Aby sprawdzić wszystkie przewody, należy wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania.
Następnie należy wykonać kilka prostych czynności:
– Następuje restart PC, naciskamy przycisk odpowiedzialny za wejście do BIOS-u.
– W BIOS-ie wpisujemy “Main”, naprzeciwko wierszy “Primary IDE Master”, “Secondary IDE Master” powinno być “Hard Disk”.

Jeśli użytkownik zobaczy napis “Not Detected”, oznacza to, że system “nie widzi” dysku.

 

Zmiana litery dysku za pomocą Menedżera dysków

Ważnym asystentem dla użytkowników jest również Menedżer dysków Windows 10, który jest wywoływany przez dobrze znaną kombinację “Win + R”. W wyświetlonym wierszu należy wpisać “diskmgmt.msc”, naciskając klawisz Enter.
Na otwartej liście należy wybrać określony dysk, którego litera powinna zostać zmieniona. Klikając na ten dysk, użytkownik otrzyma aktualną listę liter, których wybór będzie wymagał kliknięcia “Zmień”, a następnie potwierdzenia działań przyciskiem “OK”.

Aktualizacja sterowników

Korzystając z proponowanych klucz aktywacyjny Windows 10, niektórzy użytkownicy zauważają, że z systemu znika dysk lokalny D. Czasami przyczyną są przestarzałe sterowniki płyty głównej. Brak ważnych aktualizacji “blokuje” możliwość rozpoznania dysku na komputerze lub na innym urządzeniu.

 

 

Pobierz najnowsze wersje sterowników dla ATI SATA Controller Tryb IDE można pobrać dla dowolnego urządzenia, ale w przypadku braku automatycznych aktualizacji, będziesz musiał zrobić wszystko sam:
– Przejdź do “Menedżera urządzeń”, wybierając “Urządzenia systemowe”.
– Znajdź pozycję Chipset, kliknij myszą, wybierając opcję “Aktualizuj sterownik”.
– Kliknij oferowany link, aby automatycznie wyszukać nowe odpowiednie sterowniki.
W ten sposób system zainstaluje nowe aktualizacje, a w przypadku ich wcześniejszej instalacji poinformuje użytkownika, że aktualne sterowniki zostały już pobrane. Aby rozpocząć korzystanie z komputera, należy ponownie uruchomić system.

 

Anulowanie ukrytych pustych woluminów

Przyczyną tego, że po instalacji Windows nie widzi dysku, może być przypadkowa aktywacja opcji ukrywania pustych woluminów. W ten sposób program automatycznie ukrywa dysk D.
Dlatego należy wyłączyć tę funkcję:
– Przejść do “Eksploratora”.
– Na górze kliknij “Widok”.
– Kliknij przycisk “Opcje”.
– Interesuje nas zakładka “Zmień ustawienia folderów i wyszukiwania”.
– Wróć ponownie do zakładki “Widok”, aby usunąć znacznik pozostawiony przed linią “Ukryj puste dyski”.
– Ostatnim krokiem jest zapisanie wszystkich zmienionych ustawień w systemie.
Jeśli użytkownik dokładnie zastosował się do powyższych zaleceń, to utracony wcześniej dysk D ponownie pojawi się w “Eksploratorze”.

 

Przywracanie systemu

Ta metoda jest istotna ze względu na przenikanie podejrzanych plików do systemu, programów antywirusowych, a także jeśli dysk D systemu Windows 10 nie jest wyświetlany po wykonaniu przez użytkownika określonych operacji.
Najczęstszy sposób na szybkie przywrócenie systemu jest następujący:
– Korzystając z paska Start, należy przejść do sekcji “Ustawienia”.
– Kliknąć na “Aktualizacje i zabezpieczenia”.
– Przejdź do “Przywróć”, aby wybrać przycisk “Start”.
– Decydujemy się na proponowane wersje odzyskiwania operacyjnego, klikając “Dalej”.
– Aby rozpocząć proces odzyskiwania, wystarczy kliknąć “Resetuj”.
W rezultacie następuje procedura przywracania systemu do wybranej wersji. Po zakończeniu całego procesu użytkownik może ponownie sprawdzić obecność dysku na komputerze.
Tak więc brak dysku D wskazuje na możliwą awarię systemu, fizyczną awarię dysku, słabe połączenie przewodów SATA. Przyczyny mogą być różne, dlatego też istnieje kilka opcji rozwiązania problemu.